FinExpert.e15.cz

MLM: Vymýt mozek a jít vydělávat

Pod tajemnou zkratkou MLM se schoval název obchodního systému, který je často zatracován. Jde vůbec o korektní obchodní systém?

MLM na pranýři

Multi Level Marketing (MLM) se v České republice objevil počátkem devadesátých let a v jejich průběhu získal své četné odpůrce, když se stal nástrojem mnohých nepoctivců. Ve společnosti se tak ustálil pojem „pyramida“, kterým je tento obchodní systém nepřesně označován dodnes. První náznaky MLM pocházejí již z dob americké prohibice, kdy byli pašeráci alkoholu odměňováni nejen za množství propašovaného alkoholu, ale i za rozšíření distribuční sítě o další dealery. První legální použití MLM je přisuzováno americké společnosti California Vitamins, která přibližně v roce 1940 tímto způsobem začala distribuovat potravní doplňky. Dnes je MLM naprosto běžnou záležitostí a s jeho využitím se dnes prodává především kosmetika či finanční služby.

Co MLM skutečně je

Metoda MLM doplňuje přímý prodej o duplikační efekt. Společnost nabízí své výrobky či služby přímým prodejem přes své obchodní zástupce. Tito obchodní zástupci, když dosáhnou určité úrovně zaškolení a prodejní úspěšnosti, rekrutují nováčky do firmy a zařazují je do své hierarchie. Provize z obchodů, které nováček uskuteční, jsou rozděleny mezi jednotlivé členy hierarchie, na jejímž dně se nováček ocitne. Pokud je nováček úspěšný, systém ho motivuje nejen k obchodování, ale též k tomu, aby rekrutoval další úspěšné nováčky. Prodejní struktura se tak postupně rozrůstá a větví. Jednotliví prodejci jsou, podle obchodní úspěšnosti své větve, zařazování do příslušných provizních úrovní. Na vyšší úrovni tedy máte ze stejného obchodu vyšší provizi. K tomu se přidávají i meziprovize od obchodníků v hierarchii pod vámi. Vysvětleme si to na příkladě uvedeném na obrázku.

mlm.gif

Obchodní zástupci v hierarchii získávají za prodej zboží body. Na každé pozici je jeden bod ohodnocen odlišným způsobem, čím vyšší pozice, tím více korun za jeden bod. Např. obchodní zástupce na vrcholu hierarchie získal deset bodů, za každý jeho bod dostane 500 korun. Jeho provize tedy činí 5 tis. Kč. V hierarchii pod sebou má čerstvého nováčka na první pozici, který získal také deset bodů. Ten je ohodnocen 100 Kč za jeden bod. Rozdíl v provizi mezi tímto nováčkem a zástupcem na šesté pozici je 400 Kč. Za nováčka tedy získá zástupce na vrcholu hierarchie další tzv. meziprovizi ve výši 4 tisíce Kč.

Z uvedeného principu je patrné, že čím vyšší pozice obchodník dosáhne, tím se zpravidla více věnuje budování hierarchie než vlastním obchodům. Na systému je nejlákavější právě duplikační efekt, který vám při dobrých manažerských dovednostech dovoluje dosáhnout na velmi zajímavé příjmy. Pokud jsou zachována základní pravidla fungování MLM, máte možnost si tímto způsobem vytvořit "firmu ve firmě", tj. samostatně fungující tým, a to bez přehnaných nákladů a s minimálním rizikem.

Co MLM není

Velmi často je tento systém označován hanlivě pyramidou. Nenechte se však mýlit. Pyramidou nebo letadlem se označují ty společnosti, které mají jediný cíl, a to neustálé nabírání nových účastníků za velmi vysoký vstupní poplatek, který je rozdělen do hierarchie. Za něj si účastník kupuje právo přivádět nové účastníky a participovat na jejich vstupních poplatcích. Pokud nějaký produkt vůbec existuje, pak jen jako zastírací manévr. Mnozí lidé se nechali vtáhnout do pyramidového systému pod vidinou rychlého zbohatnutí a často tak přišli o nemalé prostředky. Pokud uvažujete pracovat v systému MLM, těmto společnostem se zdaleka vyhýbejte.

MLM ve světě financí může být zavádějící

Přestože se obchodní systém MLM uplatňoval zprvu jen při prodeji spotřebního zboží, nejčastěji pak kosmetiky (jistě znáte AVON, Oriflame, a další), tak v posledních letech stále výrazněji proniká do finančnictví. Finanční produkty, především pak životní pojistky a hypotéky, s sebou přinášejí velmi vysoké provize a to i několik desítek tisíc korun. Když se do toho přidá duplikační efekt vycházející z hierarchie, rázem zde máme velmi perspektivní povolání (alespoň co se finanční odměny týče). Obchodníci na nejvyšších pozicích tak vydělávají i několik set tisíc měsíčně. Není divu, že finanční zprostředkování, které je na systému MLM postaveno velice často, láká nové a nové zájemce. Nutno podotknout, že z velké části je to dáno precizní rétorikou rekrutérů, kteří mají zájem na získávání nových duší.

Od "finančních poradců" raději dál

Při prodeji zboží je použití MLM vcelku pochopitelné, v případě finančních produktů však minimálně diskutabilní. Systém do sebe vtahuje logicky zájemce, kteří jsou finanční problematikou nedotčení (a těch je bohužel většina). Přestože každý finanční zprostředkovatel musí mít licenci České národní banky, která je podmíněna odbornou zkouškou, nelze říci, že by tento fakt zaručoval, že v systému jsou odborníci na slovo vzatí. Spíše naopak, zkoušky jsou ryze formální záležitostí, soubor otázek je veřejně přístupný a společnosti nemají zájem na vytváření odborných bariér vstupu do systému. Možná namítnete, že společnosti nabízejí svým nováčkům školení finanční problematiky. Ale tomu tak bohužel zpravidla není, nováčci jsou především vyškolováni v obchodních technikách, aby dokázali co nejlépe prodávat finanční produkty. Můžete se tak potkat s „finančními poradci“, kteří z oblasti financí znají jenom jeden nebo dva konkrétní produkty, které pro svou společnost distribuují. Přesto nabytí obchodními dovednostmi z nich srší sebevědomí a jistota vzhledem k znalostem naprosto nepochopitelná. Ale abych problém nepaušalizoval, je třeba konstatovat, že i mezi pojistnými finančními zprostředkovateli se najdou kvalitní finanční poradci. Je jich však jako šafránu.

Další článek


 
celkem 276 komentářů

Poslední komentáře

adresa není dostupná...
danlad
5. 5. 2016, 12:56
Dobrý den, Jste ve finanční potíže? Úvěr je třeba sp...
Mike Petter
17. 1. 2016, 20:35
Dobrý den, jsem u Oriflame a na nastavený systém ...
Saša
12. 1. 2016, 10:31
Amway bych okamžitě zakázala! Je to normální sekta c...
Aneta
3. 1. 2016, 19:25
Slečno, najdi si normální brigádu. Všechny multileve...
Marek
13. 12. 2015, 15:59

Další články

Odbory versus zaměstnavatelé: boj o zákoník práce

Odbory versus zaměstnavatelé: boj o zákoník práce

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana
Proč Bůh seslal na svět finanční poradce?

Proč Bůh seslal na svět finanční poradce?

Přece aby své klienty chránili před ostatními finančními poradci.

Před 12 hodinami  |  web Investiční  |  1

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

28.  5.  2016  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX890.7300.03 %
CETV61.8003.87 %
ČEZ439.8000.21 %
Erste Bank654.000-1.21 %
Fortuna86.3000.35 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více