FinExpert.e15.cz

Na svátky bude opravdu zavřeno

Zvykli jste si, že do supermarketu si můžete odskočit kterýkoliv den? I o svátcích? Nyní už to tak nebude. Sněmovna totiž schválila, že velké obchody budou muset zavřít o sedmi státních svátcích. Novela teď míří k podpisu prezidenta republiky. Co to může způsobit? Firmy hrozí, že budou propouštět a počítají s milionovými ztrátami. Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda čeká masívní obcházení nové regulace.

První svátek, kdy musíme počítat se zavřenými obchody, bude 28. září. Dále bude zavřeno 28. října, 25. a 26. prosince, na Nový rok, na Velikonoční pondělí a 8. května. Co se týče tolik diskutovaného Štědrého dne, budeme si moct nakoupit do 12:00 hodin. Sněmovnou původně prošel návrh, podle kterého by mělo být zavřeno pouze na Nový rok a dva z vánočních svátků. To by nebyla taková změna, protože spousta obchodů už to dodržuje. 

Supermarkety se přesunou na parkoviště?

„Lze očekávat, že lidé budou zákaz prodeje o vybraných svátcích obcházet v poměrně masivní míře. Výpadek tak bude z podstatné části kompenzován vyššími útratami v prodejnách, které budou moci mít otevřeno i o svátcích a také v prodejnách, které v reakci na regulace budou nově vznikat, byť třeba jen provizorně. Hovoří se například o „trzích“ a stáncích v rozloze do 200 m2, které řetězec o svátku přechodně zřídí na parkovišti před svým hypermarketem,“ říká Lukáš Kovanda.                                    

Podle Kovandy by mohlo dojít ke změnám architektonického řešení nádražních budov, které by se pak svojí podobou blížily k shopping mallům. Také by podle něj ubylo šedé ekonomiky, kdyby nedocházelo k regulacím. „Zavedení většiny regulací vždy představuje určitý tlak na růst objemu šedé ekonomiky v poměru k HDP. Ten je však v ČR na poměrně uspokojivé úrovni, pod průměrem zemí Evropské unie, a neočekávám, že by jej zavření obchodů během sedmi svátečních dní v roce jakkoli významně navýšilo,“ doplňuje Kovanda.

Další článek


 

 


Další články

Fórum: Kam "nacpat" peníze?

Fórum: Kam "nacpat" peníze?

Před 5 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Státní rozpočet má přebytek 55 mld. Kč, zaplatili jsme si ho třikrát

Státní rozpočet má přebytek 55 mld. Kč, zaplatili jsme si ho třikrát

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4
Penězům rozumíme, ale neumíme si je užít

Penězům rozumíme, ale neumíme si je užít

Před 11 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Jak na Vánoce bez dluhů?

Jak na Vánoce bez dluhů?

Máme pro vás několik tipů, jak Vánoce přežít s co nejmenším průvanem v peněžence.

Před 17 hodinami  |  Štoudková Dagmar  |  4

Digitalize or Die

Digitalize or Die

(Inzerce) Světem obchází strašidlo - strašidlo digitalizace. Kdo se ho bude bát, zkrachuje. Kdo jej zkrotí a využije, získá novou šanci.

Před 10 hodinami  |  Inzerce

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Průměrná mzda | Srovnání | Rodinný rozpočet | Nakupujeme

Češi maličko zbohatli, Západ ale zůstává v nedohlednu

Kupní síla obyvatel ČR dosahuje necelých 60 % průměru Evropy. více