FinExpert.e15.cz

Otcovská dovolená prošla sněmovnou

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí k zavedení otcovské dovolené prošel minulý týden ve středu Poslaneckou sněmovnou, respektive prvním čtením. V této novele dojde i ke změnám v oblasti sirotčího důchodu a na nemocenskou budou mít nárok i dobrovolní hasiči.

V případě, že novela projde i druhým čtením, mohli by novopečení otcové využít možnosti po narození dítěte nastoupit na týdenní otcovskou dovolenou. A to od příštího roku. „Nabízíme rodinám možnost rozložit péči o novorozeně mezi oba rodiče. Smyslem je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „V Evropské unii jde o standardní opatření, protože již 23 zemí z celkového počtu 28 členských států obdobnou dávku přiznává,“ dodala ministryně.

Tato nová dávka bude vyplácena z nemocenského pojištění a otec dostane 70 % vyměřovacího základu svého platu. Bude to stejné jako u výpočtu peněžité pomoci v mateřství. Na dávku tedy budou mít nárok zaměstnaní, ale i podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Nastoupit na otcovskou dovolenou bude muž moct v období šesti týdnů po narození potomka. Tuto týdenní dovolenou nebude možné přerušovat. 

Sirotčí důchod

Díky novele by se měl rozšířit okruh lidí, kteří získají nárok na sirotčí důchod. Z důvodu, že dosud se často stávalo, že nárok na sirotčí důchod nevznikl, protože zemřelý rodič nedosáhl potřebné doby pojištění, budou mít šanci získat penzi sirotci, jejichž zemřelému rodiči bylo méně než 28 let a platil v posledních deseti letech alespoň jeden rok sociální odvody.

Pokud zemře rodič starší 38 let, bude se podmínka potřebné doby pojištění považovat za splněnou v případě, že byla získána v období dvacet let přede dnem úmrtí a doba placeného pojištění přitom bude minimálně dva roky.

Dobrovolní hasiči

„Nově budou mít nárok na nemocenskou i dobrovolní hasiči. Podstatou návrhu je, že denní výše nemocenského při dočasné pracovní neschopnosti nebo karanténě, které vzniknou v důsledku prováděných záchranných nebo likvidačních prací, bude činit sto procent denního vyměřovacího základu. Dopad na rozpočet bude minimální, řádově v desítkách tisíc korun – přibližně 27 tisíc korun,“ uzavírá MPSV.

Další článek


 

 


Další články

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Před 7 hodinami  |  FinExpert.cz
Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Od března má evidovat dalších 250 tisíc podnikatelů...

Před 10 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  15

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy.

Před 19 hodinami  |  Rybová Romana  |  5

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Včera  |  Pospíšil Aleš
Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

Včera  |  Štarková Petra  |  6

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená