FinExpert.e15.cz

Monako – evropský daňový ráj

V malém Monaku se neplatí daň z příjmu fyzických osob ani daň z majetku nebo z bydlení.

V malém Monaku se neplatí daň z příjmu fyzických osob ani daň z majetku nebo z bydlení. Přesto se v Monaku daně platí, jaké a jak jsou vysoké?

Monacké knížectví je druhý nejmenší stát na světě po Vatikánu. Monako je považována za daňový ráj, neboť se zde neplatí daň z příjmu fyzických osob, daň z bohatství ani daň z majetku. Bydlet v Monaku je však velmi nákladné, neboť pořídit si zde i malý byt je nesmírně drahé, stejně jako běžný život. Monako je destinací pro bohaté:

  • V Monaku žije nejvíce milionářů na světě na počet obyvatel a v podstatně neexistuje chudoba a nezaměstnanost. Nominální HDP na jednoho obyvatele je v Monaku nejvyšší na světě.
  • Monako bohatým občanům nabízí minimální kriminalitu – všude je monitorovací systém, bohatý kulturní život, nádherné klima, všeobecnou čistotu a politickou stabilitu, např. nulové zdanění je zavedeno již od roku 1869.

Drahé nemovitosti

V daňovém ráji Monaku, které z velké části žije z cestovního ruchu, např. i kvůli proslulým kasinům, služeb a bankovnictví, jsou velmi vysoké ceny nemovitostí. V malém Monaku není možnost pro zemědělské využití půdy, proto se všechny potraviny dovážejí. Monako je v mnoha aspektech propojeno s Francií.

  • Po administrativní stránce je nákup nemovitostí v Monaku velmi jednoduchý, neexistují žádná omezení pro cizince. Ceny jsou však velmi vysoké a pořád neustále stupají, neboť počet zájemců je vyšší než nabídka nemovitostí (rozloha Monaka je pouze 2,04 km2). Náklady spojené s pořízením nemovitosti (např. poplatek realitní kanceláři, různé registrační poplatky a kolky) jsou však poměrně vysoké (cca 15 %).
  • Dle serveru Global Property Guide stojí v Monaku u apartmánu metr čtvereční v průměru 34 tisíc až 40 tisíc eur. Malý apartmán (40 m2) tak stojí v průměru 1,4 miliónu eur. Cena většího apartmánu (120 m2) se pohybuje v průměru okolo 4,7 miliónu eur.

Daňové zatížení

Celkové daňové zatížení v Monaku je minimální, proto má v Monaku oficiálně bydliště řada bohatých občanů a firem. I v Monaku jsou však zavedeny některé daně, podívejme se na nejdůležitější z nich:

  • Daň z příjmu právnických osob

Daň z příjmu právnických osob odvádí pouze společnosti, které realizují více než 25 % svého obratu mimo Monako, sazba daně v tomto případě činí 33,33 % ze zisku. Existují však různé úlevy.

  • DPH

V Monaku je zavedena DPH na stejné úrovni jako ve Francii. Základní sazba DPH činí 19,6 % a snížená 5,5 % sazba DPH (voda, potraviny, léky, knihy, ubytování v hotelu, veřejná doprava či veřejná zábava).

  • Sociální zabezpečení

V oblasti důchodů, sociálního a zdravotního zabezpečení má Monako uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení s Francií a Itálií. Sociální pojištění je v Monaku poměrně vysoké. Příspěvky na sociální pojištění se pohybují na straně zaměstnavatele, v průměru 35 % (v Česku je to 34 %). Na straně zaměstnance činí souhrnné příspěvky zaměstnance v průměru 13 % (v Česku je to 11 %).

  • Dědická a darovací daň

U přímých příbuzných (dětí a manželů) se dědická ani darovací daň neplatí. U sourozenců činí sazba daně 8 %, u tet, strýců, neteří a synovců je 10% sazba daně, u ostatních příbuzných je zavedena 13% sazba daně a u osob bez příbuzenského vztahu je 16% sazba daně.

  • Kolky a registrační poplatky

Při jednání s veřejnou správou je potřeba počítat s vysokými kolky a registračními poplatky, např. převod nemovitosti, soudní dokumenty.

Zdroj: Centrall Inteligence Agency „The World Factbook 2013“, Worldwide-tax: Monoco, Global Property Guide – Monaco
Další článek


 

 


Další články

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Před 3 hodinami  |  web Investiční  |  2

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Před 5 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Před 7 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4
Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Před 15 hodinami  |  Ondráčková Kamila

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Včera  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.025 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD23.984 Kč0.634 %
Britská libraGBPGBP31.747 Kč1.039 %
Japonský jenJPYJPY23.925 Kč0.476 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč-0.055 %
více...
PX853.140-0.57 %
CETV58.4500.78 %
ČEZ415.600-0.57 %
Erste Bank693.0000.27 %
Fortuna93.000-2.11 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více