FinExpert.e15.cz

Od ledna se zvýší minimální mzda

Od začátku příštího roku se zvýší minimální mzda na 9 900 korun. To je o 700 korun oproti nynější částce. Návrh nařízení předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a vláda jej schválila. Minimální mzda tedy bude 9 900 korun a minimální hodinová mzda se zvýší z 55 korun na 58,70 korun. Minimální mzda se navýší také zdravotně postiženým a to o 1 300 korun (na 9 300 korun). „V návaznosti na to se valorizují i nejnižší úrovně zaručené mzdy pro zaměstnance, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách a pro zaměstnance ve veřejných službách a správě,“ informuje Petr Habáň, tiskový mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.

Proč dojde k navýšení minimální mzdy

„Minimální mzda v ČR je stále jedna z nejnižších v Evropské unii a pohybuje se pod hranicí chudoby. Jsem ráda, že jsme udělali další krok ke zlepšení této situace a zvýšili jsme minimální mzdu, protože pracovat se musí vyplatit,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Vláda tedy pokračuje ve svém záměru navyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy. V roce 2016 lze tedy předpokládat zvýšení jejího podílu k průměrné mzdě na 36 procent.

Šetříme | Nakupujeme | Zákony

Jaké zboží nelze vrátit, přestože jste je koupili přes internet?

Nakupujete-li jízdenky či letenky přes internet, pozorně si přečtěte obchodní podmínky. Vrátit například nelze ani zboží na míru.

Poprvé od roku 2013 dojde k navýšení i pro ty, kteří dostávají invalidní důchod. V příštím roce se sazby zvýší z 48,10 korun za hodinu na 55,10 korun za hodinu. A z 8 000 korun na 9 300 korun, chceme-li to převést na měsíční plat.

Minimální mzda se naposledy navyšovala na začátku roku 2015. Naopak se vůbec nenavyšovala v letech 2007 až 2012. Podle MPSV by čistá minimální mzda měla stačit na pokrytí výživy a ostatních základních potřeb, nepostačí ale na zabezpečení veškerých nákladů na bydlení.

Další článek


 

 


Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená