FinExpert.e15.cz

Novela energetického zákona: budeme díky ní platit více?

Co to pro spotřebitele bude znamenat?

V nedávné době pronikla do médií zpráva, že cenu elektřiny začne od příštího roku ovlivňovat síla jističe. A to z jedné sedminy. Je to opravdu tak? Co to pro spotřebitele bude znamenat? Odpovědi jsme hledali u energetických společností.

Co by tedy mohla přinést novela energetického zákona

Nikdo si ještě není jistý, jak bude novela přesně vypadat, ale v podstatě se počítá s tím, že platby za elektřinu se budou vypočítávat podle velikosti jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe. Nyní je to tak, že se platby logicky odvíjí od výše spotřeby.                        

Šetříme | Zajímavosti

Deset výdajů, u nichž se vyplatí smlouvat o ceně

Smlouvání se nám sice nemusí zamlouvat, ale mnohdy stačí věta.

       

„Zákon mění způsob financování podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pro domácnosti změna z pohledu nákladů znamená, že budou při stejné spotřebě elektřiny platit stejnou nebo nižší částku, než kterou zaplatí letos. Změní se princip výpočtu částky, kterou domácnost zaplatí. Dnes platí za každou spotřebovanou MWh 495 Kč. V budoucnu se výpočet provede podle velikosti hlavního jističe. Cena bude vyjádřena v Kč/ampér/měsíc, bude tedy záležet na počtu ampér (výkonu, který jistič dokáže technicky přenést, aniž by „vypadl“ – např. 1×16 A v bytě, kde je jednofázová instalace). Domácnosti zaplatí stejně nebo méně, velkoodběratelé zaplatí méně. Protože se však nezmění částka, kterou musíme zaplatit výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů, ten, kdo bude muset zaplatit víc, je stát, a to formou zvýšení přímé dotace ze státního rozpočtu,“ vysvětluje Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy.

Energetické společnosti tvrdí, že pro zákazníka, co se týče ceny, změna zákona nebude nic znamenat. Pouze bude možná nevýhodou to, že naše platby tolik neovlivníme šetřením elektřiny.
Příliš silný jistič

Díky zprávám mnozí odběratelé propadali hysterii a přemýšlí o změně starého, příliš silného jističe. Jističe však není třeba hned měnit. Nikdo neví, jakou přesnou podobu bude mít novela energetického zákona a co přinese. Proto by tyto kroky byly ukvapené.

„Kdo měl potřebu změny jističe, ten ji provedl bez ohledu na chystanou změnu, takže nevidíme velký prostor pro očekávané změny v oblasti snižování hodnot instalovaných jističů. 

Proces výměny jističe není jednoduchou záležitostí, a pokud nejsou jasná pravidla (nová tarifní struktura), tak by šlo o rozhodování bez znalosti potřebných informací. V tuto chvíli tedy nedoporučujeme měnit jističe preventivně,“ říká Ladislav Šticha, tiskový mluvčí Centropol Energy. 

Je ale třeba uvážit, zda jistič opravdu není předimenzovaný a jestli by slabší nepřinesl finanční úsporu. To ale zase neznamená, že bychom si měli dát slabý jistič v domnění, že ušetříme. V tomto případě bude docházet k výpadkům proudu. Jednoduše řečeno, jistič by měl být šitý na míru vašemu domu či bytu, aby byl tak akorát. Pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníkem, který vám podle spotřebičů, které v domácnosti užíváte, vypočítá sílu jističe.                                                                                      

Co je to tedy příliš silný jistič?

Odpověď je jednoduchá, jde o jistič, který má nadměrnou sílu v poměru k spotřebičům v domácnosti. Často se uvádí příklad chat, kde mají lidé příliš silné jističe z toho důvodu, aby si jednou za rok mohli na cirkulárce nařezat dřevo.

V médiích strašili právě chalupáře, že se jim elektřina o dost zdraží. To ale energetické společnosti popírají. Zároveň ale doplňují, že to bude možná ten správný impulz pro kontrolu jističe a zamyšlení se nad tím, zda vůbec takhle silný jistič potřebují a využívají.

„Zákon také uvažoval o změně ve způsobu výpočtu regulovaných poplatků za distribuci v tom smyslu, že se bude výše platby stanovovat také na základě velikosti hlavního jističe. To však zatím nebylo akceptováno,“ doplňuje Alžběta Šťastná.

Další článek


 

 


Další články

Zdraví a rodina jsou pro nás na prvním místě

Zdraví a rodina jsou pro nás na prvním místě

Včera  |  Rybová Romana
V kterých zemích se žije nejlépe?

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami.

11.  5.  2016  |  Gola Petr  |  7

Jak se změní daňové povinnosti při prodeji nemovitosti?

Jak se změní daňové povinnosti při prodeji nemovitosti?

Při prodeji bytu, domu či pozemku se odvádí daň z nabytí nemovitých věcí. Jestliže však legislativním procesem úspěšně projde novela, dojde ke změně poplatníka.

Včera  |  Ivanco Gabriela

Minimální mzda by se měla opět zvýšit. Je ale otázkou o kolik

Minimální mzda by se měla opět zvýšit. Je ale otázkou o kolik

Včera  |  Rybová Romana
Život se psem stojí stovky tisíc

Život se psem stojí stovky tisíc

Jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.

Včera  |  Skálová Jana  |  5

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.025 Kč-0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč-0.252 %
Britská libraGBPGBP35.570 Kč-0.107 %
Japonský jenJPYJPY21.979 Kč-0.146 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.605 Kč-0.111 %
více...
PX890.100-0.02 %
CETV56.4000.00 %
ČEZ429.400-0.35 %
Erste Bank663.5000.47 %
Fortuna86.2001.41 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více