FinExpert.e15.cz

Na jaký okruh dovedností se zaměřit k získání vyšší mzdy

Jaké schopnosti a dovednosti jsou tedy ty pravé?

Najít si dobře placenou pozici na dnešním vysoce konkurenčním trhu práce není snadné. Své o tom ví například čerství absolventi vysokých škol. Jaké schopnosti a dovednosti jsou tedy ty pravé, které člověku zvýší pravděpodobnost uplatnění na trhu práce? Do budoucna se vlivem technologií doporučuje investovat do „soft skills“ (tzv. měkké dovednosti), tedy do interpersonálních dovedností.

Zdokonalujte „soft skills“

Je-li člověk brilantní matematik, oplývá tzv. „hard skills“ (česky tvrdé dovednosti), které mu zřejmě zajistí dobře placenou práci. V následujících letech však může přijít změna a primární dovednosti, které budou zaručovat vyšší mzdu, budou spíše ty z oblasti „měkkych dovedností“. Již v současnosti nebyla poptávka po těchto lidech nikdy vyšší a očekává se její pokračující růst i v budoucnu. Otázku poptávaných dovedností na dnešním trhu práce řešil ve své studii „The Growing Importance of Social Skills in the Labor Market” profesor Harvardské university David Deming.

Hlavní příčinou úpadku „hard skills“ je snadnější nahraditelnost takové práce technologiemi. Výzkum Oxfordské university poukázal na riziko, že téměř polovina pracovních míst v Spojených státech může být během následujících dvaceti let automatizována. Počítač bude téměř vždy efektivnější ve výpočtech než sebelepší matematik. Ovšem technologie ještě nedospěly do takového vývoje, aby plnohodnotně nahradily lidskou interakci. Proto se v budoucnu předpokládá, že v průměru budou lépe placené ty pozice, jež vyžadují „měkké dovednosti“.

Co vám zaručí úspěch?

Všeobecně je známo, že v průměru jsou nejlépe placeni zaměstnanci ve finanční oblasti. Může se jednat o investiční bankéře, portofilo manažery hedge fondů či obchodníky s cennými papíry. Ale jaké „soft skills“ vám zaručí úspěch v tomto odvětví?

Jako první a bezpochyby nejdůležitější je vlastnost, kterou nedisponuje velká část populace. Jedná se o stress management. Ve finanční oblasti jsou ti nejlepší zaměstnanci královsky placeni právě díky tomu, že jsou schopni odolat obrovskému tlaku a učinit správná rozhodnutí s chladnou hlavou.

Další ze série požadovaných v investiční oblasti je charisma. I sebelepší investiční produkt (v podstatě jakýkoliv produkt) nevyužije plně svůj potenciál, nejste-li schopní ho prodat. Umění prodat je v podstatě stejně důležitý jako samotný produkt. A charismatický obchodní zástupce bude zaručeně efektivnější, než „obchoďák“ bez charismatu.

Moderní měkké dovednosti

Zaměstnanci ve výše uvedených profesích rozhodují denně o obrovských objemech peněz. Stačí jen malá nepozornost a klient přijde o část svého bohatství. Proto je nezbytné, aby člověk, co rozhoduje o těchto transakcích, měl extrémně vyvinutý smysl pro detail.

A v neposlední řadě se ve finanční oblasti neobejdete bez vytrvalosti. Vzhledem k tlaku, jaký je vyvíjen na tyto zaměstnance, vydrží jen ti nejlepší a jsou za to také patřičně odměněni. S nadsázkou lze říci, že například portfolio manažer hedge fondu pracuje ve dne v noci. Trhy jsou díky technologiím tak dostupné a propojené, že v podstatě není čas na oddych.

Další článek


 

 


Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více