FinExpert.e15.cz

OSVČ a zdravotní pojištění za rok 2016: Kdy se platí a kolik?

Zdravotní pojištění se platí i při nízkém zisku.

Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti při nízkém zisku se v některých případech neplatí daň z příjmu ani sociální pojištění. Zdravotní pojištění však ano. Podívejme se na praktický příklad.

Daň z příjmu fyzických osob a sociální pojištění za rok 2016 nemusí některé OSVČ platit, zdravotní pojištění je však nutné zaplatit vždy. A to i při příjmech za rok 2016 v řádech tisícikorun. Daň z příjmu fyzických osob může být nulová z důvodu uplatnění daňových slev. Sociální pojištění z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti je nulové, když příjmy za celý kalendářní rok 2016 ponížené o výdaje byly do limitu ve výši 64 813 Kč, při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje.

Nízké příjmy a nepodání daňového přiznání

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob nemusí podávat zaměstnanci mající příjem z přivýdělku ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2016 nepřesahující 6 000 Kč (podmínkou je, že neměli žádné další zdanitelné příjmy), i v těchto případech bylo možné zaměstnavatelem provést roční zúčtování daně.

Daňové přiznání nemusí dále podávat např. důchodci, studenti nebo ženy na rodičovské dovolené, jestliže mají roční příjmy ze samostatné výdělečné činnosti do 15 000 Kč a nemají žádné další příjmy, které jsou předmětem daně z příjmu fyzických osob.

Výpočet zdravotního pojištění

Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti musí být zdravotní pojištění vždy vypočteno ze skutečného vyměřovacího základu, tj. poloviny skutečného hrubého zisku. Není zde žádný limit pro neplacení  zdravotního pojištění. Zdravotní pojištění se platí i při nízkém zisku. Od částky zdravotního pojištění za celý rok 2016 se odvíjí nová měsíční záloha od měsíce, ve kterém je odevzdán přehled o příjmech a výdajích za rok 2016.

OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemusí dodržet minimální měsíční zálohu a měsíční záloha tak může činit např. 300 Kč měsíčně. Měsíční zálohu na zdravotním pojištění nemusí platit pouze zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností, kteří doplatí zdravotní pojištění vždy jednorázově při odevzdání přehledu o příjmech a výdajích.

Praktický příklad

Paní Kopecká byla po celý rok 2016 na rodičovské dovolené a současně vykonávala od února 2016 samostatnou výdělečnou činnost. Pro účely placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění je samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší zdroj příjmů. Roční příjem ze samostatné výdělečné činnosti byl 94 500 Kč a výdaje 37 800 Kč. Žádné další zdanitelné příjmy v roce 2016 neměla. Paní Kopecká musí za rok 2016 podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob na finanční úřad a přehledy o příjmech a výdajích pro místně příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) a příslušnou zdravotní pojišťovnu.

Na dani z příjmu fyzických osob nezaplatí paní Kopecká z důvodu uplatnění daňové slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč nic. Daňové zvýhodnění na dceru uplatňuje měsíčně manžel při výpočtu měsíční čisté mzdy.
Na sociálním pojištění rovněž nezaplatí nic, neboť rozhodný příjem je do limitu. Zaplatí pouze na zdravotním pojištění částku 3 828 Kč (94 500 Kč - 37 800 Kč) x 50 % x 13,5%).

Protože paní Kopecká odevzdá přehled o příjmech a výdajích v březnu, tak poprvé zaplatí novou měsíční zálohu na zdravotním pojištění ve výši 348 Kč začátkem dubna. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Praktický příklad: "Pan Valenta je český podnikatel ...
xmarek
21. 3. 2017, 11:42

Další články

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Před 7 hodinami  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Před 9 hodinami  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Před 13 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Před 21 hodinami  |  Pospíšil Aleš

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více