FinExpert.e15.cz

Nová zelená úsporám vyplatí 1,4 miliardy korun

O největší objem financí požádali lidé z Moravskoslezského kraje.

Celých devět měsíců mohly domácnosti žádat o příspěvek na zateplení nebo pořízení ekologického zdroje vytápění. Příjem žádostí o dotace byl ukončen na Silvestra 2014. O největší objem financí požádali lidé z Moravskoslezského kraje. 

Velký dotační program (Nová) Zelená úsporám, který je financován především z prodeje emisních povolenek, už několik let vyplácí příspěvky na snižování energetické náročnosti rodinných domů. Zatím poslední kolo bylo zahájeno první dubnový den minulého roku. Dotace měly být poskytovány pouze do konce října, nakonec byl příjem žádostí prodloužen do konce roku 2014. 

Někteří žadatelé na peníze čekají 

Dotační program, který připravilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí (SFŽP), přijal za devět měsíců 6 110 žádostí za téměř 1,4 miliardy korun. V programu bylo na úsporná opatření připraveno 1,9 miliardy korun. Lidé přitom využili možnost podat žádost do posledního dne – na Silvestra tak pracoviště SFŽP shromáždila žádosti za 164 milionů korun. 

Ne všichni žadatelé ale dotace dostali. Vyplácení finančních prostředků bylo totiž na přelomu roku krátkodobě zastaveno. Obnoveno bylo opět k 19. lednu 2015. Podle SFŽP bylo pozastavení proplácení způsobeno bilancování státního rozpočtu a převodů nevyčerpaných nároků do nového rozpočtového roku. 

„Pokud máte řádně doloženo ukončení realizace vašeho projektu a při jeho kontrole nebyly zjištěny žádné nedostatky, můžete v nejbližších několika týdnech očekávat doručení Registrace akce a Rozhodnutí o poskytnutí dotace a následnou výplatu dotace na váš bankovní účet,“ uklidňovali administrátoři žadatele na oficiálních stránkách dotačního programu. 

Bydlíme | Šetříme | Aktuálně

Dotace Nová zelená úsporám táhnou, lidé hlavně zateplují

Dotační program určený pro majitele domků se těší velkému zájmu.

Úsporná opatření za 3 miliardy

Dotační program Nová zelená úsporám byl některými odborníky kritizován kvůli administrativní zátěži. Zájem žadatelů bych zpočátku poněkud rozpačitý. V polovině minulého roku byly proto podmínky programu zjednodušeny. „Zefektivnili jsme i administraci žádostí. Na základě těchto opatření zájem o program výrazně vzrostl,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Ačkoli SFŽP registroval k 31. prosinci 2014 žádosti za téměř 1,4 miliardy korun, skutečné investice na realizovaná opatření přesáhnou hranici 3 miliard korun. „Díky programu Nová zelená úsporám snižujeme výrazně spotřebu energie a šetříme tak peněženky domácností. Zároveň vytváříme pracovní místa především ve stavebnictví a celkově tak posilujeme ekonomiku České republiky,“ pochvaluje si ministr Brabec.

Nejaktivnější žadatelé o příspěvek na zateplení se rekrutovali z Moravskoslezského kraje, kde podali žádosti za téměř 226 milionů korun. Největší zájem byl přitom o příspěvky v oblasti A – Snižování energetické náročnosti rodinných domů, ze které je možné financovat zateplení, výměnu oken nebo dveří. 

bilance_RD_2014_2.jpg
Zdroj: Novazelenausporam.cz

NZÚ 2015: Dotace na rodinné i bytové domy

Prostředky, které žadatelé v minulém roce nevyčerpali, budou podle ministerstva převedeny a připočteny k částce, která je vyhrazena pro letošní rok. „Na jaře totiž chystáme pokračování Nové zelené úsporám. Vyhlásíme výzvu, která bude otevřena nejen pro majitele rodinných domů, ale počítáme i s výzvou na zateplování a energetické úspory pro bytové domy,“ uvedl Richard Brabec, ministr životního prostředí. 

Podmínky dalšího kola Nové zelené úsporám nejsou zatím známé. Jak uvedl ministr životního prostředí, aktuálně jeho úřad společně s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) finalizuje podmínky pro získání dotace pro bytové domy. Nová zelená úsporám by se měla totiž doplňovat s programem, který na modernizaci bytových domů poskytuje právě MMR. 

Proslýchá se, že první výzva programu určená pro bytové domy by měla být zveřejněna v březnu. Dotace budou směřovat na renovaci bytových domů v Praze a na výstavbu pasivních novostaveb v celé České republice. Od dubna 2015 by o dotace na zateplení mohly opět žádat i domácnosti. Podmínky přidělení finančního příspěvku by měly zůstat stejné, počítá se ale s dalším zjednodušením administrace.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Zelená úsporám 2015 byla spuštěna. Od poloviny květn...
Karel Smrz
14. 4. 2015, 11:25
Máme zažádáno o dotaci na pasivní dům a už bychom do...
xy
12. 2. 2015, 09:19

Další články

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

Právě teď  |  Fórum FinExpert.cz
Český důchod putuje do celého světa

Český důchod putuje do celého světa

Právě teď  |  Ondráčková Kamila
Tři čtvrtiny mladých: najít práci nebude problém

Tři čtvrtiny mladých: najít práci nebude problém

Před 5 hodinami  |  Ondráčková Kamila
EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít.

Před 13 hodinami  |  Ondráčková Kamila

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

26.  8.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít. více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD23.928 Kč-0.042 %
Britská libraGBPGBP31.618 Kč0.098 %
Japonský jenJPYJPY23.839 Kč0.059 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX854.1900.12 %
CETV57.950-1.11 %
ČEZ420.0000.84 %
Erste Bank689.0000.25 %
Fortuna88.400-0.67 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více