FinExpert.e15.cz

Oživeno: Moneybookers.com vás obere o peníze. Anebo Citibank?

Na internetu se dá platit různými způsoby a po PayPalu patří mezi oblíbené zvláště v Česku i moneybookers.com. Bohužel se mi stala nepříjemná zkušenost, která se může přihodit komukoliv. Použijete kartu - a jste chudší o pár stovek. Banka vám přitom nepomůže.

Oživeno: Na základě mého podnětu finanční arbitr zahájil proti Citibank řízení 20.12.2005. Dne 16.1.2006 jsem od Citibank obdržel dopis, ve kterém mě informovala, že navrhuje uzavřít dohodu o narovnání, přestože z jejího pohledu je tato transakce u tohoto obchodníka "prováděna se statusem hotovostních transakcí, tak jak je i uvedeno na jeho webových stránkách". O této písemné dohodě mě tentýž den informovala i osobní bankéřka mé pobočky a písemnou dohodu o narovnání jsem s bankou uzavřel 18.1.2006. Rovněž teto den jsem reklamovanou částku dostal zpět a požádal jsem finančního arbitra o zastavení řízení.

Kde je příčina?

Banka se tedy zachovala velmi vstřícně, ovšem až po zahájení oficiálního řízení. Pro žádnou banku není příjemné figurovat ve statistikách finančního arbitra. Nešlo mi o to udělat "problém", ale někde chyba je. A vyřešena rozhodně není: při použití platební karty eBanky (MasterCard) a platební karty ČSOB (Visa Electron) na stránkách moneybookers.com se platba u tohoto obchodníka zúčtuje jako skutečná platba, nikoliv výběr hotovosti. U Citibank se platba opět zúčtuje jako hotovostní transakce. Peníze vráceny, problém neodstraněn. Vzhledem k dohodě s bankou se již příčinu nikdo nedozví, finanční arbitr řízení zastavil. Proto z tohoto problému plyne toto ponaučení: u moneybookers.com raději nepoužívejte kreditní kartu Citibank MasterCard.


Pokud používáte službu PayPal, jste zvyklí na komfort používání platební karty. Na druhé straně, ne každý kartám důvěřuje a navíc PayPal pořád neumí platby pro české občany přijímat. Zajímavou alternativou je tak moneybookers.com. Tato britská společnost má totiž účet v Živnostenské bance a pro platby na internetu tak stačí jen převést peníze z jakéhokoliv českéhu účtu na zmíněný účet. Zaplatíte jen za příkaz k úhradě do Živnobanky.

Jako alternativní kanál můžete zvolit i platební kartu. Pro nabití účtu u Moneybookers.com lze zvolit karty MasterCard, Visa a Visa Electron. Pro výplatu hotovosti pak jen karty Visa. Převod na účet je zdarma, transakci kartou však moneybookers zpoplatňuje. Za příjem prostředků na moneybookers z karty si firma účtuje 2,5% z převáděné částky. Pokud však spěcháte s provedením platby na internetu přes moneybookers, karta je jediný on-line způsob, jak okamžitě můžete účet nabít penězi. Lze tak v některých případech poplatek akceptovat, konečně je zvěřejněn zcela legálně.

Chcete-li u moneybookers používat svoji platební kartu, musíte ji nejdříve zaregistrovat. Registrace se provádí tak, že do uvedeného pole zadáte všechny požadované údaje o platební kartě. Firma pak kartu zatíží částkou mezi 1,01 - 2,99 EUR. Přesnou částku uvidíte na svém výpisu nebo prostřednictvím přímého bankovnictví. Skutečnou částku na výpisu pak musíte zadat do formuláře moneybookers a teprve poté je karta ověřena a můžete ji používat k placení.

Klepněte pro větší obrázek

Podvod nebo chyba?

Bohužel, nikde už moneybookers neuvádí, že tato transakce je z jeho strany (tj. pozice obchodníka) u jeho zúčtovací banky nastavena jako výběr hotovosti! Nejedná se tedy o běžnou platbu na internetu. Výběr hotovosti, navíc v zahraničí, s sebou nese nemalé poplatky. V případě použití kreditní karty se navíc okamžitě rozlučte s bezúročným obdobím.

Proto použití platební karty u moneybookers nedoporučuji. Poplatky za výběr hotovosti v zahraničí se běžně pohybují nad 100 Kč. V níže uvedeném obrázku je on-line výpis z účtu kreditní karty Citibank (výběr hotovosti je zpoplatněn 3% z částky, min. 70 Kč + úrok 26,4% p.a.).

