FinExpert.e15.cz

Nadřízený, podřízený či kolega s poruchou osobnosti

Nespoléhejte se, že bude reagovat stejně, jako by reagovali jiní.

Poruchy osobnosti jsou novějším názvem pro to, čemu se kdysi říkalo psychopatie. Pod pojmem psychopat si možná představíte nebezpečného zabijáka z některého akčního filmu, typů poruch osobnosti je však mnohem více a zdaleka ne všichni lidé s touto diagnózou mají sklony k agresivitě.

Mnozí s poruchami osobnosti jsou naopak lidé citliví, kterým velmi záleží na tom, co si o nich myslí okolí. Jen jeden typ ze spektra osobnostních poruch - osobnost disociální - představuje skutečně násilnou osobnost, bez zábran, která si jen velmi zřídka tvoří citové vazby k druhým. Majitelé ostatních osobnostních poruch jsou problematičtí většinou nikoliv násilím a bezcitností, ale svým odlišným přístupem ke všemu kolem sebe. Poskytnout jednoduchou radu, jak vycházet s člověkem s poruchou osobnosti není lehké, protože typů těchto poruch je celá řada. Zde jen tedy několik jen velmi obecných pravidel:

Nespoléhejte se, že bude reagovat standardně

Člověk s poruchou osobnosti vnímá věci kolem odlišně a nemá to díky tomu lehké. Často si tito lidé nechtějí připustit, že by „něco jinak“ bylo právě u nich. Proto bývají značně citliví na to, jak je posuzují druzí - na běžnou výtku mohou reagovat například tak, že se nadosmrti urazí, nebo přecenit její význam a domnívat se, že vše co dělají, je úplně špatně. Například paranoik za kritikou většinou hledá někoho, kdo se mu snaží ublížit. Narcista pro změnu bude mít pocit, že kritika vznikla proto, že jste nepochopili výjimečnost jeho díla. Důležité tedy je při každém projevu nespokojenosti s prací dotyčného konkretizovat, čeho přesně se výtka týká a jak si představujete nápravu.

Bydlíme | Zajímavosti

Pět typů lidí, kteří by se neměli stěhovat na venkov

Touha vlastnit domek se zahrádkou je pochopitelná.

Nižší schopnost odhadnout, co si myslí nebo cítí druzí

A proto se snažte klidně a bez emocí člověku s poruchou osobnosti vždy vysvětlit, co právě cítíte a jaké emoce ve vás vzbuzuje jeho jednání, případně jaké kroky budou následovat v případě opakování nepřijatelného chování. Ne vždy se to může podařit, protože emoční prožívání lidí s poruchami osobnosti může být i velmi vzdáleno běžným normám.

Čekejte neočekávané

Jste-li v bližším kontaktu s někým, kdo trpí poruchou osobnosti, buďte připraveni na to, že může jednat nevyzpytatelně a pro vás nečekaně. Jeho mozek prostě uvažuje výrazně jinak, než mozek průměrného člověka. Zejména dostane-li se do stresové nebo jinak emočně vypjaté situace, je vyšší pravděpodobnost, že se zachová nějakým extrémním způsobem (opuštění práce z minuty na minutu, výbuch vzteku, „hysterický“ záchvat a podobně). Je třeba odlišovat, jde-li o ojedinělé selhání u jinak snaživého a schopného člověka, nebo o opakující se problém, který nemusí být slučitelný s jeho pracovní pozicí.

Buďte připraveni

Porucha osobnosti je závažná diagnóza s velmi omezenou možností terapeutického zlepšení. V knihách o vztazích se obvykle píše, že lidé s poruchou osobnosti nejsou příliš vhodnými objekty pro manželství. Existují sice světlé výjimky, avšak v zásadě je pravda, že jste-li v pracovním vztahu s člověkem s touto diagnózou, počítejte s tím, že se se značnou pravděpodobností objeví potíže a komplikace, které bude potřeba řešit a že je vcelku častá i ta varianta, kdy s takovýmto člověkem bezproblémová spolupráce vůbec nemusí být možná.

Oceňte snahu a stanovte hranice

Jak bylo psáno v předchozím odstavci, bezproblémová spolupráce nemusí být možná. Pokud je tomu tak, snažte se stanovit jasné hranice a zejména sami vůči sobě si vyjasnit, co je ještě možné tolerovat a co už vám vadí natolik, že chcete pracovní kontakt omezit nebo ukončit.

Další článek


 

 


Další články

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Právě teď  |  Dufek Petr
Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Dnešní doba přeje více půjčkám než spoření.

20.  5.  2016  |  Rybová Romana  |  3

Podání výpovědi v šesti bodech

Podání výpovědi v šesti bodech

Zaměstnanci mohou ukončit pracovní poměr výpovědí. Podívejme se s čím počítat při podání výpovědi.

Před 4 hodinami  |  Gola Petr

Den daňové svobody v ČR letos vychází na 20. června

Den daňové svobody v ČR letos vychází na 20. června

Včera  |  Pospíšil Aleš
Falešným výhrám nevěřte

Falešným výhrám nevěřte

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.035 Kč0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.106 Kč0.095 %
Britská libraGBPGBP34.912 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY22.036 Kč0.958 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.610 Kč0.028 %
více...
PX876.8400.19 %
CETV56.050-0.80 %
ČEZ433.1000.16 %
Erste Bank626.8000.00 %
Fortuna85.6500.00 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více