FinExpert.e15.cz

Monako – evropský daňový ráj

V malém Monaku se neplatí daň z příjmu fyzických osob ani daň z majetku nebo z bydlení.

V malém Monaku se neplatí daň z příjmu fyzických osob ani daň z majetku nebo z bydlení. Přesto se v Monaku daně platí, jaké a jak jsou vysoké?

Monacké knížectví je druhý nejmenší stát na světě po Vatikánu. Monako je považována za daňový ráj, neboť se zde neplatí daň z příjmu fyzických osob, daň z bohatství ani daň z majetku. Bydlet v Monaku je však velmi nákladné, neboť pořídit si zde i malý byt je nesmírně drahé, stejně jako běžný život. Monako je destinací pro bohaté:

  • V Monaku žije nejvíce milionářů na světě na počet obyvatel a v podstatně neexistuje chudoba a nezaměstnanost. Nominální HDP na jednoho obyvatele je v Monaku nejvyšší na světě.
  • Monako bohatým občanům nabízí minimální kriminalitu – všude je monitorovací systém, bohatý kulturní život, nádherné klima, všeobecnou čistotu a politickou stabilitu, např. nulové zdanění je zavedeno již od roku 1869.

Drahé nemovitosti

V daňovém ráji Monaku, které z velké části žije z cestovního ruchu, např. i kvůli proslulým kasinům, služeb a bankovnictví, jsou velmi vysoké ceny nemovitostí. V malém Monaku není možnost pro zemědělské využití půdy, proto se všechny potraviny dovážejí. Monako je v mnoha aspektech propojeno s Francií.

  • Po administrativní stránce je nákup nemovitostí v Monaku velmi jednoduchý, neexistují žádná omezení pro cizince. Ceny jsou však velmi vysoké a pořád neustále stupají, neboť počet zájemců je vyšší než nabídka nemovitostí (rozloha Monaka je pouze 2,04 km2). Náklady spojené s pořízením nemovitosti (např. poplatek realitní kanceláři, různé registrační poplatky a kolky) jsou však poměrně vysoké (cca 15 %).
  • Dle serveru Global Property Guide stojí v Monaku u apartmánu metr čtvereční v průměru 34 tisíc až 40 tisíc eur. Malý apartmán (40 m2) tak stojí v průměru 1,4 miliónu eur. Cena většího apartmánu (120 m2) se pohybuje v průměru okolo 4,7 miliónu eur.

Daňové zatížení

Celkové daňové zatížení v Monaku je minimální, proto má v Monaku oficiálně bydliště řada bohatých občanů a firem. I v Monaku jsou však zavedeny některé daně, podívejme se na nejdůležitější z nich:

  • Daň z příjmu právnických osob

Daň z příjmu právnických osob odvádí pouze společnosti, které realizují více než 25 % svého obratu mimo Monako, sazba daně v tomto případě činí 33,33 % ze zisku. Existují však různé úlevy.

  • DPH

V Monaku je zavedena DPH na stejné úrovni jako ve Francii. Základní sazba DPH činí 19,6 % a snížená 5,5 % sazba DPH (voda, potraviny, léky, knihy, ubytování v hotelu, veřejná doprava či veřejná zábava).

  • Sociální zabezpečení

V oblasti důchodů, sociálního a zdravotního zabezpečení má Monako uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení s Francií a Itálií. Sociální pojištění je v Monaku poměrně vysoké. Příspěvky na sociální pojištění se pohybují na straně zaměstnavatele, v průměru 35 % (v Česku je to 34 %). Na straně zaměstnance činí souhrnné příspěvky zaměstnance v průměru 13 % (v Česku je to 11 %).

  • Dědická a darovací daň

U přímých příbuzných (dětí a manželů) se dědická ani darovací daň neplatí. U sourozenců činí sazba daně 8 %, u tet, strýců, neteří a synovců je 10% sazba daně, u ostatních příbuzných je zavedena 13% sazba daně a u osob bez příbuzenského vztahu je 16% sazba daně.

  • Kolky a registrační poplatky

Při jednání s veřejnou správou je potřeba počítat s vysokými kolky a registračními poplatky, např. převod nemovitosti, soudní dokumenty.

Zdroj: Centrall Inteligence Agency „The World Factbook 2013“, Worldwide-tax: Monoco, Global Property Guide – Monaco
Další článek


 

 


Další články

Případů padělání bankovek a mincí přibylo

Případů padělání bankovek a mincí přibylo

Před 5 hodinami  |  Rybová Romana
Nevíte si rady? Pomůže vám Slovník sociálního zabezpečení

Nevíte si rady? Pomůže vám Slovník sociálního zabezpečení

Před 7 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Hypotéky: červen byl rekordní

Hypotéky: červen byl rekordní

Před 8 hodinami  |  Rybová Romana
Pražský soud podpořil Uber, ale ohrožení rozhodně nekončí

Pražský soud podpořil Uber, ale ohrožení rozhodně nekončí

Před 10 hodinami  |  Kůžel Filip, Mobilmania.cz
Pro půjčku do 10 tisíc jdeme nejčastěji za rodinou

Pro půjčku do 10 tisíc jdeme nejčastěji za rodinou

Před 11 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč-0.055 %
Americký dolarUSDUSD24.324 Kč-0.238 %
Britská libraGBPGBP32.014 Kč-0.275 %
Japonský jenJPYJPY23.533 Kč1.045 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.610 Kč-0.083 %
více...
PX883.050-0.47 %
CETV56.200-0.97 %
ČEZ457.700-2.41 %
Erste Bank643.6001.32 %
Fortuna89.8501.01 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více