FinExpert.e15.cz

Nemovitost jako investice

Tržní nájemné i ceny nemovitostí v posledních letech rostly. S investicí a následným pronájmem bytu či domu jsou však spojeny nejen příjmy, ale i výdaje.

Důvodem nákupu domu či bytu nemusí být jen vyřešení vlastní bytové situace, ale i získání pasivního příjmu nebo zhodnocení dočasně volných finančních prostředků. Ať už je cílem získání pasivního příjmu nebo zhodnocení úspor, předpokládáme, že nemovitost je již ve vašem osobním vlastnictví a je stoprocentně splacená (např. zděděná, darovaná nemovitost, nebo koupená z vlastních úspor).

Dva druhy příjmů

Příjmy plynoucí z držby nemovitostí lze rozdělit do dvou kategorií – pravidelné a jednorázové. Pravidelným příjmem je vybrané nájemné, jednorázovým příjmem částka, kterou získáte v okamžiku prodeje nemovitosti. Pronajímat můžete byty, domy, rekreační objekty, garáže, kancelářské či skladovací prostory. Pronájem pozemků je na rozdíl od staveb velmi problematický. O pronájmu můžete uvažovat v případě, že se pozemek nachází na výhodném místě a lze jej pronajmout například provozovateli autobazaru, pro zřízení parkoviště apod. U pozemků je ve většině případů sledován příjem z jeho následného prodeje. Jde tedy o spekulaci na růst tržní ceny držených pozemků.

Ceny nemovitostí

V posledních letech rostly ceny nemovitostí i o několik desítek procent ročně. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu vzrostly například ceny bytů za letošní druhé čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím minulého roku v průměru o více než 25 procent. V Praze vzrostly ceny přibližně o 19 %, v některých lokalitách mimo hlavní město však ceny vzrostly i o více než 31 %. Od roku 2005 do druhého čtvrtletí letošního roku vzrostly ceny bytů v České republice v průměru o více než 60 %.Kdo před pár lety investoval do nákupu bytu, rodinného domu či pozemku, dosáhl velmi zajímavého zhodnocení.

V letošním roce začínají ceny bytů ve větších městech stagnovat nebo i mírně klesat. Obecně klesá zájem o panelové byty, starší byty a byty v méně lukrativních lokalitách. Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum Group potvrzuje, že právě byty v panelových domech jsou dnes výrazně předražené, což platí v Praze, Brně a dalších velkých, především krajských městech.

I v následujících letech lze očekávat mírný růst cen novějších či zrekonstruovaných bytů, rodinných domů i pozemků. Růst cen nemovitostí v řádu několika desítek procent ročně máme již však pravděpodobně za sebou. Zda na prodeji nemovitosti vyděláte, závisí na aktuální nabídce a poptávce na trhu v okamžiku prodeje. Konečnou prodejní cenu ovlivňuje mnoho faktorů jako například velikost města, lokalita, stav objektu apod.

Někdy zájemci chybí

Uvažujete-li o nákupu nemovitosti za účelem dalšího pronájmu, bude vašim jediným zdrojem příjmů vybrané nájemné. Před nákupem konkrétní nemovitosti je třeba posoudit nejen aktuální stav poptávky po nájmech, ale i odhadnout vývoj budoucí poptávky. V případě bytů, rodinných domů a kancelářských prostor zhodnoťte atraktivnost lokality, dostupnost z centra města, stav nemovitosti, úroveň vybavení, výši obvyklého nájmu v daném místě apod. Velmi dobře se pronajímají byty například ve městech, kde jsou vysoké školy, pořádány pravidelné veletrhy a výstavy nebo vznikají nové pracovní příležitosti. S rostoucí poptávkou po nájemních bytech roste i výše nájemného. V současné době zaplatíte za pronájem bytu o velikosti 2+1 v Brně v průměru 9 500 korun měsíčně, ve Zlíně přibližně o dva tisíce méně. Hůře se dnes pronajímají nemovitosti v menších městech či v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Výdaje spojené s pronájmem

S pronájmem nemovitosti nejsou spojeny pouze příjmy, ale i výdaje. Z vybraného nájemného budete muset uhradit zálohy na energie, vodu, pojištění nemovitosti, výdaje spojené s vyhledáním vhodného nájemce, uhradit poplatky za sepsání smluv apod. Navíc je dobré vytvářet finanční rezervu pro budoucí opravy nemovitosti či nákup nového vybavení a rezervu na období, kdy se nepodaří nemovitost pronajmout.

Zdanění příjmů z pronájmu

Výdělek, který získáte z pronájmu nemovitostí, musíte zdanit. Pro většinu lidí, kteří se rozhodli zajistit si dodatečný příjem či zhodnotit vlastní úspory pronájmem nemovitostí, není tato činnost hlavním zdrojem obživy. Pokud nemovitost pouze pronajímáte a neposkytujete další služby (např. výměnu lůžkovin, ručníků, úklid), nejde o podnikání (nemusíte mít živnostenský list) a příjem uvedete v podaném daňovém přiznání (příjem z pronájmu podle §9 ZDP). Od daně jsou osvobození ti, kteří pronajímají nemovitost pouze příležitostně a ročně si nevydělají více než 15 tisíc korun.

Další článek


 

Související články

celkem 1 komentář

Poslední komentáře

ztrata
libra
4. 12. 2008, 13:20

Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více