FinExpert.e15.cz

Na svátky bude opravdu zavřeno

Zvykli jste si, že do supermarketu si můžete odskočit kterýkoliv den? I o svátcích? Nyní už to tak nebude. Sněmovna totiž schválila, že velké obchody budou muset zavřít o sedmi státních svátcích. Novela teď míří k podpisu prezidenta republiky. Co to může způsobit? Firmy hrozí, že budou propouštět a počítají s milionovými ztrátami. Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda čeká masívní obcházení nové regulace.

První svátek, kdy musíme počítat se zavřenými obchody, bude 28. září. Dále bude zavřeno 28. října, 25. a 26. prosince, na Nový rok, na Velikonoční pondělí a 8. května. Co se týče tolik diskutovaného Štědrého dne, budeme si moct nakoupit do 12:00 hodin. Sněmovnou původně prošel návrh, podle kterého by mělo být zavřeno pouze na Nový rok a dva z vánočních svátků. To by nebyla taková změna, protože spousta obchodů už to dodržuje. 

Supermarkety se přesunou na parkoviště?

„Lze očekávat, že lidé budou zákaz prodeje o vybraných svátcích obcházet v poměrně masivní míře. Výpadek tak bude z podstatné části kompenzován vyššími útratami v prodejnách, které budou moci mít otevřeno i o svátcích a také v prodejnách, které v reakci na regulace budou nově vznikat, byť třeba jen provizorně. Hovoří se například o „trzích“ a stáncích v rozloze do 200 m2, které řetězec o svátku přechodně zřídí na parkovišti před svým hypermarketem,“ říká Lukáš Kovanda.                                    

Podle Kovandy by mohlo dojít ke změnám architektonického řešení nádražních budov, které by se pak svojí podobou blížily k shopping mallům. Také by podle něj ubylo šedé ekonomiky, kdyby nedocházelo k regulacím. „Zavedení většiny regulací vždy představuje určitý tlak na růst objemu šedé ekonomiky v poměru k HDP. Ten je však v ČR na poměrně uspokojivé úrovni, pod průměrem zemí Evropské unie, a neočekávám, že by jej zavření obchodů během sedmi svátečních dní v roce jakkoli významně navýšilo,“ doplňuje Kovanda.

Další článek


 

 


Další články

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Právě teď  |  Ondráčková Kamila
Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

K typickým zimním rizikům patří popraskané potrubí či poškození střechy.

Před 9 hodinami  |  Kýjonka Martin

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Včera  |  FinExpert.cz
Berní úředníci vyrazí do obcí „posbírat“ přiznání, podívejte se kdy a kde budou

Berní úředníci vyrazí do obcí „posbírat“ přiznání, podívejte se kdy a kde budou

18.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš
Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

17.  2.  2017  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená