FinExpert.e15.cz

Nic není zadarmo

Recept na úspěch a dosažení toho, co člověk chce, je poměrně jednoduchý a zřejmý, pro většinu lidí však nepohodlný.

Všichni to známe a každý jsme to již v nějakém významu slyšeli. Slavný výrok Miltona Friedmana „oběd zdarma neexistuje“ si uvědomují všichni, ale málokdo se podle toho chová. Jak píše Barry Ritholtz ve svém sloupku ve Washington Post, je to proto, že tak jednoduchou pravdu většinou nechceme slyšet.

Recept na úspěch a dosažení toho, co člověk chce, je poměrně jednoduchý a zřejmý, pro většinu lidí však nepohodlný. Barry Ritholtz sice zmiňuje hodně faktorů, které mohou vést k úspěchu, ale v důsledku stačí kombinaci některých z nich aplikovat po určitou dobu, aby byl člověk efektivnější a produktivnější, a úspěch se může dostavit. Je zkrátka potřeba tvrdě pracovat, být chytřejší a mít větší přehled než ostatní, brát každý úkol jako příležitost ke zlepšení své pověsti, zachovat si dobrý úsudek a trpělivost, vědět, co je důležité, rozvíjet sociální dovednosti, zjistit, co motivuje lidi, nenechat se rozptylovat nesmysly, učit se, mít cenné a dobře využitelné dovednosti a občas mít štěstí.

Samozřejmě to jde i jinak. Stačí vymyslet novou skvělou aplikaci pro telefony, nástupce iPhonu nebo studenou fúzi. I v těchto případech je však potřeba něco z toho, co je uvedeno výše, akorát bude dosažení úspěchu a bohatství mnohem rychlejší. I když si to všichni uvědomují a pravidlo o tom, že „neexistuje něco jako oběd zadarmo“, znají, snaží se vymyslet způsoby, jak se k cíli dostat jednodušší a rychlou cestou.

Bohužel je to stejné jako věřit v úspěch v loterii. Češi v roce 2014 prosázeli 138,1 miliardy korun, z čehož se jim vrátilo 106,7 miliardy korun. Například do číselných loterií lidé vložili 7,7 miliardy korun, nejvíce ale „spolkly“ interaktivní videoloterní terminály (58,7 miliardy korun). V USA loni lidé vložili do loterií provozovaných státem 70 miliard dolarů, což je více, než šlo na sportovní tikety, knihy, videohry, vstupenky do kina, hudbu a všechny aplikace, hry a programy zakoupené na Apple iTunes a v App Storu dohromady. To je neskutečné množství vyhozených peněz.

Kromě loterií se v poslední době ve velkém rozmáhá fenomén on-line Fantasy sport, kam putují další miliony (u nás jsou Fantasy ligy zatím zadarmo). Na první pohled to vypadá, že hráč může zužitkovat určité dovednosti, a má tak větší šanci na výhru. Skutečnost je ale taková, že podle studie Sports Business Journal připadne 90 % výher jednomu procentu hráčů.

Dalším nešvarem jsou zaručené tipy brokerských společností nebo investičních poradců na téma toho, že určitá investice je sázkou na jistotu a zlatým dolem. Když má někdo informace vedoucí k velkému výdělku, jistě se o ně nebude dělit po telefonu s desítkami lidí.

Výhra není zárukou štěstí a úspěchu

Lidé zkrátka chtějí rychle peníze bez práce, ale neuvědomují si (ne)pravděpodobnost úspěchu. Problémem je rovněž skutečnost, že mnoho výherců loterie končí na mizině nebo s jiným problémem. Velké peníze bez práce často vidíme u mladé generace Rusů nebo Číňanů, kteří utrácejí peníze za nesmysly, ale drogy a drahá auta často končí jejich životy předčasně. Stejné je to s výherci loterií. Možná i proto je u velmi bohatých lidí, kteří si vydělali peníze prací, jasná tendence nenechávat finance dědicům.

Zajímavosti

10 nejlepších věcí, které jsou zadarmo

Stojí za pozornost věci, za které nemusíte platit?

Na tom, že se chce stát někdo bohatým, není nic špatného. Zabezpečit se finančně na stáří je ve skutečnosti dobrá myšlenka, ale honit se za velkými penězi jen pro peníze samotné je nesmysl. Jak upozorňuje Ritholtz, nahánění rychlého bohatství ve skutečnosti může stát lidí více, než kdyby se vydali pravděpodobnější, i když náročnější cestou. Každý si zkrátka musí uvědomit tvrdou realitu a několik skutečností:

  • Výhra v loterii není příliš pravděpodobná.
  • Horké tipy jsou bezcenné (kromě těch skutečně drahých, které končí vězením). 
  • Nákup akcií dalšího Applu nebo Netflixu v době, kdy bude jeho cena nízká, je málo pravděpodobný. A když se to podaří, investor jej určitě nebude držet dostatečně dlouhou dobu.
  • Ne, na hazardu se vydělat nedá. 
  • Další Jaromír Jágr nebo Karel Gott z vás (nebo vašeho dítěte) nejspíše nebude. 
  • Šance, že investor najde brokera nebo správce podílového fondu, který z něj udělá boháče, je skutečně malá.
  • Stejně tak šance, že výběr konkrétních akcií (stock picking), časování trhu, investice do fondu rizikového kapitálu nebo hedgeového fondu budou výdělečnější než indexový fond, je rovněž velmi malá.

Ritholtz nakonec připojuje výmluvnou historku. Když se účastnil konference v Las Vegas v hotelu, kde visely drahé obrazy Picassa, Moneta nebo Warhola, slyšel jednoho turistu, jak říká manželce: „Pojďme do kasina a vyhrajme si jednoho Moneta.“ Skutečnost je taková, že hotel má na podobné kousky umění dostatek peněz právě díky tomu, že mu jej zaplatí lidé podobní tomuto turistovi. Je pravděpodobnější, že se člověk stane majitelem hotelu, do jehož kasina budou lidé chodit prohrávat peníze, než že v podobném kasinu vydělá na postavení nebo koupi hotelu. „Loterie, broker, fantasy liga, Las Vegas – vždy a všude se najde někdo, kdo je připraven zneužít vaší touhy po obědu zdarma. Čím dříve si uvědomíte, že za každé jídlo musíte zaplatit, tím lépe pro vás,“ uzavírá Ritholtz.

Zdroj: Washington Post, článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 
celkem 1 komentář

Poslední komentáře

Expertní článek jak víno. To by němý neřekl, kdyby m...
tk
31. 10. 2015, 12:02

Další články

Život se psem stojí stovky tisíc

Život se psem stojí stovky tisíc

Jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.

Před 8 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Včera  |  Rybová Romana
Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.

Včera  |  Ondráčková Kamila, Štarmanová Blanka

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.253 Kč0.252 %
Britská libraGBPGBP35.608 Kč0.8 %
Japonský jenJPYJPY22.011 Kč-0.154 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.609 Kč0.055 %
více...
PX889.8001.55 %
CETV56.350-1.40 %
ČEZ430.9000.68 %
Erste Bank657.4003.17 %
Fortuna85.9001.06 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více