FinExpert.e15.cz

Peer-to-peer půjčky a související rizika pro věřitele

Investoři si vybírají, komu své finanční prostředky poskytnou.

Stále častěji ve světě financí slýcháme slovní spojení Peer-to-peer (P2P) půjčky s tím, že se jedná o peněžitou půjčku mezi věřitelem a dlužníkem navzájem, a to bez ingerence bank, avšak na základě zprostředkování tzv. P2P platformy. Kdo tedy bude chtít získat peněžní prostředky v rámci P2P půjček, předloží P2P platformě údaje o své osobě, maximální finanční částku, kterou žádá, včetně účelu financování a další požadované informace a údaje a tato platforma by měla podle svých pravidel předložené údaje ověřit a následně je zveřejní na svém internetovém portálu. Zaregistrovaní investoři si pak na základě údajů těchto žadatelů vybírají, komu své finanční prostředky poskytnou a v jaké výši. P2P platforma si za zprostředkování celého procesu účtuje určité procento z výše poskytnuté půjčky.

Investujeme | Půjčujeme si | Podnikání | Úvěry

Chcete půjčit nebo zúročit peníze? Zkuste Zonkyho „sousedské“ půjčky

Výhody jsou na první pohled patrné. Jedná se zejména o výši úrokových sazeb, která je pro dlužníky rozhodující při výběru, od koho si peníze půjčit, ale také i možnost získat peněžní prostředky v případě, pokud je banka odmítla poskytnout, např. z důvodu nesolventnosti dlužníka. Pro investory pak možnost zvolit si podle svých preferencí a uvážení, kam vložit své volné prostředky a zároveň možnost investovat již od malých peněžních částek.

Kdo však může být investor?

Investorem může být jak fyzická osoba nepodnikatel, tak i fyzická osoba podnikatel či právnická osoba. Záleží pak na P2P platformě, jak si nastaví pravidla pro to, kdo může být investorem. I když investování přes P2P platformy není speciálně legislativně upraveno, tak přeci jen musí určitý typ investora počítat s regulací vymezenou v právních předpisech. Jedná se o podnikatele, kteří v rámci své podnikatelské činnosti nabízejí nebo poskytují spotřebitelský úvěr. V daném případě musí být v rámci poskytnutí půjčky splněny požadavky stanovené zákonem č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru.

Samotné P2P půjčky však přinášejí i nevýhody, a to především pro investora. Jako u každé peněžité zápůjčky, tak i u peer-to-peer půjčky, hrozí, že dlužník nebude splácet svůj dluh řádně a včas. Z tohoto důvodu se doporučuje investorům diverzifikovat riziko tak, že budou investovat do více půjček s tím, že pokud jeden či více dlužníků nesplní svůj dluh, nepřijdou o celou investici.

Pro zvýšení pravděpodobnosti navrácení a zhodnocení své investice, by si měl investor samostatně prověřit a ověřit osobu, které své prostředky poskytuje, a to v závislosti na vlastní strategii investování a na výši samotné investice. Pokud by tedy došlo k tomu, že dlužník je v prodlení se splácením svého dluhu a ani přes výzvy neplní, nezbývá nic jiného než pohledávky investorů vymáhat soudní cestou. V určitých případech se však může jednat o komplikovaný případ.

Tak například v situaci, kdy dlužník získal relativně malou částku ve výši 20 000 Kč na financování svého záměru, ale tato částka je složena z prostředků třeba 15-ti investorů. Z tohoto důvodu by měla P2P platforma nabídnout investorům odkup pohledávek tak, aby se dlužná částka vymáhala jako celek a nikoliv jako několik drobných pohledávek a s každou takovou spojená povinnost zaplatit náklady soudního řízení.

Další riziko spočívá v tom, že P2P platformy nejsou banky, stavební spořitelny či družstevní záložny a tudíž podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách a dalších právních předpisů, nejsou povinny účastnit se systému pojištění pohledávek z vkladů u Fondu pojištění vkladů. Investoři tak v případě úpadku P2P platformy nemohou nárokovat náhrady za své pohledávky. V zahraničí, především zavedené P2P platformy v USA či Velké Británie, již však zvládly zřídit vlastní rezervní fondy oddělené od svého majetku za účelem krytí ztrát z nesplacených dluhů.

Co se však týká samotného postavení P2P platforem, lze jen spekulovat, zda-li a případně jakým způsobem bude regulována jejich činnost ze strany právních předpisů a soudních rozhodnutí, ať již evropských či vnitrostátních. V této souvislosti za zmínku určitě stojí, že před Soudním dvorem EU bude projednávaná záležitost, jestli P2P platformu lze považovat za věřitele ve smyslu Směrnice o spotřebitelském úvěru. Pokud by se tak stalo, mělo by to velký dopad na investování přes P2P platformy s tím, že by každé zprostředkování půjčky podléhalo požadavkům a povinnostem stanovených právními předpisy o spotřebitelském úvěru.   

Na závěr lze tedy shrnout, že peer to peer půjčky, jakožto určitý druh investice, nabízejí nové možnosti investování pro osoby, kteří chtějí své volné prostředky zainvestovat v podobě poskytnutí půjčky jiné osobě, pro kterou je využití této služby dobrou příležitostí, jak financovat svůj záměr. Zejména z výše uvedených rizik by však měl investor ověřit důvěryhodnost P2P platformy, která bude zprostředkovávat poskytnutí půjčky a následně rozložit své riziko do více půjček, tak aby eliminoval případný pokles či ztrátu investice.

Autory jsou Petr Kincl, vedoucí advokát PwC Legal a Dominik Vajda, právník PwC Legal.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Toto je velmi dobrý článek. Zejména to upozornění na...
Honza
5. 1. 2016, 11:43

Další články

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Včera  |  Rybová Romana
Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Včera  |  Schwarzmann Marek
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Včera  |  Rybová Romana

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

Včera  |  Inzerce

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

25.  8.  2016  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD23.928 Kč-0.042 %
Britská libraGBPGBP31.618 Kč0.098 %
Japonský jenJPYJPY23.839 Kč0.059 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX852.290-0.41 %
CETV58.6000.17 %
ČEZ416.500-0.12 %
Erste Bank687.300-1.09 %
Fortuna89.000-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více