FinExpert.e15.cz

Období dovolených je v plném proudu. Na co si dát pozor?

Praha, 19. červenec 2016 

Letní dovolená pro dospělé a prázdniny pro děti, to jsou období, na které se všichni celý rok těšíme. Podle ankety ČSOB se na dovolenou v létě chystá 84 % dotázaných, přičemž necelá polovina z nich ji chce trávit v České republice. Zbývající část (16 %) uvedla, že dovolenou neplánuje vůbec, a to z důvodu velkého pracovního vytížení či nedostatku financí.

Doma nebo v zahraničí

Volba, kde si užít letní dovolenou, většinou záleží na mnoha faktorech a občas může být mezi partnery i důvodem menší hádky. Přes 40 % respondentů z ankety ČSOB bude trávit volné dny v tuzemsku. Pobyt v Česku preferují zejména rodiny s malými dětmi, senioři, ale také lidé, kteří chtějí strávit své volno s domácím mazlíčkem. Vybírají proto penziony a chaty, kde jsou vítány malé děti a povoleni psi.

Pořadím nejoblíbenějších zahraničních destinací letos zamíchala uprchlická krize a hrozba teroristických útoků. Na špičce tak zůstává Chorvatsko, Slovensko a Itálie. Diskutující naopak neplánují pobyty v dříve populárních zemích, jako je Řecko, Egypt, nebo Turecko. Mezi zahraničními destinacemi se nově objevuje více exotických zemí, jako je Keňa, Brazílie, Madagaskar, či Vietnam. Nahrávají tomu i levné letenky a rozmach individuální turistiky.

Na vlastní pěst nebo s cestovkou

Pro mladší ročníky jsou charakteristické zahraniční cesty „na vlastní pěst". Často totiž vyhledávají netradiční, exotické destinace a dovolenou rozhodně netráví jen na pláži, ale aktivním poznáváním okolí, místních obyvatel a kultury. Tento odklon od cestovních kanceláří je vidět také u starších lidí, kteří si dopravu i ubytování zajistí přes internet. Nabídky cestovních kanceláří tak může využít méně lidí než v minulých letech.

Dovolená a finance

Z ankety ČSOB dále vyplynulo, že za dovolenou lidé nechtějí moc utrácet. „Dvě třetiny respondentů uvedlo, že za dovolenou utratí maximálně 10 tisíc korun na osobu. Necelá čtvrtina pak za letní dovolenou dá maximálně 20 tisíc korun za jednoho. Zbývající desetina je ochotna utratit i více," říká Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB a Ery. A jak to mají respondenti se směňováním valut a utrácením přímo na dovolené? „Polovina z těch, kteří jedou na dovolenou do zahraničí, si většinu peněz na útratu mění už v České republice, 37 % kombinuje platbu kartou s menším obnosem v hotovosti. Na místě si hotovost z bankomatu vybírá jen 13 %," doplňuje Jana Opršalová.

Myslete na pojištění

Spoléhat na to, že se vám nemůže nic stát, protože se na dovolené budete jen válet a nic nedělat, není zrovna nejšťastnějším rozhodnutím. Nemusí se vám stát zrovna úraz, ale třeba vás jen začne bolet zub. Ošetření zlomené nohy v zahraničí může vyjít i na pár set tisíc. Ve srovnání s pár stovkami, které dáte za cestovní pojištění, už stojí za to o něm uvažovat. Navíc v současnosti existuje mnoho možností, jak se levně, rychle a dobře pojistit. Velmi jednoduché a rychlé je sjednání cestovního pojištění přes chytrý telefon či tablet (aplikace smartbanking), další variantou je cestovní pojištění k platební kartě, které se vyplatí při častějším cestování.

Další článekDalší články

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Před 5 hodinami  |  FinExpert.cz
Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Od března má evidovat dalších 250 tisíc podnikatelů...

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  15

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy.

Před 17 hodinami  |  Rybová Romana  |  4

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Včera  |  Pospíšil Aleš
Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

Včera  |  Štarková Petra  |  6

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená