FinExpert.e15.cz

Nejmodernější železniční nádraží je v Ostravě (+ foto)

Rekonstrukce největšího nádraží v Moravskoslezském kraji začala v srpnu 2004 a celková investice činila 580,6 milionů Kč, z toho se investovalo 229 milionu Kč do rekonstrukce staniční budovy, nově vybudované prosklené odbavovací haly a přilehlých prostor.

Za přítomnosti primátora města Ostravy a představitelů Českých drah, Správy železniční dopravní cesty, společnosti OHL ŽS, Státního fondu dopravní infrastruktury a Moravskoslezského kraje byla dnes oficiálně ukončena rekonstrukce největšího nádraží Českých drah v Moravskoslezském kraji, Ostrava–Svinov. Současně byla také oficiálně ukončena modernizace další části koridorové trati v úseku Studénka – Ostrava. Zde celková investice činila více než 3 miliardy Kč.

„Obě stavby znamenají další výraznou modernizaci železniční infrastruktury na území Moravskoslezského kraje a přispívají nejen ke zrychlení železniční dopravy, ale také k růstu jejich atraktivity v očích veřejnosti. Ta podle vývoje tržeb v rámci Uzlové železniční stanice Ostrava–Svinov v letošním roce výrazně roste, kdy za prvních pět měsíců tržby Českých drah v rámci UŽST Ostrava–Svinov vzrostly o více než 10 %. Ostrava–Svinov tak představuje jeden z největších přepravních terminálů Českých drah na území celé České republiky“, říká Josef Bazala, generální ředitel a předseda představenstva Českých drah, a. s.

Hlavní oblasti modernizace nádraží Ostrava Svinov:

 • Výstavba nové odbavovací haly pro cestující v podobě skleněné přístavby.
 • Rekonstrukce stávající výpravní budovy – napojení na nové objekty stanice; rekonstrukce a zastřešení ostrovních nástupišť; vybudování dvou podchodů pro přístup k nástupištím.
 • Přestavba přednádraží – výstavba autobusového terminálu MHD, otevřených parkovacích ploch a objektu dispečinku Dopravního podniku města Ostravy.
 • Nabídka nových služeb – včetně ČD Lounge, ČD Centra, připojení na internet wi-fi, a dalších.
Nádraží Ostrava-Svinov je s denní frekvencí cestujících ve výši až 30 tisíc největším nádražím ČD na území Moravskoslezského kraje. Cestujícím nabízí denně kompletní portfolio přepravních služeb Českých drah – 6 párů spojů SC Pendolino, 8 párů spojů kategorie EC a IC a širokou nabídku spojení vlaky dalších kategorií. Z Ostravy-Svinova lze vlaky ČD – vedle míst na území ČR cestovat například do Polska, na Slovensko, do Rakouska či Ruské Federace. Spojení s Prahou je k dispozici takřka každou hodinu a vlaky SC Pendolino trvá přibližně 3 hodiny 20 minut.

Klíčovou roli hraje Ostrava-Svinov také v regionální dopravě. V rámci systému MS Takt nabízí spojení regionálními vlaky ČD v 1-2 hodinovém taktu se všemi významnými centry Moravskoslezského kraje (Bohumín, Opava, Český Těšín, Havířov, apod.). Od letošního prosince bude zahájen provoz vlaků v elektrické trakci také mezi Ostravou-Svinovem a Opavou-Východ. České dráhy na trať nasadí nové moderní dvoupodlažní jednotky řady 471. 

Modernizace nádraží v Ostravě-Svinově se také pozitivně odráží do ekonomiky ČD. Za prvních pět měsíců letošního roku se tržby z prodeje jízdenek v této stanici ve srovnání s loňským rokem zvedly o 6 milionů Kč, což představuje nárůst o více než 10 % (celkové tržby za 1-5 / 06 v UŽST Ostrava-Svinov – 65,8 mil. Kč). Dynamika růstu tržeb se navíc dále zvyšuje s tím, že výrazný podíl na tom má produkt Českých drah SC Pendolino, kdy nádraží Ostrava-Svinov je vedle Prahy druhým nádražím s největší frekvencí cestujících tohoto spojení.

Další služby, které nádraží Ostrava-Svinov cestujícím nabízí:

 • Pokladny vybavené terminály pro přijímání platebních karet (Visa, MasterCard)
 • Klimatizované prostory odbavovací haly
 • Kompletní bezbariérový přístup do stanice i k vlakům
 • Parkovací místa pro invalidy; parkovací kapacity v areálu parkovacího domu Koma
 • Služby bankomatu (Česká spořitelna)
 • Restaurace, vnitřní a venkovní rychlé občerstvení, prodejna tiskovin Relay
 • Venkovní prodejní stánky s občerstvením na bývalém prvním nástupišti.
Posílena byla také bezpečnost - stanice je kompletně vybavena a zabezpečena kamerovým systémem s propojením na Policii ČR.

