FinExpert.e15.cz

Nezapomínejte na cestovní pojištění

Bez cestovního pojištění by se vám dovolená mohla pěkně prodražit.

Máme tu jarní prázdniny a spousta z nás vyráží na zimní dovolenou. Nezapomeňte si proto zřídit cestovní pojištění. Pojištění by mělo být samozřejmostí, obzvláště pokud se chystáte do zahraničí. Bez cestovního pojištění by se vám dovolená mohla pěkně prodražit. Generali pojišťovna například v loňském roce řešila skoro 800 pojistných událostí. 

„Před cestou nejen do zahraničí je proto důležité mít sjednané cestovní pojištění, odpovídající připojištění a v případě, že cestuji vozem po vlastní ose také zkontrolovat, zda je v autě v odpovídající povinná výbava,“ upozorňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. „Cestovní pojištění při cestě na hory by mělo obsahovat léčebné výlohy, připojištění sportů, které se vztahuje například na lyžování, snowboarding a podobně, a rovněž připojištění odpovědnosti, které si sjednává stále více lidí,“ vyjmenovává Jiří Cívka. 

Sjednání cestovního pojištění už není žádnou složitou věcí. Sjednat si jej můžete jednoduše přes internet, prostřednictvím aplikace pro chytré telefony či tablety, nebo návštěvou na pobočce pojišťovny či banky. Pojistit si můžete spoustu věcí. Přes pojištění zavazadel, až po pojištění zrušení zájezdu.

Pokud se rozhodnete cestovní pojištění neuzavřít, mohli byste se dostat do opravdu nepříjemné situace. Jelikož ve většině evropských zemí není zdravotní péče bezplatná, mohli byste se dostat do finančních problémů. Pokud nebudete pojištěni, budete si muset veškerou komunikaci se zdravotním zařízením vyřešit sami. Samozřejmě v místním jazyce.

I auto chce pojištění

Pokud jedete do zahraničí svým autem, musíte se podle toho také zařídit. Nezapomeňte na havarijní pojištění. Pokud v zahraničí způsobíte nehodu, pokryje náklady na opravu vámi poškozených vozidel povinné ručení a to až do výše sjednaného limitu. 

Osobní doklady

Jiří Cívka připomíná, že je důležité mít v pořádku i osobní doklady. „Konkrétně byste si s sebou měli vzít občanský průkaz nebo pas, kartičku zdravotní pojišťovny, technický průkaz od vozidla, doklad o povinném ručení (zelenou kartu, doporučuje se i jedna její kopie pro případ havárie), doklad o havarijním pojištění, doklad o cestovním pojištění a Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě,“ doplňuje. 

Jedeme na zimní dovolenou…

Neměli bychom zapomínat na zimní výbavu a rychlostní limity. Například v Rakousku musejí mít řidiči za zimních provozních podmínek zimní pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna, součástí povinné výbavy je i výstražný trojúhelník a reflexní vesta. V Rakousku je nutné celodenně svítit za snížené viditelnosti a v tunelech. „Pro Itálii platí, že v oblasti Val d´Aosta musejí mít vozidla zimní pneumatiky nebo v kufru nachystané sněhové řetězy v celém zimním období, tedy od 15. října do 15. dubna. V jiných oblastech je tato povinnost určena dopravními značkami a platí od 1. listopadu do 15. dubna. Celodenní svícení je v této zemi povinné,“ říká Jiří Cívka.

Ochranné pomůcky na sjezdovce

V dnešní době už je ve spoustě zemí zavedena povinnost nosit na sjezdovce helmu. V Rakousku a ve Francii je to povinné pro děti do věku 15 let, v Itálii děti do 14 let. Ve Švýcarsku helma není povinná.  

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

cestovní pojištění stojí pár kaček na den.. tady lze...
dod
9. 5. 2015, 13:08
Cestovní pojištění je dobré leda tak na pocit falešn...
xls
9. 5. 2015, 12:33

Další články

V září nezaměstnanost stále klesala

V září nezaměstnanost stále klesala

Před 10 hodinami  |  Rybová Romana
Daň z převodu nemovitosti bude od listopadu platit výhradně kupující

Daň z převodu nemovitosti bude od listopadu platit výhradně kupující

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  2
Dostali jste vysoké odstupné? Jak dostat solidární daň zpět?

Dostali jste vysoké odstupné? Jak dostat solidární daň zpět?

Dozvíte se, kdy lze obdržet odvedenou solidární daň zpátky.

Před 20 hodinami  |  Gola Petr

Úrokové sazby hypoték: jak to vidí analytik?

Úrokové sazby hypoték: jak to vidí analytik?

Včera  |  Rybová Romana
Česká pošta bude dál pokračovat ve spolupráci s ČSOB

Česká pošta bude dál pokračovat ve spolupráci s ČSOB

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Podnikání | OSVČ | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka. více