FinExpert.e15.cz

Pět způsobů, jak se stát chronicky neúspěšným umělcem

Nač si dát pozor při pronikání do komerční sféry uměleckého světa?

Lidí, kteří se pokouší nějakou o uměleckou činnost, v posledních desetiletích výrazně přibývá. Může za to patrně jednak rozvoj počítačových technologií, který tyto aktivity značně zjednodušuje a – vzhledem k možnostem internetu – i zlevňuje a snad i moderní výchova k sebeprosazení a vyjádření vlastního názoru. Někdo své umělecké pokusy vnímá jen jako zajímavý koníček, jiní je už spojují s menšími či většími ambicemi. Nač si dát pozor při pronikání do komerční sféry uměleckého světa?

Platíme | FinExpert.cz

Voda není zadarmo aneb Desatero úsporné spotřeby vody

Cena vodného a stočného však stále stoupá a i zde se dá ušetřit. Jak?

1. Začněte veledílem

Lidí, kteří spustí svou literární kariéru pokusem o napsání románu, nebo ještě lépe několikadílné ságy, je spousta. Těch, kteří tak rozsáhlou prvotinu dokončí a dokáží udržet kvalitu a stejný styl po celou dobu, je už výrazně méně. Stejně tak existují desítky let rozmalovaná obrovská plátna a rozepsané symfonie, muzikály či opery. Ne že by jejich autoři nebyli nadaní. Mnozí z nich talentovaní jsou, jen se pokusili příliš brzy o dílo, na které ještě momentálně umělecky „nedorostli“ nebo neměli k jeho dokončení a uplatnění dostatek zkušeností.

Výrazně vhodnější se jeví začít menšími věcmi /povídky, skica, jednotlivá písnička/ a až se tyto podaří uplatnit a autor vidí odezvu a reakce čtenářů či posluchačů, vrhnout se do něčeho většího. Navíc nakladatelé a vydavatelé jsou ochotni od nováčka vzít spíš drobnější věc, u které tolik neriskují při případném neúspěchu.

2. Opravujte, dokud to nebude dokonalé

Přepisování či přepracovávání už hotového díla je samozřejmě v určité míře nutné. Někteří autoři se ale v této fázi zastaví a pak nemohou dál. Určitě je vhodné zamyslet se nad výhradami beta-readerů a betatesterů /těch, kterým jste své dílo ukázali za účelem zjištění vad, chyb a jeho dalšího vylepšení/. Pokud vám ale někteří radí tak, že zpracovat jejich připomínky by znamenalo v podstatě větší část smazat a začít znovu, pečlivě zvažte, jestli se do něčeho takového pustit jen na základě jednoho názoru, který vůbec nemusí být správný. Lépe než znovu a znovu svou práci zdokonalovat je zkusit ji poslat někomu, kdo by o ni mohl mít zájem /nakladatel, vydavatel, redaktor/ a zjistit, jaký názor na to má on jako odborník ve své profesi, nebo využít ke získání dalších nezávislých názorůněkterý z workshopů, nebo kurzů v dané oblasti.

3. Zatrpkněte po prvním odmítnutí

Traduje se, že i Harryho Pottera odmítli minimálně pětkrát, než jedno nakladatelství uvěřilo, že děti přečtou do konce takhle tlustou knížku. Kdyby J. K. Rowlingová rukopis hned po prvním odmítnutí vyhodila, jako to činí někteří autoři /a nutno přiznat, že existují redaktoři a porotci literárních soutěží, kteří k tomu přímo nabádají/, nejspíš by nejprodávanější kniha na světě ani nevyšla.

Každý má jiný vkus a v umělecké a kulturní oblasti neexistuje jediný správný názor. Navícverdikt redaktora či nakladatele o konkrétním díle může být ovlivně například i tím, jestli momentálně má dostatek kvalitních prací /a autorů/ nebo zda právě hledá nové talenty, nakolik zapadáte do jeho stylu práce, týmu a osobního vkusu a mnoha dalšími věcmi.

4. Nepřizpůsobujte se

Zní-li objednávka na detektivku o devadesáti stranách textu a autor odevzdá dvousetstránkový milostný román, může být text výborný, avšak stále existují dva problémy: nakladatel nedostal detektivku, kterou po autorovi chtěl a autor má román a nemá nakladatele.

I umění je svým způsobem zboží a má-li najít svého kupce, musí být schopno vyhovět poptávce. Autor by měl být alespoň do jisté míry schopen reagovat na to, co si přeje redaktor či nakladatel i co chtějí čtenáři, posluchači nebo diváci. Další věc je, že v každé době je po určitých tématech či žánrech větší poptávka než po jiných. Určitá část umělců se tomuto trendu bez problému podřídí a tvoří alespoň částečně v oblasti/žánru, v kterém snáze nalezne uplatnění, zatímco jiným tato změna nevyhovuje a cítí potřebu zůstat u toho, co umí nejlépe, co jim sedí a co je často jejich srdeční záležitostí.

5. Čekejte, až vás objeví

Princip „sedávej panenko v koutě“ byl snad možný do konce devatenáctého století, kdy umět solidně psát bylo samo o sobě výjimkou a knih /potažmo i autorů/ bylo celkově daleko méně než dnes.

Psaní, malování či skládání hudby do šuplíku není špatná věc, pokud začínáte a nejste si jistí jestli to, co vytvoříte, by měl vidět ještě někdo jiný. Jsou lidé, kterým to vyhovuje dlouhodobě a za popularitou, úspěchem či prostě uplatněním svých děl se neženou. Pokud mezi ně nepatříte, neostýchejte se nabídnout a předvést svou práci. Bez toho to v dnešní době moc nejde.

Další článek


 

 


Další články

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Před 5 hodinami  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 10 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana  |  2
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 20 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více