FinExpert.e15.cz

Novela zákona o daních z příjmu srozumitelně

Praha, 30. ledna 2015

O změně zákona o dani z příjmu se v současné době často mluví. A to z důvodu, že se týká většiny populace a změn je opravdu hodně. Problémem je, že chystané změny jsou popisovány příliš odborně. Proto jsme připravili přehled hlavních změn jazykem podnikatelů, nikoli právníků.

Změny pro zaměstnance

Zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a každé další dítě

Příjemnou zprávou pro rodiče, kteří mají dvě a více dětí, je zvýšení daňového zvýhodnění. Jedná se o 2.400 Kč ročně vyšší zvýhodnění v případě druhého dítěte a 3.600 Kč ročně u třetího a dalšího dítěte. Uplatnit zvýhodnění může vždy jen jeden z rodičů. Od roku 2015 mohou tedy rodiče uplatnit daňové zvýhodnění:

  • 1. dítě – 13.404 Kč ročně
  • 2. dítě – 15.804 Kč ročně
  • 3. a další dítě – 17.004 Kč ročně

„Nárok na daňové zvýhodnění na děti má každý rodič, který je zaměstnaný, a z jeho mzdy jsou odváděny daně,“ říká Jan Vaněk z účetní firmy Tigra. Stejně jako je mu každý měsíc odečtena sleva na poplatníka, tak je mu odečteno i daňové zvýhodnění na děti. 

Další novinkou pro rodiče bude možnost zažádat si o snížení daňové povinnosti o 8.500 Kč na každé dítě, které chodí do školky. O toto zvýhodnění bude moci zažádat jen jeden z rodičů. Pro uplatnění budou rodiče potřebovat potvrzení ze strany školky. O toto zvýhodnění budou rodiče moci zažádat již za rok 2014.

Daňové přiznání za osvobozené příjmy

Osvobozené příjmy jsou příjmy, za které se neodvádí daň z příjmů. Neuvádí se v daňovém přiznání a jedná se např. o příjmy z příležitostné činnosti nebo loterií. Od 1. 1. 2015 by se pak měli všechny osvobozené příjmy nad 5 milionů Kč oznámit správci daně (finančnímu úřadu). Opatření má snížit daňové úniky.  Za nedodržení této povinnosti hrozí sankce:

  • 0,1 % z neoznámeného příjmu, pokud oznámení podá bez výzvy správce
  • 10 % z neoznámeného příjmu, pokud oznámení podá až na základě výzvy správce
  • 15 % z neoznámeného příjmu, pokud oznámení nepodá ani v náhradní lhůtě

Příspěvek na životní pojištění

Zaměstnavatel může přispívat zaměstnanci na soukromé životní pojištění. Součástí tohoto pojištění je investiční složka, tedy finance, které může zaměstnanec dle svého uvážení investovat do různých fondů. Je jasně dané, která část měsíčního příspěvku jde na pojistnou část a která na investiční. Pokud bude zaměstnavatel přispívat zaměstnanci na investiční část životního pojištění, příspěvek nebude osvobozen od daně, jak tomu bylo do letošního roku. 

Změny pro seniory

Jak bude vypadat zdanění seniorů od roku 2015? Budou moci opět uplatňovat základní slevu na poplatníka, která v současné době činí 24.840 Kč. Navíc mohou zažádat o vrácení slevy na dani za rok 2014 i 2013, kdy byli o tuto slevu ochuzeni. 

Pokud ovšem jejich roční příjmy překročí 840.000 Kč ročně, budou muset z penze odvádět 15% daň. Zároveň budou muset zdanit důchod, který překoná hranici 25.500 Kč měsíčně. 
Změny pro podnikatele

Omezení paušálních výdajů

Tzv. paušální výdaje (% z příjmů bez nutnosti vést daňovou evidenci) budou omezeny maximální hodnotou. „Podnikatelé, živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moct k uplatnění výdajů využívat paušály jen v případě, že jejich roční příjmy nepřesáhnou dva miliony korun,“ doplňuje Vaněk.

Další článekDalší články

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Právě teď  |  Pospíšil Aleš
Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Včera  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Včera  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

24.  3.  2017  |  Medlíková Olga  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více