FinExpert.e15.cz

Na studium svých dětí myslete včas

Dítě samo o sobě je velkou finanční zátěží, která se s jeho věkem zvyšuje. Na budoucí výdaje je lepší se zavčas připravit.

Součástí každodenního běhu života je strach o vlastní finanční zabezpečení. Tato obava přichází se stále se zvyšujícím věkem a následným osamostatňováním se. Vaše dítě roste jako z vody, ani se nenadějete a začíná chodit do školky a plnit si svou povinnou školní docházku. Postupem času od vás bude stále častěji vyžadovat peníze – na zábavu či na studium. A pokud vám zrovna nerostou peníze na stromech, začíná být otázka finančního zajištění studia dítěte stále palčivějším problémem.

Ministerstvo školství žádná překvapení nechystá

Právě seznámení dítěte s hodnotou peněz již v raném věku je pro jeho budoucí vývoj to nejlepší. Ministerstvo školství se otázce výuky základního přehledu v oblasti financí takřka nevěnuje, a to i přes rostoucí míru zadlužení a neschopnosti splácet úvěr v české společnosti. Během července 2008 se průměrná výše spotřebitelského úvěru na jednu osobu zvedla meziročně o pětinu, na 128,5 tisíce korun. Celkový objem úvěrů se zvýšil ke konci července o 23 % na 228,5 miliard korun (zdroj: Nebankovní registr klientských informací). Není to ani tak dávno, co na školách byla tabu sexuální výuka a dnes je ve stejné pozici finanční výchova. Místo o intimních informacích se dnes málo hovoří o faktech týkajících se hospodaření s penězi a následcích, které by mohly vzejít ze zadlužení – exekuce, osobní bankroty.

Nejlepším východiskem, jak dítě naučit efektivnímu hospodaření s penězi a zároveň mít vše pod kontrolou, je založit mu co nejdříve dětské konto. Rodiče mají možnost spořit na účet s velmi výhodným úrokem a v dalších letech mohou dítě prostřednictvím tohoto konta naučit hospodařit s penězi. Mají tak pod naprostou kontrolou jeho výchovu i výdaje.

I studenti mohou získat úvěr

Dětská konta od narození do 15 let obsahují kromě běžného účtu také spoření s výhodnými úroky, některé i pojištění úrazové a cestovní a dále možnost získat platební kartu a vybírat z bankomatů. Na českém trhu jsou například konto Beruška od Komerční banky, konto Slůně od ČSOB, konto Včelička od Raiffeisenbank anebo například výhodně úročené Konto RYBIČKA od Volksbank. To nabízí úrok od 2,50 %, což znamená, že když budete spořit svému dítěti každý měsíc minimální částku 100 Kč, tak může mít v 15 letech na kontě částku kolem 22 000 Kč. Není to sice mnoho, ale jako začáteční investici pro středoškolské studium tuto částku určitě uvítáte.

Na dětské konto přímo navazuje konto studentské, které mohou běžně využívat studující od 15 do 26, často dokonce až do 30 let (ČSOB Studentské konto, Volksbank FREE konto). To již mnohdy nabízí další specializované služby a slevy. Vzhledem k tomu, že je určeno mladým lidem, jeho nabídka zahrnuje i přímé bankovnictví (internetové či telefonní bankovnictví), výběry z bankomatu za zvýhodněných podmínek či zdarma nebo cestovní pojištění. Největším lákadlem studentských účtů jsou kontokorenty – povolený limit pro přečerpání účtu, který je stanoven dle typu studia a na který by jinak student bez stálého příjmu jen stěží dosáhl.

Kontokorent se většinou poskytuje do výše 20 000 Kč a slouží jako jistota v případě nečekaných výdajů studenta – studijní pomůcky, splácení podnájmu atd. Přestože od zadlužování se snažíme spotřebitele vždy odradit, je studium asi jedinou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Vzdělání je asi nejlepší investicí vůbec, a pro tu se rozumně zadlužit vyplatí. Potřebným dokladem pro poskytnutí studentského kontokorentu je pouze potvrzení o studiu. Kontokorent je většinou poskytnut na období jednoho roku a poté musí být splacen. Avšak ihned po jeho splacení může být opakovaně čerpán. Pro studenty je takovýto úvěr výhodou, protože mohou být v mínusu i po skončení studia a úvěr splatit až v době, kdy mají zaměstnání a stálý příjem.

Úvěr na studium

Samozřejmě, že nejvýhodnější je přeci jen se nezadlužovat. To ovšem od rodičů vyžaduje zodpovědnost a disciplínu při spoření od útlého věku dítěte. Pokud mají být naspořené peníze určeny vyloženě na vysokoškolská studia, pak mají rodiče před sebou 18 a více let dlouhý investiční horizont. Při tak dlouhém výhledu jsou nejvhodnějším produktem investice do diverzifikovaného akciového portfolia.

Pokud však rodiče peníze naspořené nemají, existují na trhu i úvěry na vzdělání určené studentům. Jsou poskytovány pouze studentům a to za výhodnějších podmínek než klasické spotřebitelské úvěry. Tyto úvěry jsou pro studenty atraktivní zejména kvůli odložení splácení úvěru až do období, kdy si budou sami vydělávat. Banky se tak snaží studenty připoutat a získat do budoucnosti perspektivní vysokoškolsky vzdělané klienty.

Další článek


 

Související články


 


Další články

ČPP uvedla samostatné pojištění pro případ terorismu

ČPP uvedla samostatné pojištění pro případ terorismu

Včera  |  Schwarzmann Marek
Ministryně Marksová předložila návrh novely zákoníku práce

Ministryně Marksová předložila návrh novely zákoníku práce

Novinkou by měla být jistota návratu do původní práce a na stejné pracoviště pro zaměstnance po skončení rodičovské dovolené.

Včera  |  Rybová Romana  |  2

Era mění ceník. Zdraží výběry z bankomatu jiné banky

Era mění ceník. Zdraží výběry z bankomatu jiné banky

Přinášíme přehled jednotlivých změn. Týkají se devíti položek.

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  13

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

29.  8.  2016  |  Fórum FinExpert.cz
Český důchod putuje do celého světa

Český důchod putuje do celého světa

29.  8.  2016  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít. více

EuroEUREUR27.025 Kč0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.196 Kč0.017 %
Britská libraGBPGBP31.734 Kč0.384 %
Japonský jenJPYJPY23.647 Kč-0.025 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.028 %
více...
PX859.1200.72 %
CETV57.9500.09 %
ČEZ424.7001.36 %
Erste Bank694.1001.03 %
Fortuna89.0000.68 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více