FinExpert.e15.cz

Na jaký okruh dovedností se zaměřit k získání vyšší mzdy

Jaké schopnosti a dovednosti jsou tedy ty pravé?

Najít si dobře placenou pozici na dnešním vysoce konkurenčním trhu práce není snadné. Své o tom ví například čerství absolventi vysokých škol. Jaké schopnosti a dovednosti jsou tedy ty pravé, které člověku zvýší pravděpodobnost uplatnění na trhu práce? Do budoucna se vlivem technologií doporučuje investovat do „soft skills“ (tzv. měkké dovednosti), tedy do interpersonálních dovedností.

Zdokonalujte „soft skills“

Je-li člověk brilantní matematik, oplývá tzv. „hard skills“ (česky tvrdé dovednosti), které mu zřejmě zajistí dobře placenou práci. V následujících letech však může přijít změna a primární dovednosti, které budou zaručovat vyšší mzdu, budou spíše ty z oblasti „měkkych dovedností“. Již v současnosti nebyla poptávka po těchto lidech nikdy vyšší a očekává se její pokračující růst i v budoucnu. Otázku poptávaných dovedností na dnešním trhu práce řešil ve své studii „The Growing Importance of Social Skills in the Labor Market” profesor Harvardské university David Deming.

Hlavní příčinou úpadku „hard skills“ je snadnější nahraditelnost takové práce technologiemi. Výzkum Oxfordské university poukázal na riziko, že téměř polovina pracovních míst v Spojených státech může být během následujících dvaceti let automatizována. Počítač bude téměř vždy efektivnější ve výpočtech než sebelepší matematik. Ovšem technologie ještě nedospěly do takového vývoje, aby plnohodnotně nahradily lidskou interakci. Proto se v budoucnu předpokládá, že v průměru budou lépe placené ty pozice, jež vyžadují „měkké dovednosti“.

Co vám zaručí úspěch?

Všeobecně je známo, že v průměru jsou nejlépe placeni zaměstnanci ve finanční oblasti. Může se jednat o investiční bankéře, portofilo manažery hedge fondů či obchodníky s cennými papíry. Ale jaké „soft skills“ vám zaručí úspěch v tomto odvětví?

Jako první a bezpochyby nejdůležitější je vlastnost, kterou nedisponuje velká část populace. Jedná se o stress management. Ve finanční oblasti jsou ti nejlepší zaměstnanci královsky placeni právě díky tomu, že jsou schopni odolat obrovskému tlaku a učinit správná rozhodnutí s chladnou hlavou.

Další ze série požadovaných v investiční oblasti je charisma. I sebelepší investiční produkt (v podstatě jakýkoliv produkt) nevyužije plně svůj potenciál, nejste-li schopní ho prodat. Umění prodat je v podstatě stejně důležitý jako samotný produkt. A charismatický obchodní zástupce bude zaručeně efektivnější, než „obchoďák“ bez charismatu.

Moderní měkké dovednosti

Zaměstnanci ve výše uvedených profesích rozhodují denně o obrovských objemech peněz. Stačí jen malá nepozornost a klient přijde o část svého bohatství. Proto je nezbytné, aby člověk, co rozhoduje o těchto transakcích, měl extrémně vyvinutý smysl pro detail.

A v neposlední řadě se ve finanční oblasti neobejdete bez vytrvalosti. Vzhledem k tlaku, jaký je vyvíjen na tyto zaměstnance, vydrží jen ti nejlepší a jsou za to také patřičně odměněni. S nadsázkou lze říci, že například portfolio manažer hedge fondu pracuje ve dne v noci. Trhy jsou díky technologiím tak dostupné a propojené, že v podstatě není čas na oddych.

Další článek


 

 


Další články

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Právě teď  |  Pospíšil Aleš

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  2
Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

25.  3.  2017  |  Valentík Michal  |  1

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

25.  3.  2017  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

25.  3.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více