FinExpert.e15.cz

Nástrahy smluv po telefonu

Dejte si pozor na uzavírání smluv po telefonu. Stačí jedno "ano". Jaké máte možnosti odstoupení?

Kolikrát už vám zazvonil telefon, na jehož konci vás srdečně zdravila nadšená operátorka a naučenými frázemi vás přesvědčovala o výhodnosti nabízených služeb nebo produktů. Prodej po telefonu využívají velké nadnárodní společnosti, mobilní operátoři i dodavatelé energií. Telefonát se zdá být neškodný. Ovšem pozor, stačí pouhé jedno ano, abyste uzavřeli smlouvu po telefonu.

Jedna zkušenost za všechny. Paní Marie byla zrovna v zaměstnání, když jí zazvonil mobil. Zvedla ho a vyslechla si nabídku od jejího stávajícího dodavatele elektřiny, který začal prodávat také plyn. „Operátorka mi vysvětlila, že mají akční nabídku a že můžu mít výhodnější plyn. Máme velkou spotřebu, protože zemním plynem vytápíme, proto mě celá záležitost zaujala,“ vzpomíná žena. 

Šetříme | Nakupujeme | Rodinný rozpočet

Triky supermarket(ér)ů aneb Jak z vás v obchodě vytáhnou peníze

Odhalte, jaké záludnosti na vás čekají za zdmi supermarketů!

Události nabraly rychlý spád. Marie do telefonu potvrdila, že jí nabízená sleva zajímá. Dodala ale, že vše potřebuje vidět černé na bílém a smlouvu si prostudovat. Operátorka proto přislíbila, že zašlou písemné podklady. „Za několik dnů u mě zazvonil kurýr a mával přede mnou papíry. Trvala jsem na tom, že si je potřebuju prostudovat. Odpověděl, ať si je tedy přečtu hned, že mi smlouvu přivezl rovnou k podpisu. Byla jsem v šoku, znervózněla jsem a podepsala.“

Dávejte pozor, na co říkáte do telefonu ano

To je jen jeden z příkladů, jak může dopadnout prodej po telefonu. V tomto případě nešlo o klasické sjednání smlouvy po telefonu, ale zákaznice byla dotlačena k podpisu smlouvy spěchajícím kurýrem. Ten jí smluvní podklady doručil na základě jejího zájmu, který projevila do telefonu. 

Řada spotřebitelů zatím stále není dostatečně informována o tom, že smlouvy je možné uzavírat také po telefonu. Tuto možnost upravoval starý občanský zákoník a upravuje ji i nová legislativa (v novém občanském zákoníku se konkrétně jedná paragraf 1820 a následující). Distanční smlouva je uzavírána prostředky komunikace na dálku, kterými jsou telefony s lidskou obsluhou (operátorem), telefony bez lidské obsluhy (automat) nebo internet (např. nakupování v e-shopech). 

Šetříme | Aktuálně | Rodinný rozpočet | Platíme

Podomní prodejci energií a jejich nové fígle. Mějte se na pozoru!

Klasickým praktikám odzvonilo. Přicházejí se zcela novými triky. Jak se bránit?

Ačkoli lze jistou výhodu distančních smluv spatřovat v rychlosti a pohodlí, skýtají také určitá rizika. Jak na svých stránkách uvádí Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, zásadní nevýhodou smluv uzavřených na dálku je, že spotřebitel si nemá možnost zboží osahat, prohlédnout, resp. v případě služeb si řádně prostudovat podmínky. Rizikem je i to, že zákazník neví, s kým smlouvu uzavírá. S tím se pojí možné problémy při případné reklamaci. 

Odstoupení od smlouvy uzavřené po telefonu

Takže si to shrňme. Zavolá vám operátorka, představí vám lákavou nabídku, slevu a bonusy. Zeptá se vás, zda byste o ně měli zájem. Odpovíte ano. Skutečně tolik stačí, abyste uzavřeli distanční smlouvu? Ano, ačkoli slušné společnosti vás zpravidla vždy upozorní na to, že sjednáváte smlouvu po telefonu. 

Pokud se vám podobná situace přihodí a vy si až s položením sluchátka uvědomíte, co se vlastně stalo, zachovejte klid. Stejně jako předchozí legislativa, upravuje i současný občanský zákoník možnosti odstoupení od distanční smlouvy. 

„Konkrétně se jedná o paragraf 1829, podle něhož je možné od distanční smlouvy odstoupit do 14 dnů od převzetí první dodávky zboží, tedy nikoli od uzavření smlouvy,“ uvedl Vít Žižka, odborný právní poradce z SOS-Asociace. 

Od smlouvy je možné odstoupit bez udání důvodu. Odstoupení je vhodné zasílat vždy písemně, nejlépe doporučeně, popřípadě s dodejkou, díky které budete mít jistotu, zda vaši zásilku společnost převzala. Rozhodující přitom není datum doručení, ale odeslání odstoupení – můžete tak tedy učinit ještě poslední den zákonem stanové lhůty. 

Další článek


 

celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Nic vám dokazovat nebudou jim stačí vaše peníze.
Pavel
12. 12. 2014, 15:16
Ano melete nesmysly. Přece nejde o smlouvy na znboží...
Pavel
12. 12. 2014, 15:15
Rád bych věděl jak odstoupit od smlouvy po telefonu ...
Jaroslav
10. 11. 2014, 09:59
Re: Právě že smlouvy uzavřené po telefonu nebo přes ...
Petr Petr
12. 8. 2014, 19:52
No uvidime, jak ti to bude palit, az ti bude sedmdes...
pcmaker
12. 8. 2014, 19:18

Další články

Srovnání předplacených karet

Srovnání předplacených karet

Předplacená karta, na rozdíl od debetní či kreditní karty, není spojena s žádným konkrétním účtem či jménem. Je tedy zcela anonymní.

3.  10.  2016  |  Rybová Romana  |  1

Kolik skutečně zaplatíme na daních?

Kolik skutečně zaplatíme na daních?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Při každodenních nákupech se platí DPH.

Před 8 hodinami  |  Gola Petr  |  5

Prodej nemovitosti bez realitky aneb Jak správně svou nemovitost inzerovat?

Prodej nemovitosti bez realitky aneb Jak správně svou nemovitost inzerovat?

Fakt, že máte nastavenou správnou cenu prodeje, poznáte podle toho, že se na nemovitost ptá více lidí.

Včera  |  Rybová Romana

Tyto tři kroky vás posunou kupředu. I když neznáte cíl

Tyto tři kroky vás posunou kupředu. I když neznáte cíl

Následující tři kroky by měl udělat každý člověk, který nechce ustrnout na místě.

Včera  |  web Investiční

Odložení startu EET neprošlo. Do začátku zbývá pět týdnů

Odložení startu EET neprošlo. Do začátku zbývá pět týdnů

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Předplacené karty | Debetní karty | Kreditní karty | Platíme | Platební karty

Srovnání předplacených karet

Předplacená karta, na rozdíl od debetní či kreditní karty, není spojena s žádným konkrétním účtem či jménem. Je tedy zcela anonymní. více