FinExpert.e15.cz

Objem prodaných šperků dosáhne o Vánocích historického rekordu

Praha, 24. listopadu 2015

Během prosince utratí Češi za šperky až 3,7 x více peněz, než činí měsíční průměr v období leden až říjen. Letošní Vánoce budou dle odhadu klenotnictví Alo diamonds výjimečné. Objem prodaných diamantových šperků bude největší v historii České republiky. Hlavními důvody jsou rostoucí popularita investičních i neinvestičních šperků a příznivá ekonomická situace projevující se v rostoucí kupní síle obyvatel. 

Prosinec bývá tradičně měsícem s nejvyššími tržbami. Podle Alo diamonds vzrostly během prosince 2014 prodeje o neuvěřitelných 271,3 % oproti měsíčnímu průměru v období leden až říjen téhož roku. Na Slovensku, kde kupují šperky ve větší míře průběžně po celý rok, vzrostly prodeje ve srovnání s ČR mnohem méně. Růst zde podle Alo diamonds činil 257,1 % .

„V posledních letech se zvyšovaly prodeje přibližně o 20 %. Pro příští rok odhadujeme, že se dynamika růstu zvýší na minimálně 25 %. Hlavními důvody jsou pozitivní očekávání vývoje ekonomiky a rostoucí kupní síla. Velký vliv má také měnící se přístup ke šperkům. Kvalitní a krásný šperk už Češi nevnímají jako něco nedostupného. Klenoty jsou stále častěji vnímány jako dlouhodobá investice,“ uvádí Ľubomír Macek, projektový manažer Alo diamonds.

Maloobchodní tržby vzrostly o 26,9 % 

Za letošní 3. čtvrtletí meziročně vzrostly maloobchodní tržby Alo diamonds o 26,9 %. Vedoucím regionem je hlavní město. Statistiky Alo diamonds uvádějí, že se v Praze prodá o 60 % více klenotů, než je celkový souhrn ostatních částí republiky.

Diamantové prsteny a náušnice

Ze statistik prodaných diamantových šperků Alo diamonds vyplývá, že nejvíce se prodávají prsteny a náušnice. Dohromady tvoří téměř dvě třetiny všech prodaných šperků. V porovnání s Prahou se na Moravě těší o trochu větší popularitě přívěsky s drahými kameny. Tvoří zde téměř třetinu všech prodejů.

„Češi i Slováci už nekupují jen podle toho, co se jim líbí. Stále více zákazníků přichází s tím, že si chtějí pořídit investiční šperk, který bude v dlouhodobém horizontu generovat zajímavé zhodnocení. Podle našeho průzkumu si klenoty pořizuje primárně jako investici 23 % Čechů a 27 % Slováků,“ dodává Ľubomír Macek. Český i slovenský trh se tak pomalu přibližuje západním zemím, kde je investiční šperk běžnou součástí dlouhodobého investičního portfolia.

Slováci si šperky oblíbili více než Češi

Pokud porovnáme oblibu klenotů u Čechů a Slováků, statisticky vítězí naši východní sousedi. Podle letošního průzkumu Alo diamonds alespoň jednou za rok kupuje šperk 30 % dotázaných Čechů, u Slováků je to 38 %. Darem jej během pěti let dostane v ČR více jak polovina respondentů (56 %) a na Slovensku dvě třetiny (65 %).

Diamantové šperky za 80 miliard dolarů

V roce 2014 se na celém světě podle těžařské společnosti De Beers prodaly diamantové šperky za 80 miliard amerických dolarů. Ve srovnání s předchozím rokem se jednalo o 3% růst. Hlavní tahounem rostoucí poptávky je v poslední době ekonomický růst v USA a sílící střední vrstva v Číně a Indii.

Další článekDalší články

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

Před 10 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Před 14 hodinami  |  web Investiční  |  7

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám

Před 22 hodinami  |  Skálová Jana

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017.

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční úřad | Koupě bytu | Prodej bytu | Nemovitosti | Daně | Platíme | Bydlíme

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017. více