FinExpert.e15.cz

Nezaměstnaný absolvent? Nic výjimečného.

Absolventi tvoří jednu z rizikových skupin na trhu práce.

S absolventy zaměstnavatel začíná úplně od píky, musí si je zaučit a vychovat. Chybí jim praxe, pracovní morálka a překvapivě často i požadované vědomosti. Mladí lidé mají největší problémy s uplatněním do 25 let, poté se jejich situace výrazně zlepší a ustálí.

Nezaměstnanost absolventů do značné míry kopíruje ekonomický vývoj země, je ovlivněna i celkovou nezaměstnaností a stavem nabídky volných pracovních míst. Je také nepřímo úměrná výši dosaženého vzdělání: nejnižší míru nezaměstnanosti vykazují vysokoškoláci a lidé s maturitou, naopak lidé se základním vzděláním se často potýkají s problémy s uplatněním po celé své ekonomicky aktivní období. Velkým problémem je také oborová struktura vzdělávání, která často neodpovídá požadavkům pracovního trhu – oblibě studentů se těší obory, o které na trhu není zájem.

Podíl absolventů na nezaměstnanosti klesá, není to ale důvod k radosti

Do roku 2008 počet nezaměstnaných absolventů, stejně jako celkový počet nezaměstnaných, klesal.

S příchodem hospodářské krize zájem o absolventy výrazně poklesl, zejména pak o ty vyučené, kteří v době boomu neměli o práci nouzi. V následujících letech 2009 a 2010 počet nezaměstnaných absolventů výrazně narůstal. Pohyb míry nezaměstnanosti směrem dolů sledujeme opět až v posledních dvou letech, nelze však jednoznačně tvrdit, že by toto bylo způsobeno změnou na trhu práce k lepšímu. Důvodem je zejména zavedení státní maturitní zkoušky na jaře 2011. Neúspěšní maturanti totiž nejsou vykazováni mezi nezaměstnanými absolventy: za absolventy střední školy je nelze považovat, zároveň jsou však déle než dva roky po ukončení ZŠ, nejsou tedy vůbec zahrnuti mezi čerstvé absolventy. Neúspěšnost u maturity se tak neodrazila ve skupině absolventů, nýbrž nezaměstnaných mladých lidí bez praxe se základním vzděláním.

Rodinný rozpočet | Platíme | Pojištění

Broker Consulting nabídne zajímavé a velmi levné životní pojištění

Vývoj počtu nezaměstnaných čerstvých absolventů (do dvou let od ukončení studia) v období hospodářské krize

Záznam celé obrazovky 6.8.2013 112121.jpg

Ajťáci jsou žádaným artiklem

Jsou absolventi, kteří jsou velmi žádáni a zaměstnavatelé se o ně doslova perou, a to již v průběhu studia. Podle analytiků společnosti LMC, která spravuje portály prace.cz a jobs.cz, jsou žádáni především uchazeči z technických oborů: technici, konstruktéři, strojaři, kontroloři, vývojoví konstruktéři, mistři výroby, procesní inženýři a průmysloví inženýři. Minimální potíže s hledáním zaměstnání mají i absolventi IT nebo medicíny.

Na úřadech práce naopak většinou uvíznou humanitní absolventi: humanitní studia nebo společenské vědy, obory pedagogické, sociální politika, psychologie, kulturní vědy a některé další filozofické obory a výhledově dokonce i ekonomické obory, které jsou sice stále žádány, ale počet absolventů je příliš vysoký, než aby všichni našli uplatnění ve svém oboru.

Nezaměstnanost dle dosaženého stupně vzdělání

Národní úřad pro vzdělávání dlouhodobě monitoruje nezaměstnanost čerstvých absolventů (do dvou let od ukončení studia) v členění do skupin dle výše vzdělání. Statistiky aktualizuje dvakrát do roka – je rozdíl mezi dubnem a zářím, kdy na trh proudí nejvíce čerstvých absolventů.

Absolventi se středním vzděláním s výučním listem

Nárůst nezaměstnanosti u vyučených absolventů je v roce 2013 doslova enormní – více než 11 % oproti dubnu loňského roku. Lepší je situace například u elektrotechniky, IT a strojírenství.
 

Záznam celé obrazovky 6.8.2013 114724.jpg

L/0  Absolventi se středním vzděláním s maturitní zkouškou a odborným výcvikem

I zde došlo k razantnímu nárůstu, v průměru o 7 % na celkových 19,3 %. Relativně dobře jsou na tom opět maturanti v oborech strojírenství a elektrotechniky.

Záznam celé obrazovky 6.8.2013 114837.jpg

L/5  Absolventi se středním vzděláním s nástavbovou maturitní zkouškou

V oborech nástavby došlo k nárůstu o 12,1 % na hrozivých 29,6 %. Velmi dobře si oproti jiným oborům opět vede strojírenství a elektrotechnika.
 Záznam celé obrazovky 6.8.2013 115014.jpg

Absolventi se středním odborným vzděláním s maturitní zkouškou

S narůstajícím stupněm vzdělání klesá míra nezaměstnanost na 14,8 %, což je nárůst oproti dubnu 2012 o 5,6 %. Nižší míra je však do značné míry způsobena i tím, že absolventi často pokračují ve studiu, obzvláště u VOŠ, proto tato statistika ztrácí na výpovědní hodnotě.

