FinExpert.e15.cz

Novela živnostenského zákona: povinné doklady nad 50 Kč

Na nákup za víc než 50 korun musí obchodníci od července vydávat účtenky. Jak vlastně bude doklad vypadat a jaké musí mít náležitosti?

Náležitosti totiž upravuje několik předpisů: zákon o ochraně spotřebitele, o živnostenském podnikání, zákon o dani z přidané hodnoty a od roku 2007 se k tomu přidá i zákon o registračních pokladnách. Účtenky již nyní musí podnikatelé zákazníkům vydávat, a to na jejich žádost. Žádný limit přitom není stanovený.

I kdyby kupující chtěl doklad na několikakorunovou položku, ze zákona na ochranu spotřebitele jej musí obchodník vydat. Uvádí na něm přitom datum, kdy k prodeji došlo, o jaký výrobek či službu se jedná a kolik stojí. Tato povinnost se přitom týká podnikatelů v nejširším slova smyslu. Nejen tedy drobných živnostníků, ale i osob zapsaných v obchodním rejstříku, zemědělců a dalších podnikatelů bez speciálního oprávnění.

Všichni majitelé živnostenského listu ale musí brát v úvahu i zákon o živnostenském podnikání. Podle něj musí zákazníkům, kteří o doklad požádají, psát na účtenku k údajům o prodaném předmětu či poskytnuté službě, ceně a datu navíc své jméno včetně identifikačního čísla.

Od července však začne platit novela, po které již kupující nebudou muset o účtenky žádat a živnostníci je budou muset vydávat vždy, když cena přesáhne 50 korun. Náležitosti, které musí uvádět přitom zůstanou stejné.

Účtenky i pod padesát

To však neznamená, že by přestali vydávat doklady na menší nákupy. Zákon o ochraně spotřebitele bude platit dál, takže požádá-li zákazník o vydání dokladu na nákup za 35 korun, musí živnostník vystavit i takovou účtenku.

Ještě složitější to mají firmy, které ke svým službám, výrobkům či zboží účtují daň z přidané hodnoty. Zákon totiž říká, jak má vypadat daňový doklad, který si může vyžádat jiný podnikatel, a předepisuje spoustu náležitostí. Například se uvádí jméno, místo podnikání, daňové identifikační číslo nejen prodávajícího, ale i údaje o kupujícím. Nesmí chybět číslo dokladu a uvedení, na co se vystavuje, tedy rozsah a předmět plnění. Sepisuje se i datum vystavení účtu, případně datum uskutečnění plnění či přijetí platby. Je nutné uvést i jednotkovou cenu bez daně, základ daně, sazbu a výši odvodu samotného.

Samozřejmě, že pokud by cena nepřesáhla 10 tisíc korun a zákazník bude platit v hotovosti, je možné vystavit takzvaný zjednodušený daňový doklad, v němž není nutné uvádět identifikaci kupujícího. Co se týče částek, je možné uvést pouze sazbu daně a sumu, kterou zákazník zaplatil celkem. Kromě všech těchto předpisů je tu ještě zákon o účetnictví, který rovněž vymezuje náležitosti dokladů.

Povinná vývěska

Nedozná-li zákon o registračních pokladnách do konce roku 2006 nějakých změn, od 1. ledna 2007 budou muset živnostníci, kteří podnikají v oboru maloobchod a hostinská činnost, vydávat doklady podle tohoto předpisu. Na nich bude muset být uvedeno označení firmy, daňové identifikační číslo a kód pokladny, za co zákazník platí, jednotková cena, částka celkem za jeden druh zboží nebo službu a suma k úhradě za celý pokladní lístek. Dále se bude uvádět nejen datum, ale i čas vydání účtenky.

Majitelům jakýchkoliv elektronických pokladen však tento předpis přinesl významnou povinnost, kterou budou muset plnit už od 1. července. Musí v prodejně umístit upozornění s tímto textem: „Zákon o registračních pokladnách ukládá prodávajícímu povinnost předat o provedené platbě pokladní blok vystavený pokladnou tohoto pokladního místa nebo očíslovaný paragon, případně pokladní blok vystavený záložní pokladnou, v případě její poruchy.“

Firmy, které pokladny ještě nemají, ale žádné upozornění vyvěšovat nemusí, přestože doklady nad padesát korun musí vydávat stejně - i ručně vypsané.

Další článek


 

 


Další články

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Včera  |  Pospíšil Aleš
Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Včera  |  web Investiční  |  7

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám

Včera  |  Skálová Jana

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017.

18.  1.  2017  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční úřad | Koupě bytu | Prodej bytu | Nemovitosti | Daně | Platíme | Bydlíme

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017. více