FinExpert.e15.cz

Novela energetického zákona: budeme díky ní platit více?

Co to pro spotřebitele bude znamenat?

V nedávné době pronikla do médií zpráva, že cenu elektřiny začne od příštího roku ovlivňovat síla jističe. A to z jedné sedminy. Je to opravdu tak? Co to pro spotřebitele bude znamenat? Odpovědi jsme hledali u energetických společností.

Co by tedy mohla přinést novela energetického zákona

Nikdo si ještě není jistý, jak bude novela přesně vypadat, ale v podstatě se počítá s tím, že platby za elektřinu se budou vypočítávat podle velikosti jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe. Nyní je to tak, že se platby logicky odvíjí od výše spotřeby.                        

Šetříme | Zajímavosti

Deset výdajů, u nichž se vyplatí smlouvat o ceně

Smlouvání se nám sice nemusí zamlouvat, ale mnohdy stačí věta.

       

„Zákon mění způsob financování podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pro domácnosti změna z pohledu nákladů znamená, že budou při stejné spotřebě elektřiny platit stejnou nebo nižší částku, než kterou zaplatí letos. Změní se princip výpočtu částky, kterou domácnost zaplatí. Dnes platí za každou spotřebovanou MWh 495 Kč. V budoucnu se výpočet provede podle velikosti hlavního jističe. Cena bude vyjádřena v Kč/ampér/měsíc, bude tedy záležet na počtu ampér (výkonu, který jistič dokáže technicky přenést, aniž by „vypadl“ – např. 1×16 A v bytě, kde je jednofázová instalace). Domácnosti zaplatí stejně nebo méně, velkoodběratelé zaplatí méně. Protože se však nezmění částka, kterou musíme zaplatit výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů, ten, kdo bude muset zaplatit víc, je stát, a to formou zvýšení přímé dotace ze státního rozpočtu,“ vysvětluje Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy.

Energetické společnosti tvrdí, že pro zákazníka, co se týče ceny, změna zákona nebude nic znamenat. Pouze bude možná nevýhodou to, že naše platby tolik neovlivníme šetřením elektřiny.
Příliš silný jistič

Díky zprávám mnozí odběratelé propadali hysterii a přemýšlí o změně starého, příliš silného jističe. Jističe však není třeba hned měnit. Nikdo neví, jakou přesnou podobu bude mít novela energetického zákona a co přinese. Proto by tyto kroky byly ukvapené.

„Kdo měl potřebu změny jističe, ten ji provedl bez ohledu na chystanou změnu, takže nevidíme velký prostor pro očekávané změny v oblasti snižování hodnot instalovaných jističů. 

Proces výměny jističe není jednoduchou záležitostí, a pokud nejsou jasná pravidla (nová tarifní struktura), tak by šlo o rozhodování bez znalosti potřebných informací. V tuto chvíli tedy nedoporučujeme měnit jističe preventivně,“ říká Ladislav Šticha, tiskový mluvčí Centropol Energy. 

Je ale třeba uvážit, zda jistič opravdu není předimenzovaný a jestli by slabší nepřinesl finanční úsporu. To ale zase neznamená, že bychom si měli dát slabý jistič v domnění, že ušetříme. V tomto případě bude docházet k výpadkům proudu. Jednoduše řečeno, jistič by měl být šitý na míru vašemu domu či bytu, aby byl tak akorát. Pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníkem, který vám podle spotřebičů, které v domácnosti užíváte, vypočítá sílu jističe.                                                                                      

Co je to tedy příliš silný jistič?

Odpověď je jednoduchá, jde o jistič, který má nadměrnou sílu v poměru k spotřebičům v domácnosti. Často se uvádí příklad chat, kde mají lidé příliš silné jističe z toho důvodu, aby si jednou za rok mohli na cirkulárce nařezat dřevo.

V médiích strašili právě chalupáře, že se jim elektřina o dost zdraží. To ale energetické společnosti popírají. Zároveň ale doplňují, že to bude možná ten správný impulz pro kontrolu jističe a zamyšlení se nad tím, zda vůbec takhle silný jistič potřebují a využívají.

„Zákon také uvažoval o změně ve způsobu výpočtu regulovaných poplatků za distribuci v tom smyslu, že se bude výše platby stanovovat také na základě velikosti hlavního jističe. To však zatím nebylo akceptováno,“ doplňuje Alžběta Šťastná.

Další článek


 

 


Další články

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka.

17.  10.  2016  |  Pospíšil Aleš  |  4

Kvalitních řemeslníků ubývá. Zadání práce si vždy jistěte smlouvou

Kvalitních řemeslníků ubývá. Zadání práce si vždy jistěte smlouvou

Před 4 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Všichni chtějí studovat. O učňovské obory není zájem

Všichni chtějí studovat. O učňovské obory není zájem

Před 4 hodinami  |  Ondráčková Kamila
ČOI: kdy a jak se na ni obrátit?

ČOI: kdy a jak se na ni obrátit?

Jako zákazníci máte svá práva a za ta se musíte bít. ČOI uvádí situace, kdy se na ni bez okolků můžete obrátit.

Před 11 hodinami  |  Rybová Romana

Stěhujete se? Nezapomeňte odhlásit elektřinu

Stěhujete se? Nezapomeňte odhlásit elektřinu

Na co nezapomenout při odhlašování energií při stěhování...

Před 12 hodinami  |  Poncarová Jana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Podnikání | OSVČ | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka. více