 

Klepněte pro větší obrázek

 

S reklamací u banky neuspějete

Okamžitě po zjištění téti nesrovnalosti jsem transakci u banky písemně reklamoval a žádal storno poplatku ve výši 70 Kč. Reklamace však byla zamítnuta s tím, že banka za toto nenese odpovědnost. Podle sdělení bankéře Citibank, který mě o zamítnutí reklamace vyrozuměl telefonicky, moneybookers.com má nastaveno u této transakce, že se jedná o výběr hotovosti. Z hlediska Citibank je tedy vše v pořádku. Mám vznést reklamaci přímo u obchodníka, aby mi prostředky vrátil.

Nezájem nebo standard?

Opravdu musím reklamovat transakci kartou přímo u obchodníka? Není náhodou povinností banky, aby moji stížnost předala zúčtovací bance obchodníka? Bankéřem jsem byl navíc upozorněn, že se mi může v zahraničí stát, že obchodník bude mít ve smlouvě s bankou nastaveno, že se jedná o výběr hotovosti a přitom může jít o běžný obchod se zbožím. Z hlediska banky jde pak o výběr hotovosti a pro banku je věc uzavřena. Reklamovat musím u obchodníka.

Raději platit v hotovosti nebo kartou jiné banky?

Při představě, že budu cestovat po světě, vrátím se domů a na výpisu uvidím několik transakcí, které jsou neoprávěně účtovány jako výběr hotovosti se mi ježí vlasy hrůzou na hlavě. To by totiž samo o sobě nevadilo. Ale mám-li sám kontaktovat obchodníka, aby byl tak laskav, vrátil mi peníze za poplatek banky, která mi jej ztrhla za výběr z "bankomatu", protože mě na to předem neupozornil... kde jsme? Jak se mohu pak mohu na svoji banku spolehnout?

Ještě to neskončilo

Transakci budu tedy reklamovat přímo u moneybookers.com, výsledek si rozhodně nenechám pro sebe. Přemýšlím však, zda nebude pro mě jednodušší vyzkoušet registraci další karty jiné banky, transakci opakovat a poté případně reklamovat. Co myslíte, jak se jiná banka zachová? Jde o nezájem Citibank anebo je to můj problém?

Jaké máte zkušenosti s platbami kartou na moneybookers.com vy?

Další článek


 

Související články


celkem 45 komentářů

Nejnovější komentáře

Mám velmi podobnou zkušenost. Moneybookers jsem pou...
Jarda P.
1. 4. 2013, 17:55
V žádném případě si nezřizujte účet u moneybookers! ...
Jan Vanda
4. 10. 2012, 16:02
Re: Poplatky u MB - ....
Dalibor_Chvatal, Dalibor_Chvatal
27. 1. 2006, 19:13
Re: Poplatky u MB - ....
XXXSize
27. 1. 2006, 18:39
Re: Poplatky u MB - ....
Dalibor_Chvatal, Dalibor_Chvatal
27. 1. 2006, 12:31

Další články

Spadlo vám do klína velké dědictví? Pozor na oznamovací povinnost

Spadlo vám do klína velké dědictví? Pozor na oznamovací povinnost

Pokud věc neoznámíte, čeká na vás vysoká sankce.

26.  10.  2016  |  Gola Petr  |  4

Peníze jsou doma aneb Mobilní aplikace Air Bank umí nové notifikace

Peníze jsou doma aneb Mobilní aplikace Air Bank umí nové notifikace

Včera  |  Pospíšil Aleš
Smart Banka od Monety umožňuje další pokročilé funkce

Smart Banka od Monety umožňuje další pokročilé funkce

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1
Hospodští přicházejí na chuť EET, pomáhá jim optimalizovat podnikání

Hospodští přicházejí na chuť EET, pomáhá jim optimalizovat podnikání

27.  10.  2016  |  Pospíšil Aleš  |  9
Fórum: Postup při prodeji bytu bez realitky

Fórum: Postup při prodeji bytu bez realitky

27.  10.  2016  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Děti | Zajímavosti | Šetříme | Nakupujeme

10 tipů, jak ušetřit i s malým dítětem

Dá se i s miminkem ušetřit? Připravili jsme pro vás 10 tipů. více