Záznam celé obrazovky 6.8.2013 115057.jpg

Absolventi gymnázií

U gymnazistů je procento nezaměstnaných takřka mizivé – 4,1 % oproti 3,1 % v roce 2012. Opět je ale důvodem fakt, že většina pokračuje v dalším vzdělávání.

Absolventi s vyšším odborným vzděláním

Nezaměstnanost těchto absolventů je ze sledovaných skupin nejnižší – „pouze“ 11,9 %, což je nárůst o 3,6 %. Minimální nezaměstnanost vykazují zdravotnické obory a pedagogika, oproti tomu v umění přesahuje nezaměstnanost 25 %.
 Záznam celé obrazovky 6.8.2013 115348.jpg

Potenciál je důležitější než praxe

Markéta Šimáková, partnerka HR poradenské společnosti DMC management consulting, shrnuje vlastní zkušenosti: „Podle slov našich klientů není nyní u absolventů vyžadována předchozí praxe, ale především potenciál a motivace danou práci vykonávat. Zkušenost našich klientů s absolventy je pozitivní a i přes veškeré rezervy se snaží je do svých pozic nabírat a vychovávat.

Firmy od absolventů očekávají především dobré teoretické znalosti, případně zkušenosti z různých brigád během studia – ideálně v oboru, akčnost a rychlost při řešení problémů, rychlost a ochotu se učit něčemu novému, nové myšlenky a nápady, kreativitu a vysokou motivaci. Jako pozitivum často zmiňují i fakt, že ještě nemají špatné návyky z předešlé práce – jsou velmi dobře tvární.

Rezervy naopak spatřují v absenci praktických zkušeností a pracovních návyků, nižším sebevědomí a strachu se projevit, nízké loajalitě – chtějí rychleji růst a dívají se po dalších možnostech, občas i nižší toleranci ke „starším“ bardům. Poměrně často také stále narážejí na horší jazykové znalosti, obzvlášť u technických pozic.“

Jako možný lék na problémy související se zaměstnaností absolventů vysokých škol vidí Markéta Šimáková v praxi již při škole. „Některé společnosti pořádají trainee programy pro absolventy vysokých škol, kteří zatím neměli příležitost získat výraznější praxi a pracovní zkušenosti. Programy nabízejí nejčastěji společnosti s mezinárodním působením, u nás např. Tesco, ČEZ, Škoda, L´Oréal, Tieto. Po absolvování se účastník trainee programu posouvá na stálou pracovní pozici. I v případě, že by od společnosti odešel, získává tak výhodu při hledání práce, mj. i ve výši nástupního platu – díky praxi a získaným pracovním návykům má zaměstnavatel pocit, že podstupuje nižší riziko a investice do zaměstnance se začnou dříve vracet.“

Další článek


 
celkem 5 komentářů

Poslední komentáře

Filozofie je krásná věc. A souhlasím, že by se jí mě...
czhunter
29. 8. 2013, 15:27
Pokud se nemýlím, tak ze severu Čech do Prahy to nen...
Dan
29. 8. 2013, 08:38
Zajímavá myšlenka......každopádně filozofie je zákla...
Denisa
28. 8. 2013, 07:43
Nemyslím si, že by absolventi v IT měli snadné najít...
Jakub
27. 8. 2013, 08:05
Rozhodně to takto není! Největší potenciál nemají te...
Dan
27. 8. 2013, 01:00

Další články

Případů padělání bankovek a mincí přibylo

Případů padělání bankovek a mincí přibylo

Před 9 hodinami  |  Rybová Romana
Nevíte si rady? Pomůže vám Slovník sociálního zabezpečení

Nevíte si rady? Pomůže vám Slovník sociálního zabezpečení

Před 11 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Hypotéky: červen byl rekordní

Hypotéky: červen byl rekordní

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana
Pražský soud podpořil Uber, ale ohrožení rozhodně nekončí

Pražský soud podpořil Uber, ale ohrožení rozhodně nekončí

Před 14 hodinami  |  Kůžel Filip, Mobilmania.cz
Pro půjčku do 10 tisíc jdeme nejčastěji za rodinou

Pro půjčku do 10 tisíc jdeme nejčastěji za rodinou

Před 15 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč-0.055 %
Americký dolarUSDUSD24.324 Kč-0.238 %
Britská libraGBPGBP32.014 Kč-0.275 %
Japonský jenJPYJPY23.533 Kč1.045 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.610 Kč-0.083 %
více...
PX883.050-0.47 %
CETV56.200-0.97 %
ČEZ457.700-2.41 %
Erste Bank643.6001.32 %
Fortuna89.8501.01 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více