FinExpert.e15.cz

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Finanční situace mladých rodin je v Česku při mezinárodním srovnání velmi dobrá. Mateřská i rodičovský příspěvek jsou poměrně vysoké a nejčastěji zůstávají maminky s dítětem doma do tří let věku. Po celou dobu je maminka v ochranné lhůtě a výpověď od zaměstnavatele může obdržet pouze ve výjimečných případech.

Při splnění zákonných podmínek se pobírá nejdříve peněžitý příspěvek v mateřství a následně rodičovský příspěvek. Většina maminek tedy pobírá dvě různé dávky, Někdy v praxi však dochází k záměně mezi peněžitým příspěvkem v mateřství (mateřskou) a rodičovským příspěvkem (rodičákem). 

1) Mateřská se nedostane automaticky

Pro přiznání peněžité podpory v mateřství musí být splněny zákonné podmínky. Zaměstnankyni musí trvat v den nástupu na mateřskou pracovní poměr nebo musí nastoupit na mateřskou v ochranné 180denní lhůtě po skončení zaměstnání a dále musí zaměstnankyně získat dobu pojištění v rozsahu 270 dní v posledních dvou letech.

Živnostnice musí být účastny na dobrovolném nemocenském pojištění 180 dní v období jednoho roku před porodem a musí rovněž získat dobu pojištění 270 dní v posledních dvou letech. Nárok na mateřskou tak v praxi nemají např. studentky nebo nezaměstnané ženy.

Šetříme | Zajímavosti

9 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

Jestliže chcete skutečně ušetřit, udělejte si inventuru v poplatcích.

Naproti tomu pro přiznání rodičovského příspěvku není potřeba splnit žádné speciální podmínky ohledně délky trvání zaměstnání nebo výše příjmu. Rodičovský příspěvek může pobírat matka nebo otec dítěte, který po celý měsíc pečuje o nejmladší dítě v rodině. Rodiče se mohou během pobírání rodičovského příspěvku vystřídat. 

2) U rodičovského příspěvku je možné zvolit délku pobírání

Mateřská se poskytuje po dobu 28 týdnů, při narození dvou nebo více dětí potom po dobu 37 týdnů. Mateřská se poskytuje od 6. až 8. týdne před očekávaným dnem porodu. U rodičovského příspěvku mají rodiče možnost volby délky jeho pobírání. Při rychlejší variantě je měsíčně vyplácená částka rodičovského příspěvku vyšší než při delší variant.

Pouze v případě, že ani jeden z rodičů nesplňuje podmínku pojištění, tak se pobírá rodičovský příspěvek ze zákona 4 roky, a to ihned od narození dítěte.

3) Souhrnná částka rodičovského příspěvku je stejná

Celková částka rodičovského příspěvku činí 220 000 Kč. Když se rodičovský příspěvek pobírá např. pouze dva roky, tak je jeho měsíční částka vyšší než při pobírání tři roky. Souhrnná částka vyplácené mateřské se liší v závislosti na výši příjmu.

Zaměstnankyně s vyšší hrubou mzdou nebo živnostnice platící vyšší měsíční zálohy na dobrovolném nemocenském pojištění tedy obdrží za 28 týdnů pobírání mateřské vyšší částku než ženy s nižším rozhodným příjmem. Rozdíl za celou dobu může být až v řádech desetitisíc korun. Výši rodičovského příspěvku je možné změnit (souhrnná částka je však pořád stejná), výpočet mateřské je přesně dán v závislosti na hodnoceném příjmu. 

4) Výši mateřské ovlivňuje pouze vlastní příjem

Výše příjmu otce dítěte nemá na výši mateřské matky žádný vliv. Mateřská je dávkou nemocenského pojištění a výši mateřské ovlivňuje pouze rozhodný vlastní příjem. Pro možnost volby délky rodičovského příspěvku je nutné mít potřebný příjem, neboť měsíční výše rodičovského příspěvku nesmí být vyšší než 70 % předchozího výdělku a měsíčně nesmí činit více než 11 500 Kč.

V případě, že matka dítěte nemá rozhodný příjem (je např. nezaměstnaná), potom se pro možnost volby délky rodičovského příspěvku posuzuje příjem otce dítěte. 

5) Žádost o rodičovský příspěvek se podává na úřadu práce

O rodičovský příspěvek je nutné si písemně požádat na místně příslušném úřadu práce. K žádosti o rodičovský příspěvek je potřeba předložit občanský průkaz žadatele, rodný list dítěte a potvrzení o denním vyměřovacím základu pro možnost volby délky pobírání rodičovského příspěvku.

Žádost o mateřskou potvrzuje těhotné ženě ošetřující gynekolog, zaměstnankyně předávají tento tiskopis mzdové účetní a OSVČ předávají tiskopis přímo na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení). 

Další článek


 

 


Další články

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  1
Spoření pro děti: Jak a kolik?

Spoření pro děti: Jak a kolik?

Jak a kolik spořit dětem, abychom jim v budoucnu finančně ulehčili start do samostatného života.

Před 12 hodinami  |  Cibulka Michal  |  7

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Před 13 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

Kupní síla průměrné mzdy v Česku je na úrovni 59 procent unijního průměru.

Před 22 hodinami  |  Lazarevič Arsen  |  8

Nová kalkulačka: Spočítejte si váš důchod v roce 2017

Nová kalkulačka: Spočítejte si váš důchod v roce 2017

Včera  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená