FinExpert.e15.cz

Otcovská dovolená prošla sněmovnou

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí k zavedení otcovské dovolené prošel minulý týden ve středu Poslaneckou sněmovnou, respektive prvním čtením. V této novele dojde i ke změnám v oblasti sirotčího důchodu a na nemocenskou budou mít nárok i dobrovolní hasiči.

V případě, že novela projde i druhým čtením, mohli by novopečení otcové využít možnosti po narození dítěte nastoupit na týdenní otcovskou dovolenou. A to od příštího roku. „Nabízíme rodinám možnost rozložit péči o novorozeně mezi oba rodiče. Smyslem je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „V Evropské unii jde o standardní opatření, protože již 23 zemí z celkového počtu 28 členských států obdobnou dávku přiznává,“ dodala ministryně.

Tato nová dávka bude vyplácena z nemocenského pojištění a otec dostane 70 % vyměřovacího základu svého platu. Bude to stejné jako u výpočtu peněžité pomoci v mateřství. Na dávku tedy budou mít nárok zaměstnaní, ale i podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Nastoupit na otcovskou dovolenou bude muž moct v období šesti týdnů po narození potomka. Tuto týdenní dovolenou nebude možné přerušovat. 

Sirotčí důchod

Díky novele by se měl rozšířit okruh lidí, kteří získají nárok na sirotčí důchod. Z důvodu, že dosud se často stávalo, že nárok na sirotčí důchod nevznikl, protože zemřelý rodič nedosáhl potřebné doby pojištění, budou mít šanci získat penzi sirotci, jejichž zemřelému rodiči bylo méně než 28 let a platil v posledních deseti letech alespoň jeden rok sociální odvody.

Pokud zemře rodič starší 38 let, bude se podmínka potřebné doby pojištění považovat za splněnou v případě, že byla získána v období dvacet let přede dnem úmrtí a doba placeného pojištění přitom bude minimálně dva roky.

Dobrovolní hasiči

„Nově budou mít nárok na nemocenskou i dobrovolní hasiči. Podstatou návrhu je, že denní výše nemocenského při dočasné pracovní neschopnosti nebo karanténě, které vzniknou v důsledku prováděných záchranných nebo likvidačních prací, bude činit sto procent denního vyměřovacího základu. Dopad na rozpočet bude minimální, řádově v desítkách tisíc korun – přibližně 27 tisíc korun,“ uzavírá MPSV.

Další článek


 

 


Další články

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Před 5 hodinami  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 10 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana  |  2
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 20 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více