FinExpert.e15.cz

Nemovitosti od roku 2013 energeticky úspornější?

Průkaz energetické náročnosti reprezentuje provozní náklady.

Ke dni 9. 1. 2013 nabyla na účinnosti některá ustanovení, vyplývající z novely zákona o hospodaření energií (c. 406/2000 Sb.)

Novela zákona v první řadě upravuje, lépe řečeno zpřísňuje, majitelům nemovitostí, projektantům, stavebním firmám, realitním kancelářím, státní správě a dalším dotčeným osobám povinnost nechat k budově za definovaných podmínek vystavit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB), který slouží jako doklad o splnění požadavků na energetickou úspornost.

PENB sestává z protokolu povinně obsahujícího popis budovy a jejich energetických systémů, energetickou bilanci budovy, doporučení pro snížení energetické náročnosti budovy, dobu platnosti PENB a identifikační údaje o jeho zhotoviteli. Povinnou součástí PENB je také grafické znázornění energetické náročnosti budovy.

Průkaz energetické náročnosti v podstatě reprezentuje provozní náklady budovy a řeší energeticky náročné technologie, jako jsou vytápění, větrání, chlazení, teplá voda, osvětlení apod. Platí vždy 10 let, poté je nutné zpracovat v případě zákonné povinnosti (prodej, pronájem, rekonstrukce) nový.

Průkazy energetické náročnosti při stavbě nebo rekonstrukci dokládají splnění požadavků, při prodeji či novém pronájmu poskytují kupujícímu ověřenou hodnotu, ze které lze odvodit roční náklady na energie.

Úsporné novostavby

Od 1. ledna 2013 se povinnost předložit PENB vztahuje na všechny novostavby, včetně rodinných a bytových domů, přičemž úroveň energetické náročnosti je požadována tzv. nákladově-optimální, což odpovídá nízkoenergetickému standardu. Splnění zajišťuje projektant ve stavební dokumentaci.

Teprve od roku 2018 vznikne povinnost výstavby budov s téměř nulovou spotřebou pro budovy s energeticky vztažnou plochou nad 1 500 m2, tedy bytové domy a administrativní budovy. Od roku 2019 pak bude povinnost téměř nulové spotřeby rozšířena i na budovy nad 350 m2, na menší budovy, tedy i na rodinné domy až od 2020. Pro budovy orgánů veřejné moci a jimi zřizovanými institucemi jsou termíny posunuty o dva roky dříve.

Rekonstrukce

V případě rekonstrukce nemovitosti se od ledna 2013 povinnost PENB nově vztahuje i na budovy menší než 1 000 m2, tedy i rodinné domy. Pro renovované prvky je povinná nákladově-optimální úroveň, přičemž předložit PENB je potřeba pouze pokud se rekonstruuje více jak 25 % obálky (a průkaz není dosud zpracovaný).

Pronájem/prodej

Nově se od 1. ledna 2013 vztahuje povinnost předložit PENB také na prodej a nový pronájem celých budov, indikace energetické třídy musí být zmíněna dokonce i v inzerci. Od 1. ledna 2016 platí povinnost zpracovat PENB i pro nový pronájem jednotlivých bytů a kanceláří. Na prodej jednotlivých bytů a kanceláří se povinnost předložit PENB pro celý dům také vztahuje, nicméně pokud jej majitel bytu na písemnou žádost nezíská, je možné jej nahradit přechodně vyúčtováním energie (elektřina, plyn, teplo) za poslední tři roky.

Realitní kanceláře mají pro inzerci povinnost uvést třídu a energetickou náročnost, tyto údaje jsou uvedeny v PENB. Výjimku tvoří prodej družstevních bytů, kde se nejedná o prodej, ale o převod vlastnických práv.

Kdo a za kolik mi PENB vystaví?

PENB mohou zpracovávat pouze tzv. energetičtí specialisté, kteří jsou držiteli příslušného oprávnění vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu a jsou povinni PENB zpracovat objektivně, pravdivě a úplně.

Nabídka těchto osob je široká, stejně jako jejich odbornost. Proto je dobré na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ověřit, zda osoba, která zpracování PENB nabízí, k tomu vůbec má oprávnění. Kromě kontaktních údajů zde lze zjistit i to, kdy oprávnění získali a kolik zakázek již realizovali.

Cena za zpracování PENB se odvíjí se především od složitosti zpracování zakázky. Pro menší rodinný dům s kompletními podklady se ceny pohybují od 3 000 Kč výše. S velikostí budovy pak cena za zpracování PENB roste.

prukaz.jpg

Další článek


 

 


Další články

Chorvatsko volá! Na kolik vás letos vyjde dovolená?

Chorvatsko volá! Na kolik vás letos vyjde dovolená?

Podívejme, na kolik taková dovolená se vším všudy vyjde.

Před 4 hodinami  |  Skálová Jana

ČSSZ: Sociální pojištění v kostce pro studenty a absolventy

ČSSZ: Sociální pojištění v kostce pro studenty a absolventy

Včera  |  Ondráčková Kamila
Británie odchází. Co to může znamenat?

Británie odchází. Co to může znamenat?

Jaké budou ekonomické dopady pro zbývající země?

25.  6.  2016  |  Rybová Romana

ČSOB představuje mobilní platby bez operátorů

ČSOB představuje mobilní platby bez operátorů

Placení funguje na bázi NFC, stačí mobil s Androidem.

24.  6.  2016  |  Pospíšil Aleš  |  6

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  6.  2016  |  Procházková Kateřina  |  5

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více

EuroEUREUR27.100 Kč0.148 %
Americký dolarUSDUSD24.491 Kč2.981 %
Britská libraGBPGBP33.618 Kč-5.107 %
Japonský jenJPYJPY23.920 Kč6.016 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.604 Kč0.139 %
více...
PX812.790-4.97 %
CETV54.100-1.64 %
ČEZ410.200-3.48 %
Erste Bank544.000-10.70 %
Fortuna84.500-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více

Napište nám

Napište nám | Redakce | Inzerce