FinExpert.e15.cz

Nastal čas investovat do zlata?

Způsobů, jak investovat do zlata, je mnoho a některé z nich jsou dostupné i drobným investorům.

Zlato je historicky velmi oblíbenou investiční destinací. Způsobů, jak do něj investovat, je mnoho a některé z nich jsou dostupné i drobným investorům. V posledních 3 letech se ale atraktivita zlata, alespoň soudě podle jeho tržní ceny, výrazně snížila. Cena klesla z maxim kolem 1900 USD za unci až na současných 1300 USD a ani tato cena se nezdá natolik atraktivní, aby přilákala houfy zájemců. Objevují se ale i takové názory, že cena pod 1300 USD už bude atraktivní zejména pro zájemce z Indie a Číny, dvou největších spotřebitelů tohoto drahého kovu na světě. Je tedy nejvyšší čas k nákupu zlata jako dlouhodobé investice?

Před zodpovězením této otázky je třeba popsat, co vedlo k tak výraznému poklesu ceny zlata v uplynulých 2 letech. „Viník“ není jednoznačný, ale jedním z významných faktorů je růst akciových trhů. Ty jsou vnímány jako rizikové investice a naopak odvádí pozornost investorů od investic, které jsou populární v období nejistoty. A tím bezesporu zlato je. Investoři již 3 roky ženou akciové trhy vzhůru a o investice do bezpečí nemají zájem.

Zadruhé: Je třeba se podívat do Číny a Indie

Tyto dvě ekonomiky zpomalily za několik posledních let tempo svého ekonomického růstu bezmála o polovinu, což se nutně muselo projevit na poptávce po drahých kovech, zlato nevyjímaje. Zatřetí v tom má prsty USA. Americká centrální banka postupně omezuje přísun likvidity na trh, což je historicky negativní signál pro cenu drahých kovů. Ty naopak obvykle benefitují z nadměrné likvidity, která vzbuzuje v investorech obavy z budoucí vysoké inflace. Argumentů by se jistě dalo najít i více, ale tyto patří mezi ty nejdůležitější. A pro zodpovězení otázky z nadpisu je nutné podívat se, jak se dříve negativní vlivy vyvíjí v aktuálním období a jaký je jejich výhled.

Investujeme | Technologie

Investujeme: Zdravotnictví, farmacie či nové technologie

Do kterých odvětví se vyplatí investovat?

Evropské akciové trhy v roce 2014 zastavily svůj růst a pohybují se spíše po sinusoidě. Americké trhy oscilují kolem maxim a hledají další směr. To je neutrální prostředí pro zlato, které také neutrálně reaguje – tedy pohybem do strany. Pokud by se vyostřila situace na Ukrajině a rozběhl by se nějaký větší válečný konflikt, zlato by s největší pravděpodobností zareagovalo silným růstem. Na tuto variantu ale investoři zatím nevsází. To by se totiž negativně promítlo i na akciových trzích, které jsou ale blízko maxim. A vzhledem k tomu, že ceny akcií mají v sobě započítané očekávání, tak právě očekávání je velmi optimistické.

Tempo růstu ekonomik Číny a Indie s sebou navíc nese velký otazník. Čína se snad odráží od 7% úrovně, nicméně v příštích letech nějaké velké zrychlení nelze očekávat. Ostatně přesně tak mluví i politické vedení země. Zaměřují se totiž na ozdravení ekonomiky na úkor růstu. Indie má větší prostor pro růst, ale tamní ekonomika je výrazně slabší než čínská, navíc loňská importní cla a taxy zavedené na zlato poptávku značně utlumily. Na Indii tedy spoléhat moc nelze.

Vliv USA

No a konečně k měnové politice USA. Tam se na uvolněnější časy bude čekat s největší pravděpodobností mnoho let. Po ukončení kvantitativního uvolnění v letošním roce bude následovat politika utahování likvidity, která bude několik let trvat.

Z výše uvedených argumentů tedy vyplývá, že na investice do zlata je ještě brzy. Jistě se mnoho věcí ještě může změnit, ale pokud bych měl použít nejlepší odhad při aktuálních podmínkách a znalostech, zlato by měli investoři v nejbližších letech pustit ze zřetele.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobré no, ale bylo by fajn zmínit i nějaké modernějš...
Radovan
16. 2. 2015, 16:43
Re: @Jenda: V masmédiích probíhá značná dezinformačn...
R
5. 7. 2014, 09:33
@Jenda: V masmédiích probíhá značná dezinformační pr...
xmart
25. 5. 2014, 02:11
Xmarte běž ty svoje kovy prodávat na farmářské trhy....
Jenda
10. 5. 2014, 11:53
Po tomhle (<a rel="nofollow" href="https://www.fa...
xmart
9. 5. 2014, 04:31

Další články

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

Před 1 hodinou  |  Fórum FinExpert.cz
Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Před 5 hodinami  |  web Investiční  |  7

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám

Před 13 hodinami  |  Skálová Jana

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017.

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční úřad | Koupě bytu | Prodej bytu | Nemovitosti | Daně | Platíme | Bydlíme

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017. více