FinExpert.e15.cz

Nemovitost jako investice

Tržní nájemné i ceny nemovitostí v posledních letech rostly. S investicí a následným pronájmem bytu či domu jsou však spojeny nejen příjmy, ale i výdaje.

Důvodem nákupu domu či bytu nemusí být jen vyřešení vlastní bytové situace, ale i získání pasivního příjmu nebo zhodnocení dočasně volných finančních prostředků. Ať už je cílem získání pasivního příjmu nebo zhodnocení úspor, předpokládáme, že nemovitost je již ve vašem osobním vlastnictví a je stoprocentně splacená (např. zděděná, darovaná nemovitost, nebo koupená z vlastních úspor).

Dva druhy příjmů

Příjmy plynoucí z držby nemovitostí lze rozdělit do dvou kategorií – pravidelné a jednorázové. Pravidelným příjmem je vybrané nájemné, jednorázovým příjmem částka, kterou získáte v okamžiku prodeje nemovitosti. Pronajímat můžete byty, domy, rekreační objekty, garáže, kancelářské či skladovací prostory. Pronájem pozemků je na rozdíl od staveb velmi problematický. O pronájmu můžete uvažovat v případě, že se pozemek nachází na výhodném místě a lze jej pronajmout například provozovateli autobazaru, pro zřízení parkoviště apod. U pozemků je ve většině případů sledován příjem z jeho následného prodeje. Jde tedy o spekulaci na růst tržní ceny držených pozemků.

Ceny nemovitostí

V posledních letech rostly ceny nemovitostí i o několik desítek procent ročně. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu vzrostly například ceny bytů za letošní druhé čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím minulého roku v průměru o více než 25 procent. V Praze vzrostly ceny přibližně o 19 %, v některých lokalitách mimo hlavní město však ceny vzrostly i o více než 31 %. Od roku 2005 do druhého čtvrtletí letošního roku vzrostly ceny bytů v České republice v průměru o více než 60 %.Kdo před pár lety investoval do nákupu bytu, rodinného domu či pozemku, dosáhl velmi zajímavého zhodnocení.

V letošním roce začínají ceny bytů ve větších městech stagnovat nebo i mírně klesat. Obecně klesá zájem o panelové byty, starší byty a byty v méně lukrativních lokalitách. Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum Group potvrzuje, že právě byty v panelových domech jsou dnes výrazně předražené, což platí v Praze, Brně a dalších velkých, především krajských městech.

I v následujících letech lze očekávat mírný růst cen novějších či zrekonstruovaných bytů, rodinných domů i pozemků. Růst cen nemovitostí v řádu několika desítek procent ročně máme již však pravděpodobně za sebou. Zda na prodeji nemovitosti vyděláte, závisí na aktuální nabídce a poptávce na trhu v okamžiku prodeje. Konečnou prodejní cenu ovlivňuje mnoho faktorů jako například velikost města, lokalita, stav objektu apod.

Někdy zájemci chybí

Uvažujete-li o nákupu nemovitosti za účelem dalšího pronájmu, bude vašim jediným zdrojem příjmů vybrané nájemné. Před nákupem konkrétní nemovitosti je třeba posoudit nejen aktuální stav poptávky po nájmech, ale i odhadnout vývoj budoucí poptávky. V případě bytů, rodinných domů a kancelářských prostor zhodnoťte atraktivnost lokality, dostupnost z centra města, stav nemovitosti, úroveň vybavení, výši obvyklého nájmu v daném místě apod. Velmi dobře se pronajímají byty například ve městech, kde jsou vysoké školy, pořádány pravidelné veletrhy a výstavy nebo vznikají nové pracovní příležitosti. S rostoucí poptávkou po nájemních bytech roste i výše nájemného. V současné době zaplatíte za pronájem bytu o velikosti 2+1 v Brně v průměru 9 500 korun měsíčně, ve Zlíně přibližně o dva tisíce méně. Hůře se dnes pronajímají nemovitosti v menších městech či v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Výdaje spojené s pronájmem

S pronájmem nemovitosti nejsou spojeny pouze příjmy, ale i výdaje. Z vybraného nájemného budete muset uhradit zálohy na energie, vodu, pojištění nemovitosti, výdaje spojené s vyhledáním vhodného nájemce, uhradit poplatky za sepsání smluv apod. Navíc je dobré vytvářet finanční rezervu pro budoucí opravy nemovitosti či nákup nového vybavení a rezervu na období, kdy se nepodaří nemovitost pronajmout.

Zdanění příjmů z pronájmu

Výdělek, který získáte z pronájmu nemovitostí, musíte zdanit. Pro většinu lidí, kteří se rozhodli zajistit si dodatečný příjem či zhodnotit vlastní úspory pronájmem nemovitostí, není tato činnost hlavním zdrojem obživy. Pokud nemovitost pouze pronajímáte a neposkytujete další služby (např. výměnu lůžkovin, ručníků, úklid), nejde o podnikání (nemusíte mít živnostenský list) a příjem uvedete v podaném daňovém přiznání (příjem z pronájmu podle §9 ZDP). Od daně jsou osvobození ti, kteří pronajímají nemovitost pouze příležitostně a ročně si nevydělají více než 15 tisíc korun.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

ztrata
libra
4. 12. 2008, 13:20

Další články

Spadlo vám do klína velké dědictví? Pozor na oznamovací povinnost

Spadlo vám do klína velké dědictví? Pozor na oznamovací povinnost

Pokud věc neoznámíte, čeká na vás vysoká sankce.

26.  10.  2016  |  Gola Petr  |  4

Peníze jsou doma aneb Mobilní aplikace Air Bank umí nové notifikace

Peníze jsou doma aneb Mobilní aplikace Air Bank umí nové notifikace

Včera  |  Pospíšil Aleš
Smart Banka od Monety umožňuje další pokročilé funkce

Smart Banka od Monety umožňuje další pokročilé funkce

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1
Hospodští přicházejí na chuť EET, pomáhá jim optimalizovat podnikání

Hospodští přicházejí na chuť EET, pomáhá jim optimalizovat podnikání

27.  10.  2016  |  Pospíšil Aleš  |  9
Fórum: Postup při prodeji bytu bez realitky

Fórum: Postup při prodeji bytu bez realitky

27.  10.  2016  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Děti | Zajímavosti | Šetříme | Nakupujeme

10 tipů, jak ušetřit i s malým dítětem

Dá se i s miminkem ušetřit? Připravili jsme pro vás 10 tipů. více