FinExpert.e15.cz

Na které dani platí zaměstnanci nejvíc?

Zde jsou tři případy, kdy se platí pokaždé nejvíce na jiné dani.

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Přestože jsou sazby těchto daní různě vysoké, tak lze v praxi platit v korunovém vyjádření nejvíce na každé dani. Jak je to možné? 

Zaměstnanci platí na zdravotním pojištění 4,5 % ze své hrubé mzdy, na sociálním pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy a na dani z příjmu fyzických osob 15 % ze superhrubé mzdy (tj. hrubé mzdě zvýšené o povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance). Výši celkových odvodů ovlivňuje však nejenom daňová sazba, ale i další skutečnosti. 

1) Sociální pojištění

Bezdětní zaměstnanci, kteří podepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani, platí nejvíce na sociálním pojištění až do hrubé měsíční mzdy 15 100 Kč. Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob se uplatní totiž základní sleva na poplatníka ve výši 2 070 Kč. Jestliže zaměstnanec uplatňuje další daňové slevy, tak je možné mít i vyšší hrubou mzdu a platit nejvíce na sociálním pojištění. 

Vyděláváme | Práce | Daně

Druhá práce během prázdnin a daně

Někteří zaměstnanci si během roku přivydělávají a mají souběžně dva zaměstnanecké příjmy, zejména potom během letních prázdnin.

Praktický příklad

Zaměstnanec pan Veselý má hrubou mzdu 14 000 Kč. Kolik zaplatí na dani z příjmu, sociálním pojištění a zdravotním pojištění ze své hrubé mzdy? Nezohledňujeme platby zaměstnavatele. 

  • Zdravotní pojištění činí 630 Kč (14 000 Kč x 4,5 %).
  • Sociální pojištění je 910 Kč (14 000 Kč x 6,5 %).
  • Daň z příjmu fyzických osob 750 Kč (14 000 Kč x 1,34, zaokrouhleno na sta nahoru) x 15 %) - 2 070 Kč).

2) Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění musí být vždy zaplaceno alespoň z minimálního vyměřovacího základu, kterým je minimální mzda. Zdravotní pojišťovna musí za každého zaměstnance obdržet minimálně 1 242 Kč. Když zaměstnanec, který není současně státním pojištěncem, pracuje na zkrácený úvazek a jeho měsíční mzda je nižší než 9 200 Kč, tak musí odvést dopočet do minima. Efektivní sazba zdravotního pojištění je v takových případech vyšší. Do 8 000 Kč se v takovým případech platí nejvíce na zdravotním pojištění. 

Praktický příklad

Zaměstnankyně paní Černá pracuje na zkrácený úvazek s měsíční hrubou mzdou 7 500 Kč. Paní Černá není státním pojištěncem (např. studentkou, ženou na rodičovské dovolenou nebo penzistkou). Kolik zaplatí paní Černá na povinných daních? 

  • Zdravotní pojištění je 567 Kč (1 242 Kč - (7 500 Kč x 9 %).
  • Sociální pojištění činí 488 Kč (7 500 Kč x 6,5 %).
  • Daň z příjmu je nulová z důvodu uplatnění základní slevy na poplatníka. Všichni zaměstnanci s podepsaným prohlášením k dani s hrubou mzdou do 10 290 Kč měsíčně neplatí nic na dani z příjmu fyzických osob. 

3) Daň z příjmu fyzických osob

Bezdětný zaměstnanec s hrubou mzdou nad 15 100 Kč platí nejvíce na dani z příjmu fyzických osob. Zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na jedno dítě platí nejvíce na dani z příjmu při hrubé mzdě nad 23 400 Kč a zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na dvě děti platí nejvíce na dani z příjmu fyzických osob při hrubé mzdě nad 33 100 Kč. Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit měsíční daňové zvýhodnění na děti, které snižuje daňovou povinnost. Na první dítě je daňové zvýhodnění 1 117 Kč, na druhé dítě 1 317 Kč, na třetí a další dítě 1 417 Kč měsíčně. Další měsíční daňové slevy jsou např. na studenta (335 Kč měsíčně), na invaliditu prvního a druhého stupně (210 Kč měsíčně), na invaliditu třetího stupně (420 Kč měsíčně).

Při prováděném ročním zúčtování za celý rok je možné snížit daňovou povinnost i o slevu na manželku s vlastními příjmy za rok do 68 tisíc Kč a uplatnit daňové odpočty (např. dary, zaplacené příspěvky na životním pojištění, penzijním připojištění a doplňkovém penzijním připojištění v souladu se zákonem nebo odpočet zaplacených úroků z úvěru na bydlení v souladu se zákonem o dani z příjmu). 

Daňová povinnost každého zaměstnance může být v procentním vyjádření různá, záleží na více okolnostech. I při stejné hrubé mzdě může být čistá mzda dvou zaměstnanců rozdílná. Zaměstnavatelé proto v praxi vždy sjednávají se svými zaměstnanci hrubou mzdu, protože množství uplatněných daňových slev nebo odpočtů je individuální. 

Další článek


 

 


Další články

Spoření pro děti: Jak a kolik?

Spoření pro děti: Jak a kolik?

Jak a kolik spořit dětem, abychom jim v budoucnu finančně ulehčili start do samostatného života.

Před 3 hodinami  |  Cibulka Michal  |  7

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Před 4 hodinami  |  Ondráčková Kamila
5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

Kupní síla průměrné mzdy v Česku je na úrovni 59 procent unijního průměru.

Před 13 hodinami  |  Lazarevič Arsen  |  3

Nová kalkulačka: Spočítejte si váš důchod v roce 2017

Nová kalkulačka: Spočítejte si váš důchod v roce 2017

Včera  |  FinExpert.cz
Daňové přiznání podejte do 3. dubna, pozor na povinnost podat elektronicky

Daňové přiznání podejte do 3. dubna, pozor na povinnost podat elektronicky

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená