FinExpert.e15.cz

Na jaký okruh dovedností se zaměřit k získání vyšší mzdy

Jaké schopnosti a dovednosti jsou tedy ty pravé?

Najít si dobře placenou pozici na dnešním vysoce konkurenčním trhu práce není snadné. Své o tom ví například čerství absolventi vysokých škol. Jaké schopnosti a dovednosti jsou tedy ty pravé, které člověku zvýší pravděpodobnost uplatnění na trhu práce? Do budoucna se vlivem technologií doporučuje investovat do „soft skills“ (tzv. měkké dovednosti), tedy do interpersonálních dovedností.

Zdokonalujte „soft skills“

Je-li člověk brilantní matematik, oplývá tzv. „hard skills“ (česky tvrdé dovednosti), které mu zřejmě zajistí dobře placenou práci. V následujících letech však může přijít změna a primární dovednosti, které budou zaručovat vyšší mzdu, budou spíše ty z oblasti „měkkych dovedností“. Již v současnosti nebyla poptávka po těchto lidech nikdy vyšší a očekává se její pokračující růst i v budoucnu. Otázku poptávaných dovedností na dnešním trhu práce řešil ve své studii „The Growing Importance of Social Skills in the Labor Market” profesor Harvardské university David Deming.

Hlavní příčinou úpadku „hard skills“ je snadnější nahraditelnost takové práce technologiemi. Výzkum Oxfordské university poukázal na riziko, že téměř polovina pracovních míst v Spojených státech může být během následujících dvaceti let automatizována. Počítač bude téměř vždy efektivnější ve výpočtech než sebelepší matematik. Ovšem technologie ještě nedospěly do takového vývoje, aby plnohodnotně nahradily lidskou interakci. Proto se v budoucnu předpokládá, že v průměru budou lépe placené ty pozice, jež vyžadují „měkké dovednosti“.

Co vám zaručí úspěch?

Všeobecně je známo, že v průměru jsou nejlépe placeni zaměstnanci ve finanční oblasti. Může se jednat o investiční bankéře, portofilo manažery hedge fondů či obchodníky s cennými papíry. Ale jaké „soft skills“ vám zaručí úspěch v tomto odvětví?

Jako první a bezpochyby nejdůležitější je vlastnost, kterou nedisponuje velká část populace. Jedná se o stress management. Ve finanční oblasti jsou ti nejlepší zaměstnanci královsky placeni právě díky tomu, že jsou schopni odolat obrovskému tlaku a učinit správná rozhodnutí s chladnou hlavou.

Další ze série požadovaných v investiční oblasti je charisma. I sebelepší investiční produkt (v podstatě jakýkoliv produkt) nevyužije plně svůj potenciál, nejste-li schopní ho prodat. Umění prodat je v podstatě stejně důležitý jako samotný produkt. A charismatický obchodní zástupce bude zaručeně efektivnější, než „obchoďák“ bez charismatu.

Moderní měkké dovednosti

Zaměstnanci ve výše uvedených profesích rozhodují denně o obrovských objemech peněz. Stačí jen malá nepozornost a klient přijde o část svého bohatství. Proto je nezbytné, aby člověk, co rozhoduje o těchto transakcích, měl extrémně vyvinutý smysl pro detail.

A v neposlední řadě se ve finanční oblasti neobejdete bez vytrvalosti. Vzhledem k tlaku, jaký je vyvíjen na tyto zaměstnance, vydrží jen ti nejlepší a jsou za to také patřičně odměněni. S nadsázkou lze říci, že například portfolio manažer hedge fondu pracuje ve dne v noci. Trhy jsou díky technologiím tak dostupné a propojené, že v podstatě není čas na oddych.

Další článek


 

 


Další články

ČPP uvedla samostatné pojištění pro případ terorismu

ČPP uvedla samostatné pojištění pro případ terorismu

Před 6 hodinami  |  Schwarzmann Marek
Ministryně Marksová předložila návrh novely zákoníku práce

Ministryně Marksová předložila návrh novely zákoníku práce

Novinkou by měla být jistota návratu do původní práce a na stejné pracoviště pro zaměstnance po skončení rodičovské dovolené.

Před 7 hodinami  |  Rybová Romana  |  1

Era mění ceník. Zdraží výběry z bankomatu jiné banky

Era mění ceník. Zdraží výběry z bankomatu jiné banky

Přinášíme přehled jednotlivých změn. Týkají se devíti položek.

Před 11 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  11

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Český důchod putuje do celého světa

Český důchod putuje do celého světa

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít. více

EuroEUREUR27.025 Kč0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.196 Kč0.017 %
Britská libraGBPGBP31.734 Kč0.384 %
Japonský jenJPYJPY23.647 Kč-0.025 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.028 %
více...
PX859.1200.72 %
CETV57.9500.09 %
ČEZ424.7001.36 %
Erste Bank694.1001.03 %
Fortuna89.0000.68 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více