FinExpert.e15.cz

Nemovitosti od roku 2013 energeticky úspornější?

Průkaz energetické náročnosti reprezentuje provozní náklady.

Ke dni 9. 1. 2013 nabyla na účinnosti některá ustanovení, vyplývající z novely zákona o hospodaření energií (c. 406/2000 Sb.)

Novela zákona v první řadě upravuje, lépe řečeno zpřísňuje, majitelům nemovitostí, projektantům, stavebním firmám, realitním kancelářím, státní správě a dalším dotčeným osobám povinnost nechat k budově za definovaných podmínek vystavit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB), který slouží jako doklad o splnění požadavků na energetickou úspornost.

PENB sestává z protokolu povinně obsahujícího popis budovy a jejich energetických systémů, energetickou bilanci budovy, doporučení pro snížení energetické náročnosti budovy, dobu platnosti PENB a identifikační údaje o jeho zhotoviteli. Povinnou součástí PENB je také grafické znázornění energetické náročnosti budovy.

Průkaz energetické náročnosti v podstatě reprezentuje provozní náklady budovy a řeší energeticky náročné technologie, jako jsou vytápění, větrání, chlazení, teplá voda, osvětlení apod. Platí vždy 10 let, poté je nutné zpracovat v případě zákonné povinnosti (prodej, pronájem, rekonstrukce) nový.

Průkazy energetické náročnosti při stavbě nebo rekonstrukci dokládají splnění požadavků, při prodeji či novém pronájmu poskytují kupujícímu ověřenou hodnotu, ze které lze odvodit roční náklady na energie.

Úsporné novostavby

Od 1. ledna 2013 se povinnost předložit PENB vztahuje na všechny novostavby, včetně rodinných a bytových domů, přičemž úroveň energetické náročnosti je požadována tzv. nákladově-optimální, což odpovídá nízkoenergetickému standardu. Splnění zajišťuje projektant ve stavební dokumentaci.

Teprve od roku 2018 vznikne povinnost výstavby budov s téměř nulovou spotřebou pro budovy s energeticky vztažnou plochou nad 1 500 m2, tedy bytové domy a administrativní budovy. Od roku 2019 pak bude povinnost téměř nulové spotřeby rozšířena i na budovy nad 350 m2, na menší budovy, tedy i na rodinné domy až od 2020. Pro budovy orgánů veřejné moci a jimi zřizovanými institucemi jsou termíny posunuty o dva roky dříve.

Rekonstrukce

V případě rekonstrukce nemovitosti se od ledna 2013 povinnost PENB nově vztahuje i na budovy menší než 1 000 m2, tedy i rodinné domy. Pro renovované prvky je povinná nákladově-optimální úroveň, přičemž předložit PENB je potřeba pouze pokud se rekonstruuje více jak 25 % obálky (a průkaz není dosud zpracovaný).

Pronájem/prodej

Nově se od 1. ledna 2013 vztahuje povinnost předložit PENB také na prodej a nový pronájem celých budov, indikace energetické třídy musí být zmíněna dokonce i v inzerci. Od 1. ledna 2016 platí povinnost zpracovat PENB i pro nový pronájem jednotlivých bytů a kanceláří. Na prodej jednotlivých bytů a kanceláří se povinnost předložit PENB pro celý dům také vztahuje, nicméně pokud jej majitel bytu na písemnou žádost nezíská, je možné jej nahradit přechodně vyúčtováním energie (elektřina, plyn, teplo) za poslední tři roky.

Realitní kanceláře mají pro inzerci povinnost uvést třídu a energetickou náročnost, tyto údaje jsou uvedeny v PENB. Výjimku tvoří prodej družstevních bytů, kde se nejedná o prodej, ale o převod vlastnických práv.

Kdo a za kolik mi PENB vystaví?

PENB mohou zpracovávat pouze tzv. energetičtí specialisté, kteří jsou držiteli příslušného oprávnění vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu a jsou povinni PENB zpracovat objektivně, pravdivě a úplně.

Nabídka těchto osob je široká, stejně jako jejich odbornost. Proto je dobré na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ověřit, zda osoba, která zpracování PENB nabízí, k tomu vůbec má oprávnění. Kromě kontaktních údajů zde lze zjistit i to, kdy oprávnění získali a kolik zakázek již realizovali.

Cena za zpracování PENB se odvíjí se především od složitosti zpracování zakázky. Pro menší rodinný dům s kompletními podklady se ceny pohybují od 3 000 Kč výše. S velikostí budovy pak cena za zpracování PENB roste.

prukaz.jpg

Další článek


 

 


Další články

Platby v zahraničí aneb Rady, které se vyplatí přibalit na dovolenou

Platby v zahraničí aneb Rady, které se vyplatí přibalit na dovolenou

Včera  |  Ondráčková Kamila
5 tipů, jak se odlišit od konkurence

5 tipů, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Americký dolar by měl stát jen 15 Kč, říká Big Mac index

Americký dolar by měl stát jen 15 Kč, říká Big Mac index

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Na dovolené platíme kartou. Chorvatské kuny máme ale stále v oblibě

Na dovolené platíme kartou. Chorvatské kuny máme ale stále v oblibě

Včera  |  Rybová Romana
Jak si založit fungující e-shop?

Jak si založit fungující e-shop?

Nejdříve je nutné vědět, co chceme nabízet. A je dobré znát zboží, které chceme prodávat.

Včera  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Se smartphonem v kapse můžete ušetřit prakticky na všem. více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.601 Kč0.268 %
Britská libraGBPGBP32.289 Kč0.502 %
Japonský jenJPYJPY23.165 Kč0.181 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.610 Kč-0.028 %
více...
PX892.8400.16 %
CETV55.5000.91 %
ČEZ464.0000.91 %
Erste Bank643.800-1.56 %
Fortuna89.5000.56 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více