FinExpert.e15.cz

NFC – Skvělá vize s háčkem

Dnes obdivovaná technologie bezkontaktních mobilních plateb ale možná ustoupí uživatelsky přívětivější a bezpečnější alternativě.

Možnost platit mobilním telefonem už dnes nabízí téměř každá banka. Nyní se finanční ústavy snaží rozšířit nabídku o bezkontaktní platby nebo mobilní peněženky. Právě těmto novým možnostem se věnovaly dvě konference, které v Praze proběhly v uplynulých dnech – Mobilní platby 2012 (Economia) a Mobile Internet Forum (Tuesday Business Network).

MOBITO jako seznam.cz

Princip mobilní peněženky spočívá v tom, že si „nabijete“ mobilní účet, z nějž
pak platíte na internetu nebo u některých kamenných obchodníků, případně můžete převádět peníze jinému majiteli mobilní peněženky. Takových peněženek je již na trhu celá řada. Nabízí je například O2 (O2 wallet), Google (Google wallet), Master Card nebo Mobito.

Právě v pohledu na peněženku Mobito se obě konference výrazně lišily.
Zatímco na Mobile Internet Forum se o ní mluvilo hodně, na konferenci Mobilní platby se slovo Mobito téměř nesmělo vyslovit. A pokud bylo zmíněno, hovořilo se o něm jako o české privátní nepodporované platformě. Přesto dokázali prezentující najít proti Mobito jedinou námitku – nezaplatíte s ní ve světě. Takže pokud každý týden létáte do zahraničí, Mobito si nepořizujte. Je určeno pro zbývajících 99 % lidí, kteří nakupují především v ČR a do zahraničí se dostanou dvakrát za rok. Tedy obdobný produkt jako Seznam.

NFC – skvělá vize s háčkem

Mobilní bezkontaktní platby jsou úžasným fenoménem. O tom se v poslední době můžeme dočíst poměrně často a shodli se na tom i řečníci na konferenci Mobilní platby. Všechny nové platební terminály tuto možnost podporují a počet míst, kde se dá platit tímto způsobem, každým dnem roste. I v České republice, byť se zatím vesměs jedná o piloty. Samsung (Google) i Nokia (MS Windows) svoje chytré telefony touto technologií standardně vybavují. Platební karty tak budou postupně nahrazovány bezkontaktními kartami v mobilech.

Technologie, která to umožňuje, se nazývá NFC (Near Field Communication – komunikace na blízkou vzdálenost). Její zastánci zdůrazňují, že kromě pohodlí
přináší i bezpečnost, protože umožní zákazníkovi zaplatit, aniž by dal svojí kartu nebo mobil z ruky. Platba v mobilu mu pak umožní mít v jednom telefonu několik platebních, kreditních nebo slevových karet. Tuto zajímavou možnost podporují VISA, Master Card, O2, Vodafone i T-Mobile a velmi se za to přimlouvali i obchodníci jako je Tesco a Globus.

Tato krásná vize však má jeden skrytý háček. Respektive základní otázku, na kterou konference Mobilní platby nedokázala odpovědět. Proč Apple nedal technologii NFC do svých nových špičkových telefonů iPhone 5. Jistě, je možné, že se Apple zmýlil. Možná mu konkurence nebyla ochotná prodat klíčové technologie. Možná jen čeká na větší rozšíření NFC. Ale zkusme se s takovými vysvětleními nespokojit a chvíli o problému přemýšlet. Apple už ukázal, že umí obecně používanou technologii, jako byl třeba Flash Player, odsunout do propadliště IT.

Platební systém bez nejbonitnějších klientů

Proč je Apple tak důležitý? Apple má více než 300 milionů velmi věrných a závislých uživatelů (však se jim také občas říká iOvce). Tito zákazníci představují skutečnou nákupní špičku, jsou totiž ochotní zaplatit 10 – 20 000 Kč za nový telefon. Android od Google jistě používá více lidí, ale bohužel zdaleka ne tak „lukrativních“. Nasazením NFC bez podpory Apple se tak obchodník připravuje o 20 % klientů, kteří jsou ochotní a připravení realizovat 80 % mobilního obratu. Bohužel žádná iOvce nepřejde k Samsungu jen proto, aby mohla kupovat rohlíky v Tesco. Půjde naopak do obchodu, kde mu nabídnout možnost platit tak, jak potřebuje.

Existují rámečky, které obsahují NFC čip. To je řešení technicky jistě zajímavé. Ale která iOvce bude ochotná obalit krásný nový designový iPhone do umělého rámečku?

