FinExpert.e15.cz

Pět příjmů, ze kterých zdravotní pojištění neplatíte

Podívejme se na vybrané případy, kdy se zdravotní pojištění neplatí.

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni a musí platit zdravotní pojištění. Podívejme se na vybrané případy, kdy se z příjmu zdravotní pojištění neplatí.

Zdravotní pojištění | Práce | Platíme

Nemám příjem a platím zdravotní pojištění

Každý občan ČR je pojištěn u některé ze zdravotních pojišťoven.

Všichni zaměstnanci odvádí prostřednictvím svého zaměstnavatele ze svého příjmu ze závislé činnosti 4,5 % na zdravotním pojištění, dalších 9 % z jejich hrubé mzdy za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. OSVČ na hlavní činnost musí každý měsíc odvést své zdravotní pojišťovně zálohu na zdravotním pojištění. Výše zálohy závisí na vyměřovacím základu v minulém roce (50 % ze zisku), v případě, že je skutečný vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ stanovený zákonem nebo OSVČ zahájila v daném roce samostatnou výdělečnou činnost, tak se zdravotní pojištění odvádí v minimální výši, která je pro každý rok rozdílná (v roce 2013 je minimální záloha 1 748 Kč, v roce 2014 potom 1 752 Kč).

Vyděláváme | Aktuálně | Práce

Nezaměstnanost se v říjnu udržela na 7,6 %

Z některých příjmů se zdravotní pojištění neplatí

Placení zdravotního pojištění je povinné, přesto se zdravotní pojištění z některých příjmů neodvádí. Všichni občané však musí být v registru zdravotní pojišťovny vedeni v jedné ze čtyř kategorií: zaměstnanec, OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) nebo státní pojištěnec (např. student, důchodce, občan v evidenci na úřadu práce). Podívejme se na pět vybraných příjmů, ze kterých se zdravotní pojištění neplatí.

1) Státní dávky

Občané vedeni v evidenci úřadu práce pobírají po určitou dobu (v závislosti na věku) podporu v nezaměstnanosti, po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti jiné dávky sociální podpory (v závislosti na konkrétní situaci). Ve všech těchto případech jsou tito občané řádně vedeni v evidenci úřadu práce a zdravotní pojištění ze ně platí stát. Z podpory v nezaměstnanosti, sociálních dávek, ale rovněž nemocenských dávek se zdravotní pojištění neplatí.

  • Jiná situace může nastat v případě vyřazení z evidence úřadu práce. Nebo v případě, že se nezaměstnaný občan neeviduje na úřad práce. Občané, kteří nejsou zaměstnanci, OSVČ ani státním pojištěncem, jsou v registru zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP a musí každý měsíc platit své zdravotní pojišťovně 1 148 Kč (13,5 % z minimální mzdy 8 500 Kč), a to vždy do 8. dne následujícího měsíce.

2) Příjem z pronájmu

Mnoho občanů si přivydělává, ať už k příjmu ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti pronájmem nemovitosti. Zatímco příjem z pronájmu podléhá dani z příjmu fyzických osob, tak zdravotní pojištění se z pronájmu neplatí. Výše příjmu z pronájmu není přitom rozhodující.

  • Stejně jako se neplatí zdravotní pojištění z pronájmu, tak se neplatí zdravotní pojištění ani z prodeje nemovitých nebo movitých věcí, i když se v některých případech platí daň z příjmu fyzických osob.

3) Přivýdělek na dohodu o provedení práce

Zaměstnanci, OSVČ, ale také např. studenti, ženy na rodičovské dovolené nebo penzisté, kteří si ještě přivydělávají na základě práce na dohodu o provedení práce, neplatí z odměny na základě dohody o provedení práce zdravotní pojištění. Podmínkou je skutečnost, že měsíční odměna je 10 000 Kč a nižší. Z měsíční odměny nad 10 000 Kč se již zdravotní pojištění odvádí.

  • Někteří občané pracují současně pouze pro více zaměstnavatelů na základě dohody o provedení práce a u všech zaměstnavatelů je měsíční odměna do 10 000 Kč. To však neznamená, že nebudou vůbec platit zdravotní pojištění. V registru své zdravotní pojišťovny jsou tito zaměstnanci vedeni jako OBZP a musí každý měsíc platit na zdravotním pojištění 1 148 Kč. Pouze práce na základě dohody o provedení práce do limitu není výhodná, neboť se tato doba nezapočítává do doby pojištění pro nárok na důchod. Práce na dohodu o provedení práce je však z důvodu nižšího zdanění výhodná zejména pro přivýdělek k práci nebo podnikání, nebo pro studenty či penzisty.

4) Přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti

Zaměstnanci, OSVČ, ale také např. studenti, ženy na rodičovské dovolené nebo penzisté, kteří si přivydělávají na základě dohody o pracovní činnosti, neplatí z měsíční odměny zdravotní pojištění, jestliže je měsíční odměna do 2 500 Kč.

5) Příjem z cenných papírů

Každoročně stoupá počet občanů, kteří mají pasivní příjem z cenných papírů. Z prodeje cenných papírů se rovněž zdravotní pojištění neplatí, přestože se v některých případech odvádí daň z příjmu fyzických osob.
 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Stipendium taky, ne? B-]
Philipp
11. 11. 2013, 00:44
co podíl ze zisku?
hvar
10. 11. 2013, 01:36
ještě také úroky z půjček / pokud někomu soukromě pů...
Lída
8. 11. 2013, 13:24

Další články

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

Před 1 hodinou  |  Fórum FinExpert.cz
Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Před 5 hodinami  |  web Investiční  |  7

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám

Před 13 hodinami  |  Skálová Jana

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017.

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční úřad | Koupě bytu | Prodej bytu | Nemovitosti | Daně | Platíme | Bydlíme

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017. více