FinExpert.e15.cz

Pět faktorů, které vás dovedou ke zbytečnému zadlužení

Proč potřebujeme věci, které jsou zbytečné a předražené?

Existuji určité vlastnosti, které predikují větší pravděpodobnost, že člověk neodolá zbytečným půjčkám? Vypadá to, že potřeba žít na vysoké noze a vlastnit luxusní věci často vůbec nesouvisí s reálnými příjmy. Na jedné straně existují velmi bohatí lidé, kterým ke spokojenosti stačí minimum majetku, na straně druhé příslušníci nízkopříjmové vrstvy, kteří se neobejdou bez standardu, na který finančně nedosahují. Můžeme se ptát: proč lidé tak nutně potřebují věci, které nejsou nezbytné a které si momentálně nemohou dovolit?

Potřeba vyrovnat se okolí

Psychicky zdravý, sebevědomý člověk, který nemá problémy začlenit se do kolektivu a najít si přátele, ustojí i stav, kdy se svému okolí nemůže plně vyrovnat úrovní svého životního standardu. Nerozhodí jej, že sám žije v pronajaté garsonce, zatímco jeho kolegové vlastní domy za městem. Ne tak někdo, kdo má opakované zkušenosti s tím, že jej okolí nepřijímá, kdo se marně snaží najít přátele. Ten zpravidla usiluje pro sebe nebo alespoň pro své děti udělat všechno, aby sobě i jim cestu k sociálnímu přijetí zajistil –  koupí tedy ty „správné“ značkové džíny i s rizikem, že nebude mít na zaplacení nájmu, půjčí si na televizi co největší velikosti a pošle dítě na stejný lyžařský pobyt jako jede hvězda jeho třídy, samozřejmě na dluh, ale s pocitem, že dělá správnou věc.

Bydlíme | Zajímavosti

Pět typů lidí, kteří by se neměli stěhovat na venkov

Touha vlastnit domek se zahrádkou je pochopitelná.

Pouští se však do předem prohraného boje – braním půjček finanční úroveň lépe situovaných kolegů nebo rodin kamarádů svých dětí stejně nedožene a pouhým napodobováním úspěšnějších vstupenku do lepší společnosti sobě ani svým dětem stejně nekoupí.

Závislost na mínění druhých

„A ty jako fakt nemáš svůj mobil? Ani počítač? Ty jo, to musí bejt děsný....“  Některý puberťák se podobným poznámkám zasměje, jiný je už vnímá jako útok nebo kritiku, kterou doma samozřejmě patřičně jízlivě předá dál poukázáním na neschopnost či ignoranci rodičů – což je samozřejmě třeba pokud možno okamžitě napravit.

Schopnost stát si za svým a trvat na tom, že bez většiny věcí se lze celkem dobře obejít a nenechat se přesvědčit, že vy nebo vaše rodina strádá a trpí technickou zaostalostí či katastrofálním zastaráním vozového parku, vám může ušetřit hodně starostí a splátek. Mimochodem, jednou z nejlepších strategií v bitvě s názvem „musím mít to, co ostatní“ je prohlásit za největší hit sezóny to, co máte právě na sobě.

Nízká flexibilita, aneb neschopnost vyřešit problémy jinak

Chcete značkové oblečení a nemáte na ně? Nevadí, zkuste objevit použité v secondhandu, na aukru nebo zjistěte, zda se nedá levněji objednat z ciziny. Zahraniční dovolená? A co takhle last minute, spolujízda nebo výlet do nějaké exotické země pod stan? Je prokázáno, že lidé, kteří dokáží hledat alternativní způsoby řešení problémů, jsou na tom finančně lépe. Naopak trvání na zažitých postupech se může velmi prodražit.

Bydlíme | Zajímavosti

Pět typů lidí, kteří by se neměli stěhovat do velkoměsta

S kterými problémy se můžete setkat při přesunu do města?

Sugestibilita

Necháte se snadno přesvědčit, jste důvěřiví? Stává se vám, že naletíte reklamě nebo třeba známým, kteří vám s kamennou tváří tvrdí něco, o čem se později přesvědčíte, že to byl vtip nebo že to až tak vážně nemysleli? V takovém případě pozor – mnoho lidí kolem sebe vědomě či nevědomě šíří dojem většího příjmu nebo majetku, než skutečně mají.

Než podlehnete klamnému dojmu, že „všichni jezdí každý rok k moři, dneska má auto přece každý“, zjistěte si, jak to v případě konkrétních osob opravdu je. Možná přijdete na to, že rodina, která miluje moře natolik, že u něj chce trávit polovinu prázdnin, na tuto dovolenou zbytek roku citelně šetří, nebo že ti, kteří si potrpí na nový vůz, jedou místo dovolené vlastně jen na prodloužený víkend. O těchto podružnostech už však v širší společnosti skoro nikdo nemluví.

Hledání náhrady toho, co se nám nedostalo v dětství

Lidé, kteří v raném věku zažili výrazný nedostatek, ať už materiální či citový, pociťují frustraci – pocit nenaplnění určité potřeby, často i v dospělosti. Je pochopitelné a v mnohých případech samozřejmě i omluvitelné, že se snaží svým dětem a potažmo i sobě zajistit to, co jim dříve tolik chybělo. Touha, aby jejich děti netrpěly posměchem, vyřazením z kolektivu nebo dokonce materiálním nedostatkem, je žene k půjčkám a rychlému řešení situace za každou cenu. Je třeba uvědomit si, že právě rodinná pohoda a stabilní zázemí je tím, co je pro naše děti nejdůležitější a nenahraditelné.

Další článek


 

 


Další články

Většina lidí už dává přednost kartě před hotovostí. Podívejte se proč

Většina lidí už dává přednost kartě před hotovostí. Podívejte se proč

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  2
Jak postupovat, aby vám nezůstal nevyužitý voucher na službu se slevou

Jak postupovat, aby vám nezůstal nevyužitý voucher na službu se slevou

Včera  |  Ondráčková Kamila
U Last Minute pobytu pozor na zrušení zájezdu

U Last Minute pobytu pozor na zrušení zájezdu

Včera  |  Rybová Romana  |  1
Koho se týká EET již od prosince?

Koho se týká EET již od prosince?

Za neplnění zákonných povinností hrozí vysoké sankce, proto je potřeba se na EET včas připravit.

Včera  |  Ivanco Gabriela  |  3

Hypotéka: Šest nejčastějších situací a jak je řešit

Hypotéka: Šest nejčastějších situací a jak je řešit

Život s hypotékou není neměnný. Přijdou životní situace, které mohou splácení hypotéky zkomplikovat.

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Se smartphonem v kapse můžete ušetřit prakticky na všem. více

EuroEUREUR27.025 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.535 Kč0.02 %
Britská libraGBPGBP32.127 Kč-0.641 %
Japonský jenJPYJPY23.123 Kč0.164 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.028 %
více...
PX892.9800.62 %
CETV55.000-1.43 %
ČEZ459.8000.39 %
Erste Bank654.0001.13 %
Fortuna89.0001.14 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více