Podle prezentátorů Apple bude donucen přejít příští rok na NFC. To je velmi nepravděpodobné protože by tím přiznal chybu, i když i to už se stalo, ale především by NFC dal pouze zákazníkům s novými zařízeními. Apple velmi dbá na zpětnou kompatibilitu a rozhodně nemá zájem, aby 300 milionů uživatelů bylo postaveno před nutnost kupovat nová zařízení proto, že by jim chyběla důležitá funkčnost. Jednu z cest ukazuje aplikace Passbook.

Pohodlnější i bezpečnější řešení: WiFi a QR kódy

Data o tom, ze kterých platforem (operačních systémů) přistupují uživatelé k internetu – tak, jak jsou uváděna mobilními operátory – jsou naprostém rozporu s tím, co říkají analytické společnosti jako Gartner, Forrester nebo IDC. Problém spočívá v tom, že mobilní operátoři do statistik počítají pouze mobily a pouze z 3G sítí. Přitom je zřejmé, že většina přístupů se odehrává přes WiFi.

WiFi poskytuje uživatelům řádově větší komfort než NFC. Pomocí WiFi bude možné v nákupním centru spustit třeba nákupního rádce, slevový program nebo procházku po slevách. To je něco, co NFC nikdy umět nebude.

I argumentace o vyšší bezpečnosti NFC vzala při prezentaci o bezpečnosti za své. Čip s běžným mobilem lze skutečně přečíst jen na vzdálenost řádově 4 cm, speciálním zařízením však stačí podstatně delší vzdálenost. Případný útočník by si tak mohl stáhnout obsah vaší elektronické peněženky například při cestě tramvají. Bude proto nutné vkládat různé bezpečnostní elementy.

Existuje vůbec nějaká rozumná alternativa, jak jednoduše předávat údaje potřebné pro realizaci platby? Ano, jsou to QR kódy. Každý smartphone má foťák a ten dokáže velmi jednoduše přečíst potřebné údaje „bezkontaktním“ způsobem. Jak může být práce s QR kódem jednoduchá, ukazuje aplikace Seznam.cz QR čtečka. Aplikace tak úspěšná, že ani Seznam si s jejím úspěchem neví moc rady – jak jejich zástupce na konferenci přiznal.

NFC je jistě skvělá technologie, přenášení souborů mezi dvěma mobily je atraktivní a bezkontaktní karty budou určitě dalším krokem na cestě ke zlepšení služeb zákazníkům. Mobilní platby ve smartphonech však pravděpodobně zůstanou především doménou vzdálených plateb s využitím WiFi.

Autor je výkonným ředitelem společnosti Software602.

Další článek


 
celkem 26 komentářů

Poslední komentáře

Tak asi ovcoidní jabko udělalo chybu. Na druhou stra...
bartSZ
20. 12. 2014, 00:10
qr kódy nikdo tisknout nebude na to stačí lcd obrazo...
Pavel Daníček
1. 6. 2013, 22:01
no už je zakázáno platit hotově v milionech doufám ...
Pavel Daníček
1. 6. 2013, 21:12
Tak to ja mam jine poradi: 1) penize (mam penezenku...
Patrik Chrz
2. 11. 2012, 09:53
Celé slavné NFC v mobilu jsou jen poslední krok před...
Nooo....
1. 11. 2012, 18:03

Další články

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  6.  2016  |  Procházková Kateřina  |  5

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Jedním z hlavních cílů má být, po vzoru zahraničních úprav, zpřístupnění oddlužení širšímu okruhu dlužníků.

Před 4 hodinami  |  Novák Daniel

9 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

9 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

Jestliže chcete skutečně ušetřit, udělejte si inventuru v poplatcích.

Před 4 hodinami  |  web Investiční  |  8

Fórum: Důchodové pojištění vs. investiční životní pojištění

Fórum: Důchodové pojištění vs. investiční životní pojištění

Před 6 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Přehled: Nakupování, placení a smlouvání na dovolené

Přehled: Nakupování, placení a smlouvání na dovolené

Nejčastěji nakupujeme suvenýry. Kde se smlouvat vyplatí a kde ne?

Před 8 hodinami  |  Šatný Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více

EuroEUREUR27.150 Kč0.184 %
Americký dolarUSDUSD24.692 Kč0.814 %
Britská libraGBPGBP32.544 Kč-3.3 %
Japonský jenJPYJPY24.285 Kč1.503 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.194 %
více...
PX789.840-3.63 %
CETV52.550-2.87 %
ČEZ398.100-2.95 %
Erste Bank512.300-5.83 %
Fortuna86.0001.78 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více