FinExpert.e15.cz

Novela živnostenského zákona: povinné doklady nad 50 Kč

Na nákup za víc než 50 korun musí obchodníci od července vydávat účtenky. Jak vlastně bude doklad vypadat a jaké musí mít náležitosti?

Náležitosti totiž upravuje několik předpisů: zákon o ochraně spotřebitele, o živnostenském podnikání, zákon o dani z přidané hodnoty a od roku 2007 se k tomu přidá i zákon o registračních pokladnách. Účtenky již nyní musí podnikatelé zákazníkům vydávat, a to na jejich žádost. Žádný limit přitom není stanovený.

I kdyby kupující chtěl doklad na několikakorunovou položku, ze zákona na ochranu spotřebitele jej musí obchodník vydat. Uvádí na něm přitom datum, kdy k prodeji došlo, o jaký výrobek či službu se jedná a kolik stojí. Tato povinnost se přitom týká podnikatelů v nejširším slova smyslu. Nejen tedy drobných živnostníků, ale i osob zapsaných v obchodním rejstříku, zemědělců a dalších podnikatelů bez speciálního oprávnění.

Všichni majitelé živnostenského listu ale musí brát v úvahu i zákon o živnostenském podnikání. Podle něj musí zákazníkům, kteří o doklad požádají, psát na účtenku k údajům o prodaném předmětu či poskytnuté službě, ceně a datu navíc své jméno včetně identifikačního čísla.

Od července však začne platit novela, po které již kupující nebudou muset o účtenky žádat a živnostníci je budou muset vydávat vždy, když cena přesáhne 50 korun. Náležitosti, které musí uvádět přitom zůstanou stejné.

Účtenky i pod padesát

To však neznamená, že by přestali vydávat doklady na menší nákupy. Zákon o ochraně spotřebitele bude platit dál, takže požádá-li zákazník o vydání dokladu na nákup za 35 korun, musí živnostník vystavit i takovou účtenku.

Ještě složitější to mají firmy, které ke svým službám, výrobkům či zboží účtují daň z přidané hodnoty. Zákon totiž říká, jak má vypadat daňový doklad, který si může vyžádat jiný podnikatel, a předepisuje spoustu náležitostí. Například se uvádí jméno, místo podnikání, daňové identifikační číslo nejen prodávajícího, ale i údaje o kupujícím. Nesmí chybět číslo dokladu a uvedení, na co se vystavuje, tedy rozsah a předmět plnění. Sepisuje se i datum vystavení účtu, případně datum uskutečnění plnění či přijetí platby. Je nutné uvést i jednotkovou cenu bez daně, základ daně, sazbu a výši odvodu samotného.

Samozřejmě, že pokud by cena nepřesáhla 10 tisíc korun a zákazník bude platit v hotovosti, je možné vystavit takzvaný zjednodušený daňový doklad, v němž není nutné uvádět identifikaci kupujícího. Co se týče částek, je možné uvést pouze sazbu daně a sumu, kterou zákazník zaplatil celkem. Kromě všech těchto předpisů je tu ještě zákon o účetnictví, který rovněž vymezuje náležitosti dokladů.

Povinná vývěska

Nedozná-li zákon o registračních pokladnách do konce roku 2006 nějakých změn, od 1. ledna 2007 budou muset živnostníci, kteří podnikají v oboru maloobchod a hostinská činnost, vydávat doklady podle tohoto předpisu. Na nich bude muset být uvedeno označení firmy, daňové identifikační číslo a kód pokladny, za co zákazník platí, jednotková cena, částka celkem za jeden druh zboží nebo službu a suma k úhradě za celý pokladní lístek. Dále se bude uvádět nejen datum, ale i čas vydání účtenky.

Majitelům jakýchkoliv elektronických pokladen však tento předpis přinesl významnou povinnost, kterou budou muset plnit už od 1. července. Musí v prodejně umístit upozornění s tímto textem: „Zákon o registračních pokladnách ukládá prodávajícímu povinnost předat o provedené platbě pokladní blok vystavený pokladnou tohoto pokladního místa nebo očíslovaný paragon, případně pokladní blok vystavený záložní pokladnou, v případě její poruchy.“

Firmy, které pokladny ještě nemají, ale žádné upozornění vyvěšovat nemusí, přestože doklady nad padesát korun musí vydávat stejně - i ručně vypsané.

Další článek


 

 


Další články

Srovnání: Ceny bytů letem světem

Srovnání: Ceny bytů letem světem

Před 10 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Pět tipů: co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Pět tipů: co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Nastavte správně svůj pracovní výkon. Přinášíme pár tipů.

Před 11 hodinami  |  Štarková Petra

mBank mění sazebník: Jiná pravidla hry pro výběry zdarma

mBank mění sazebník: Jiná pravidla hry pro výběry zdarma

mBank připravila od září několik větších i menších změn.

1.  7.  2016  |  Ondráčková Kamila  |  64

Kreditka Style od „Raiffky“ je v létě s bonusem 1 500 Kč

Kreditka Style od „Raiffky“ je v létě s bonusem 1 500 Kč

Před 15 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Hrubá vs. čistá mzda: Jak velké jsou rozdíly a proč?

Hrubá vs. čistá mzda: Jak velké jsou rozdíly a proč?

Hrubá mzda je základním údajem pro výpočet té čisté.

Před 17 hodinami  |  Gola Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Se smartphonem v kapse můžete ušetřit prakticky na všem. více

EuroEUREUR27.025 Kč0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.573 Kč-0.114 %
Britská libraGBPGBP32.291 Kč0.006 %
Japonský jenJPYJPY23.565 Kč1.697 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.028 %
více...
PX889.290-0.35 %
CETV57.8003.68 %
ČEZ461.000-0.86 %
Erste Bank646.5001.32 %
Fortuna88.700-0.89 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více