FinExpert.e15.cz

Než vám bude 30, zapomeňte na tyhle finanční pověry

Nenechte se zdeptat zaručenými radami, jak zvládat vlastní život.

Třicítka je často považována za magický věk, kdy by si měl člověk dát život dohromady – zbavit se dluhů, přestat bláznivě nakupovat, začít šetřit a pečovat o svou pleť, zkrátka stát se zodpovědným ve všech směrech. Nenechte se však zdeptat zaručenými radami, jak zvládat vlastní život. Alespoň co se týká financí, pošlete podobné pověry k ledu.

Zůstanu v práci, kterou nesnáším. Mám super plat!

Ačkoli řada lidí hledá práci, nemá smysl zůstávat v zaměstnání, které vás nenaplňuje a nedává vám prostor normálně žít. Následující příklad mluví za vše: Mladá žena opustila lukrativní post na Wall Street, ale nelituje. Pracovala 14 hodin denně, ale dočkala se jen nadváhy, únavy a pocitu vyhoření. Nyní je pár měsíců v nové práci a nemůže si ji vynachválit. „Znovu mám čas žít, zdravěji se stravovat a dívat se na svět s úsměvem. Přestože mám o třetinu menší plat, neměnila bych.“

Když přivřu obě oči, nějak to s penězi vždycky dopadne

Nejhorší věc, kterou můžete v mládí udělat, je ignorovat svou aktuální finanční situaci. Nedívat se na zůstatek na účtu není řešení. Jediný způsob, jak se ze špatné finanční situace dostat, je začít se o peníze zajímat.

Měl/a bych vstoupit do manželství. Je to další životní etapa

Mnoho lidí plánuje vstoupit do svazku manželského ještě před třicítkou. Je to rozumné? Pokud to vaše finanční situace nedovoluje, nikam nespěchejte. Svatba není levná záležitost. Je lepší pár let počkat, než se zadlužit kvůli svatbě.

Banky a vymahači dluhů si vždy přijdou na své

V životě přijdou i taková období, kdy nemáme na další splátku hypotéky nebo něčeho jiného. Zachovejte chladnou hlavu a pusťte se do vyjednávání. Může se vám podařit snížit výši měsíčních splátek, bankovních poplatků nebo vyjednat výhodnější měsíční tarif. Pro věřitele je výhodnější nějaká platba než žádná.

Měl/a bych se přestěhovat do vlastního, to dospělí přece dělají

Je neuvěřitelné, jak velký vliv mají na naše životy sousedé. Neustále porovnáváme, kdo má lepší byt, auto, kam kdo jezdí na dovolenou. Než se rozhodnete koupit byt a vzít si na něj hypotéku, zvažte, jestli jste danou částku schopni splácet.

Na spoření mám spoustu času

Když přijdou horší časy, je lákavé vybrat peníze ze stavebního spoření nebo spořicího účtu. Ale nedělejte to! Oklamáváte tak sami sebe. Spořte průběžně a dlouhodobě. Vždy existují možnosti, jak chybějící část peněz kompenzovat. Zrevidujte svou měsíční útratu, případně zvažte, kam se letos vydáte na dovolenou. Až budete starší, budete si děkovat, že jste všechny peníze nerozházeli.

Nemám dost zkušeností na to, abych mohl/a začít investovat

Nevadí, že nemáte dostatek zkušeností s investováním. Začněte postupně a co nejdříve. Pokud začnete spořit ve 25 letech a dávat měsíčně kolem 3 tisíc Kč stranou, i bez úroků budete mít v důchodu téměř 2 miliony k dobru. Čím později začnete, tím více budete muset odkládat stranou, abyste dosáhli na stejnou částku.

Nestojím za nic, ostatní lidé mého věku vydělávají více

Spousta lidí vzpomíná nostalgicky na dobu, kdy jim ještě nebylo 30. Nebyli zatíženi hypotékou, žili si v klidu bez dětí a mohli dělat prakticky cokoli a kdykoli. Ale možná trochu pozapomněli na to, jak soutěživé období to bylo. Na zdravé konkurenci není nic špatného, ale vše má své meze. Nesoupeřte se svými vrstevníky, nešpehujte na sociálních sítích, jakou mají kariéru. Soustřeďte se na sebe a svou cestu. Zajisté, peníze jsou k životu potřeba, ale hromadění majetku ještě nikoho šťastným neudělalo.

Můžu se stravovat stejně, jako když mi bylo 16

Lidský metabolismus se s věkem zpomaluje, zvláště po třicítce. Prokažte proto svému tělu službu a navykněte si jíst zdravěji. Nemusíte nutně každý den vařit. Existují i jiné možnosti, například dovážky čerstvě připraveného jídla.

Můžu se oblékat jako na škole

Čeká vás pracovní pohovor? Pak se oblečte adekvátně pozici, na kterou se hlásíte. Váš šatník toho o vás hodně prozradí, žabky proto nechte doma. Vhodným oděvem dáváte najevo, že jste připraveni vykonávat práci profesionálně a svědomitě, a také na to, že taková garderoba něco stojí, a tudíž by tomu měl odpovídat i váš plat.

Pokud mi banka schválí úvěr, zvládnu ho splácet

Ať vám banka nabízí jakkoli vysoký úvěr, nemusíte ho být schopni splácet. Nespoléhejte se tedy na úsudek banky, ale svůj vlastní. Jen vy znáte své limity a víte, jak velký dluh zvládnete.

Chci teď děti, a proto bych je měl/a mít hned

„Není nic horšího, než mít děti v době, kdy máte nedostatek peněz,“ zamýšlí se blogger Len Penzo. A něco na tom je. „Nejde jen o to, kolik vás děti budou stát. Je nesmírně těžké pustit se do podnikání nebo nabírat zkušenosti, když máte doma děti. Tím pádem se připravujete o perspektivu vyšších výdělků a zajímavější práce. Dostáváte se tak do začarovaného kruhu.“

Budu vždy zdravý/á

Nepodceňujte prevenci a ochraňujte své zdraví, i když to něco stojí. Mnoho lidí vynechává preventivní prohlídky, které mohou včas odhalit vážné problémy. Je lepší jednou za rok navštívit lékaře, než pak bědovat nad svým zdravotním stavem.

Článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

 


Další články

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Před 8 hodinami  |  Gola Petr

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Včera  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více