ČD Centrum Ostrava-Svinov

Jako součást modernizace nádraží a rozšiřování služeb otevřely ČD v Ostravě-Svinově také nové prostory ČD Centra - součást sítě deset let budovaných center komplexního odbavení cestujících, jež nabízejí i další návazné a nadstandardní služby pro cestující.

V ČD Centru jsou zajišťovány veškeré služby klientům Českých drah. Zákazníci si zde mohou zakoupit jízdní doklady pro vnitrostátní i mezinárodní přepravu, místenky či lůžkové a lehátkové lístky. Pracovníci ČD Centra budou také poskytovat informace nejen o vlakových spojích a komerčních nabídkách Českých drah, ale také o návazné autobusové dopravě. Z dalších služeb jde například o možnost objednávky taxislužby, zprostředkování služeb půjčovny automobilů, nabídku ubytování, prodej upomínkových předmětů ČD, popř. cestovních potřeb apod. Zájemci zde mohou získat také informace regionálního charakteru, mohou si zakoupit turistické mapy, brožury, pohlednice, jízdenky na MHD či vstupenky na různé kulturní a sportovní akce.

ČD Lounge Ostrava-Svinov

Od 29. června 2006 začíná spolu s dalšími službami fungovat ve stanici Ostrava-Svinov také čekárenská zóna pro cestující první třídy ČD Lounge. Ty doposud fungovaly v ČR zatím ve čtyřech stanicích – Praha-Holešovice, Pardubice-hlavní nádraží, Olomouc-hlavní nádraží a Ostrava-hlavní nádraží. Ostrava-Svinov je tak pátou stanicí nabízející služby ČD Lounge a druhou na území města Ostravy.

Prostor čekárenských zón ČD LOUNGE mohou využít všichni cestující s platnými jízdními doklady 1. třídy vlaků všech kategorií. ČD LOUNGE jsou otevřeny rovněž cestujícím Českých aerolinií, kteří v rámci codesharové spolupráce ČD a ČSA na provozu spojů SC Pendolino využívají služeb těchto vlaků a nastupují či přestupují ve stanici Ostrava-Svinov.

V rámci čekáren ČD LOUNGE mají cestující k dispozici možnost občerstvení z nápojových automatů, sledování televizního vysílání ČT24, četby tiskovin Českých drah; samozřejmostí je instalace informačního systému stanice s aktuálními informacemi o odjezdech a příjezdech vlaků. Ve stanici Ostrava-Svinov je součástí ČD Lounge také samostatná toaleta – včetně přebalovacího pultu pro matky s dětmi. Ty mají do ČD Lounge přístup s jakýmkoli platným cestovním dokladem ČD.

Zvýhodněné parkování

České dráhy ve spolupráci s provozovatelem parkovacího domu KOMA–Parking na nádraží v Ostravě-Svinově připravily možnost zvýhodněného parkování. Každý, kdo při placení předloží platný jízdní doklad Českých drah, zaplatí za parkování v parkovacím domě KOMA nižší cenu. Parkování po dobu jedné hodiny tak například zákazníka ČD vyjde na 15 Kč (standardní cena je 20 Kč), na 7 a více hodin 99 Kč (standardní cena je 150 Kč) a při parkování po dobu 30 dnů zaplatí zákazník Českých drah 1 500 Kč (standardní cena je 2000 Kč).

Nabídka platí od 29. června – prozatím do konce letošního roku. Cestujícím, kteří například využívají rychlého spojení s Prahou spoji SC Pendolino, se tak nabízí ještě výhodnější možnost kombinace dojezdu vlastním automobilem na nádraží v Ostravě-Svinově, parkování za výhodnější cenu a rychlého a pohodlného spojení SC Pendolino.

CD_Svinov_2006_06_1.jpg

CD_Svinov_2006_06_2.jpg

CD_Svinov_2006_06_3.jpg

CD_Svinov_2006_06_4.jpg

CD_Svinov_2006_06_5.jpg

Další článek


 
celkem 11 komentářů

Poslední komentáře

Re:Vydařené fotky
Dalibor Chvátal
30. 6. 2006, 16:50
Vydařené fotky
DandyS
30. 6. 2006, 08:52
Re:Není to náhodou focené SE K750i?
powalec
29. 6. 2006, 22:05
Re:Milý pane přednosto z nádraží Svinov..
Dalibor Chvátal
29. 6. 2006, 20:09
Re:Milý pane přednosto z nádraží Svinov..
Zdeněk Šikl
29. 6. 2006, 20:07

Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více