FinExpert.e15.cz

Pět faktorů, které vás dovedou ke zbytečnému zadlužení

Proč potřebujeme věci, které jsou zbytečné a předražené?

Existuji určité vlastnosti, které predikují větší pravděpodobnost, že člověk neodolá zbytečným půjčkám? Vypadá to, že potřeba žít na vysoké noze a vlastnit luxusní věci často vůbec nesouvisí s reálnými příjmy. Na jedné straně existují velmi bohatí lidé, kterým ke spokojenosti stačí minimum majetku, na straně druhé příslušníci nízkopříjmové vrstvy, kteří se neobejdou bez standardu, na který finančně nedosahují. Můžeme se ptát: proč lidé tak nutně potřebují věci, které nejsou nezbytné a které si momentálně nemohou dovolit?

Potřeba vyrovnat se okolí

Psychicky zdravý, sebevědomý člověk, který nemá problémy začlenit se do kolektivu a najít si přátele, ustojí i stav, kdy se svému okolí nemůže plně vyrovnat úrovní svého životního standardu. Nerozhodí jej, že sám žije v pronajaté garsonce, zatímco jeho kolegové vlastní domy za městem. Ne tak někdo, kdo má opakované zkušenosti s tím, že jej okolí nepřijímá, kdo se marně snaží najít přátele. Ten zpravidla usiluje pro sebe nebo alespoň pro své děti udělat všechno, aby sobě i jim cestu k sociálnímu přijetí zajistil –  koupí tedy ty „správné“ značkové džíny i s rizikem, že nebude mít na zaplacení nájmu, půjčí si na televizi co největší velikosti a pošle dítě na stejný lyžařský pobyt jako jede hvězda jeho třídy, samozřejmě na dluh, ale s pocitem, že dělá správnou věc.

Vyděláváme | Bydlíme | Zajímavosti | Práce | Cestování | Psychologie | Stěhování

Pět typů lidí, kteří by se neměli stěhovat na venkov

Touha vlastnit domek se zahrádkou je pochopitelná.

Pouští se však do předem prohraného boje – braním půjček finanční úroveň lépe situovaných kolegů nebo rodin kamarádů svých dětí stejně nedožene a pouhým napodobováním úspěšnějších vstupenku do lepší společnosti sobě ani svým dětem stejně nekoupí.

Závislost na mínění druhých

„A ty jako fakt nemáš svůj mobil? Ani počítač? Ty jo, to musí bejt děsný....“  Některý puberťák se podobným poznámkám zasměje, jiný je už vnímá jako útok nebo kritiku, kterou doma samozřejmě patřičně jízlivě předá dál poukázáním na neschopnost či ignoranci rodičů – což je samozřejmě třeba pokud možno okamžitě napravit.

Schopnost stát si za svým a trvat na tom, že bez většiny věcí se lze celkem dobře obejít a nenechat se přesvědčit, že vy nebo vaše rodina strádá a trpí technickou zaostalostí či katastrofálním zastaráním vozového parku, vám může ušetřit hodně starostí a splátek. Mimochodem, jednou z nejlepších strategií v bitvě s názvem „musím mít to, co ostatní“ je prohlásit za největší hit sezóny to, co máte právě na sobě.

Nízká flexibilita, aneb neschopnost vyřešit problémy jinak

Chcete značkové oblečení a nemáte na ně? Nevadí, zkuste objevit použité v secondhandu, na aukru nebo zjistěte, zda se nedá levněji objednat z ciziny. Zahraniční dovolená? A co takhle last minute, spolujízda nebo výlet do nějaké exotické země pod stan? Je prokázáno, že lidé, kteří dokáží hledat alternativní způsoby řešení problémů, jsou na tom finančně lépe. Naopak trvání na zažitých postupech se může velmi prodražit.

Bydlíme | Zajímavosti

Pět typů lidí, kteří by se neměli stěhovat do velkoměsta

S kterými problémy se můžete setkat při přesunu do města?

Sugestibilita

Necháte se snadno přesvědčit, jste důvěřiví? Stává se vám, že naletíte reklamě nebo třeba známým, kteří vám s kamennou tváří tvrdí něco, o čem se později přesvědčíte, že to byl vtip nebo že to až tak vážně nemysleli? V takovém případě pozor – mnoho lidí kolem sebe vědomě či nevědomě šíří dojem většího příjmu nebo majetku, než skutečně mají.

Než podlehnete klamnému dojmu, že „všichni jezdí každý rok k moři, dneska má auto přece každý“, zjistěte si, jak to v případě konkrétních osob opravdu je. Možná přijdete na to, že rodina, která miluje moře natolik, že u něj chce trávit polovinu prázdnin, na tuto dovolenou zbytek roku citelně šetří, nebo že ti, kteří si potrpí na nový vůz, jedou místo dovolené vlastně jen na prodloužený víkend. O těchto podružnostech už však v širší společnosti skoro nikdo nemluví.

Hledání náhrady toho, co se nám nedostalo v dětství

Lidé, kteří v raném věku zažili výrazný nedostatek, ať už materiální či citový, pociťují frustraci – pocit nenaplnění určité potřeby, často i v dospělosti. Je pochopitelné a v mnohých případech samozřejmě i omluvitelné, že se snaží svým dětem a potažmo i sobě zajistit to, co jim dříve tolik chybělo. Touha, aby jejich děti netrpěly posměchem, vyřazením z kolektivu nebo dokonce materiálním nedostatkem, je žene k půjčkám a rychlému řešení situace za každou cenu. Je třeba uvědomit si, že právě rodinná pohoda a stabilní zázemí je tím, co je pro naše děti nejdůležitější a nenahraditelné.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Banky,stát,městská policie,vodárny,advokati
pítr
16. 9. 2016, 23:00

Další články

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Včera  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Včera  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Včera  |  Rybová Romana  |  4
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Včera  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

23.  3.  2017  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více