FinExpert.e15.cz

Nenechávejte peníze v bance, raději berte 2 000 Kč od státu

V bankách leží miliardy. Stavebko je jistota, stále nabízí výnos.

Češi jsou co se týče peněz a úspor stále konzervativní, což by se dalo přeložit také tak, že jsou líní své peníze zhodnocovat efektivněji nebo také tak, že mají (oprávněné) obavy. A tak je nechávají ležet na běžných účtech, v lepších případech na těch spořicích. Dle České národní banky je na běžných účtech uložena částka blížící se sedmi stům miliardám korun, které prakticky nejsou nijak zhodnocovány...

S blížícím se koncem roku se nabízí možnost zhodnotit peníze lépe a přitom téměř bez rizika, a to díky pojištění vkladů do 100 tisíc euro. Jde o jiný oblíbený produkt – stavební spoření. Pokud si ho totiž sjednáte ještě letos, s přehledem stíháte „pobrat“ státní podporu až 2 000 Kč. Předchozí věta platí, pokud na stavebko obratem pošlete 20 tisíc korun a smíříte se s tím, že jde o produkt, který má dlouhodobější charakter.

Klepněte pro větší obrázek
Staré dobré stavebko nabízí ročně až 2 000 Kč od státu, podporu přitom můžete po šesti letech použít na cokoli (obr.: shutterstock.com)

Můžete na něj spořit pravidelně každý měsíc nebo posílat peníze v balíku jednou ročně třeba v prosinci, tak či onak ale platí, že si na ně sáhnete nejdříve za šest let - za předpokladu, že nechcete přijít o státní podporu. Pozitivní zprávou ale je, že úroky na stavebním spoření se pohybují na úrovni spořicích účtů, což prakticky zajišťuje obdobný úrokový výnos. Na druhou stranu, za vedení účtu se platí zhruba 300 Kč ročně a poplatek za založení smlouvy dělá 1 % z cílové částky.

Do cílové částky 200 tisíc můžete mít smlouvu zdarma

Najdou se ale i způsoby, jak se onomu nepříjemnému poplatku za založení smlouvy vyhnout nebo ho snížit. Stavební spořitelny lákají před koncem roku klienty, a tak je opravdu vhodný čas založení stavebka uvážit. V současnosti platí tyto akční nabídky:

Modrá pyramida: pokud na nově založené stavebko pošlete do čtyř měsíců alespoň dva tisíce, odpustí vám spořitelna 1% poplatek za jeho založení, a to až do výše 2 000 Kč. Jinak řečeno, stavební spoření s cílovou částkou 200 tisíc můžete mít založeno zdarma. Na spořené peníze můžete mít úrok až 1,7 % - podmínka pro zisk úrokového zvýhodnění (1 % standardně + 0,7 % bonus) je poněkud komplikovaná, ale snadno splnitelná pro každého, kdo chce aktivně spořit. Akce platí do konce ledna 2015.

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) má podobnou akci. Platí do konce letošního roku a funguje následovně: při založení smlouvy dítěti do 15 let včetně s cílovou částkou alespoň 150 tisíc přizná Buřinka bonus 1 000 Kč za podmínky, že na smlouvu vložíte do čtyř měsíců alespoň tři tisíce korun. Úroková sazba z vkladů je 1 %.

Českomoravská stavební spořitelna (Liška) jde rovněž po dorostu. I ona nabízí prémii až tisíc korun při uzavření smlouvy o stavebním spoření pro nezletilého potomka. A pokud začnete spořit s tím, tak i vedení vkladového účtu dítěte až na sedm let zdarma. Prémie 1 000 Kč platí pro smlouvu s cílovou částkou alespoň 200 tisíc.

Máte peníze na „stavebku“? Víme jak je vybrat

Na „stavebko“ spoří každý druhý. Jenže Kalousek utahuje šrouby...

Vedení účtu zdarma může získat i více dětí jednoho rodiče, když rodič uzavře smlouvu pro sebe a souběžně smlouvy dvěma nebo i více svým ratolestem, kterým ještě nebylo 18 let. Akce platí do konce letošního roku. U Lišky lze získat úrok na vklady až 1,6 % (1,3 % + 0,3 % bonus) při spoření na 6 let.

Raiffeisen stavební spořitelna a Wüstenrot stavební spořitelna v současné době žádné speciální akce nemají. A jaký je váš názor? Má stavební spoření v dnešní době ještě smysl?

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Fundovaně jsi nám to vysvětlil, jen co je pravda. Šk...
Dalibor
25. 12. 2014, 07:50
Stavební spoření je díky Kalouskovi mrtvý produkt.
Jirka
4. 12. 2014, 16:47

Další články

Úrokové sazby hypoték: jak to vidí analytik?

Úrokové sazby hypoték: jak to vidí analytik?

Před 5 hodinami  |  Rybová Romana
Česká pošta bude dál pokračovat ve spolupráci s ČSOB

Česká pošta bude dál pokračovat ve spolupráci s ČSOB

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Před 11 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
O2 nabízí EET balíček na pobočkách pošty, do prosince i s „ajťáky“

O2 nabízí EET balíček na pobočkách pošty, do prosince i s „ajťáky“

Před 13 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Letní čas má hodnotu minuty práce ročně

Letní čas má hodnotu minuty práce ročně

Jaké úspory plynou z používání letního času pro českou ekonomiku?

Před 21 hodinami  |  Skořepa Michal  |  7

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Podnikání | OSVČ | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka. více