FinExpert.e15.cz

Pět typů lidí, kteří by se neměli stěhovat na venkov

Touha vlastnit domek se zahrádkou je pochopitelná.

Některé z nás vede touha okopávat, sázet a posléze sklízet vlastní úrodu, jiné třeba nechuť k životu v bytě. Velký boom stěhování do venkovských oblastí nastal v minulých dekádách. Dnes už existuje i velká skupina lidí, kteří vystřízlivěli a zjistili, že tento životní styl pro ně není ideální. Jenže stačí jedna nevhodná investice do rozpadajícího se stavení a může se stát, že bezbolestný návrat do města nebude snadný. S kterými problémy se tedy můžete nejčastěji setkat při přesunutí rodiny za přírodou, klidem a větším prostorem?

Tiskové zprávy

„Singles“ – nový fenomén bydlení ve velkých městech

Lidé přesvědčení, že život v domě je výrazně levnější oproti bytu

Důvodem ke změně bydliště někdy bývá finanční tíseň. Zejména velmi levné domky v téměř opuštěných oblastech lákají k nastěhování za účelem zlepšení finanční situace. Pocit, že ušetříte, když nebudete platit poplatky do fondu oprav nebo nájem, však je často mylný. Do starších nemovitostí bývá obvykle nutno investovat značnou částku, aby se v nich dalo bydlet, často překvapí také nutnost pořízení dalšího ať už prvního nebo druhého auta. Dojíždění za prací a případné rozvážení dětí do škol a zájmových kroužků je dalším výdajem, s kterým ne všichni počítají předem.

Neřidiči

Zatímco potřeba dopravovat se za prací nebo kulturou a nutnost vozit děti do škol, kroužků a ke kamarádům v posledních letech roste, četnost spojů hromadné dopravy se spíš snížila. Na druhé straně je čím dál častější nedávat děti do školy, která je nejblíže bydlišti. V případě potomků předškolního věku je situace ještě složitější – v minulé dekádě, kdy se rodilo dětí málo, byly některé mateřské školy rušeny a ne všude se tento trend podařilo zastavit. Spolehnout se na to, že jediná školka v novém místě bydliště bude mít volná místa nebo že do sousední školy pojede autobus v tu správnou hodinu, není bez rizika.

Lidé toužící po absolutním soukromí a životě bez kontaktu se sousedy

V paneláku sousedy slyšíte, v domku sice ne, zato o vás všechno vědí. Vesnice je mimo jiné i sociální společenství, do něhož lze buď zapadnout a podřídit se jeho pravidlům, nebo zůstat mimo. To druhé není problém, dokud jezdíte ráno za prací do města a večer zpět. S dětmi, které si na návsi hledají kamarády, chtějí navštěvovat spolužáky nebo se účastnit hromadných výprav místní party dětí, je nutné počítat s tím, že informace o tom, jak velkou máte doma televizi a jestli vlastníte playstation, bude mít široké okolí.

Nepraktičtí lidé a ti, kteří předem vědí, že na práci kolem domu nebudou mít čas ani chuť

Samozřejmě pokud nemají možnost koupit si novostavbu s full servisem, nebo nemají v dosahu alespoň hodinového manžela. Představa, že všude se dají najmout levné pracovní síly, nemusí být navzdory socioekonomické krizi vždy pravdivá. Navíc u malých vesniček a samot je nutno počítat s tím, že se potřebné pracovní síly neseženou v místě, což je dále prodraží.

NN

10 nejčastějších prací z domova

Chcete pracovat z domova a nevíte, v jakých profesích získáte toto privilegium?

Rodiny, které vědí, že k přežití potřebují bezpodmínečně dva příjmy

Klasický český model, kdy jde ve třech až čtyřech letech dítě do školky a žena do práce, je v podmínkách samoty bez školky a školy a samozřejmě bez dostatku pracovních míst realizovatelný poměrně obtížně. V některých oborech se to dá velmi dobře vyřešit pomocí home-office (překladatelství či účetnictví), jiné ale vyžadují každodenní přítomnost na pracovišti, dovážení dětí do školních zařízení navíc dál ukrajuje čas, ve kterém by žena eventuálně mohla pracovat. V zabydlenějších místech nebývá problém sehnat paní na hlídání či vyzvedávání ze školky, na samotách, kde je nutné děti vyzvedávat autem, je to samozřejmě složitější.

Další článek


 

Další články

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Před 6 hodinami  |  Gola Petr

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Včera  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Včera  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více