FinExpert.e15.cz

O projekt mikrojeslí je velký zájem

Mikrojesle zajistí péči o děti již od věku 6 měsíců do 4 let věku. Jde o kvalitní a finančně dostupnou veřejnou službu. Na zřízení a provoz mikrojeslí padne z Evropského sociálního fondu 140 milionů korun. Ale zájem je dvojnásobný. Potřeba by bylo 235 milionů korun. 40 milionů připadne Praze, zbylých 100 milionů bude rozděleno mezi žadatele z regionů.

O finanční podporu na vybudování mikrojeslí si mohou žádat obce, organizace zřízené obcemi nebo neziskové organizace. „Mikrojesle nahrazují už dnes téměř neexistující jesle. Tato služba rozšiřuje škálu služeb péče o děti a jejich variabilitu. Z obrovského zájmu je zřejmé, že tato služba zde velmi chybí,“ zdůraznila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Toto předškolní zařízení má podporu MPSV. Je potřebné hlavně pro rodiče, kteří se musí nebo chtějí vrátit do práce, třeba jen na částečný úvazek. Mikrojesle by měly být finančně a místně dostupné. Měly by zajistit péči o děti ve věku od šesti měsíců do čtyř let, a to v kolektivu maximálně čtyř dětí. Pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně. O děti budou pečovat kvalifikované chůvy. Zřízení mikrojeslí je jednoduché, může je zřídit i zaměstnavatel nebo ten, kdo v nich bude pečovat o vlastní děti.

Mikrojesle by měly mít příznivý vliv i na českou ekonomiku. A to díky tomu, že se rodiče budou moci dříve vrátit do pracovního procesu. Díky zvýšení zaměstnanosti rodičů předškolních dětí budou veřejné finance ušetřeny výpadku sociálního a zdravotního pojištění a naopak – veřejné finance budou obohaceny o odvody rodičů.

Další článek


 

 


Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená