FinExpert.e15.cz

Milionářů stále přibývá. Kde se berou?

Majetek velmi bohatých osob vzrostl na 37,2 bilionů USD – a zaznamenal dvouciferný růst poprvé za uplynulých sedm let.

Počet velmi bohatých osob s finančním majetkem přesahujícím 1 mil. USD vzrostl na 9,5 milionu osob. Bohatství osob s finančním majetkem přesahujícím 1 mil. USD se podle 11. výroční Zprávy o světovém bohatství (2007 World Wealth Report) v roce 2006 v důsledku silné globální ekonomiky zvýšilo o 11,4 procenta na 37,2 bilionů USD. Počet těchto osob se v roce 2006 celosvětově zvýšil o 8,3 procenta na 9,5 milionů. Počet jednotlivců s ultra vysokým majetkem (finanční aktiva 30 mil. USD a více) vzrostl o 11,3 procenta na 94 970. Nejrychleji rostla skupina velmi bohatých osob v Singapuru a Indii, kde nárůst v roce 2005 činil 21,2 a 20,5 procenta. Autoři zprávy odhadují, že dynamika růst výše uvedených ukazatelů v roce 2007 zpomalí, jelikož vyspělé ekonomiky rostou pomaleji.

Milionáři přibývají i v Česku

Počet velmi bohatých osob v České republice vzrostl oproti konci roku 2005 o 12,6 % na přibližně 14 760 osob. Nárůst počtu velmi bohatých osob tak výrazně předčil růsty z let 2005 (10,6 %) a 2004 (5,7 %). "Na výrazný růst odhadovaného počtu osob s finančním majetkem přesahujícím 1 mil. USD měly v ČR vliv mimo jiné růst spotřebních výdajů obyvatelstva, značné investice do infrastruktury podpořené strukturálními fondy EU a nízké úrokové sazby,“ upřesnil na dotaz FinExpert.cz Patrik Horný, generální ředitel společnosti Capgemini pro Českou republiku.

Míra růstu reálného HDP a růst akciových trhů – dva primární hnací motory generující růst bohatství – se v průběhu roku 2006 zrychlily, což pomohlo zvýšit celkový počet velmi bohatých osob na celém světě i bohatství, které mají pod kontrolou. Například Čína a Indie si v roce 2006 udržely míru růstu reálného HDP na úrovni 10,5 procenta a 8,8 procenta.

Příležitost pro správce aktiv

Akciové trhy rostly rapidně v Evropě, Asii-Pacifiku a Latinské Americe. Růst zde byl podpořen výraznými zisky společností, úspěšnými primárními emisemi akcií (IPO) a pokračujícím přílivem zahraničních investic. Ačkoliv se výkonnost v jednotlivých částech světa lišila, téměř všude vykázaly akciové indexy růst. Například světový Dow Jonesův index vzrostl v roce 2006 o 16,4 procent.

Rostoucí trend vytváření bohatství na celém světě poskytuje obrovskou příležitost pro firmy, které poskytují služby správy bohatství. Úspěchu dosáhnou ty firmy, které nabízí model služeb, který dokáže reagovat na neustále se měnící potřeby dnešních sofistikovaných klientů.

Skupina rychle se rozvíjejících ekonomik pokračuje v růstu

Brazílie, Rusko, Indie a Čína zvyšovaly i v roce 2006 svůj význam v rámci globální ekonomiky. Čína a Rusko byly mezi top deseti zeměmi s nejrychleji rostoucím počtem velmi bohatých osob. Počet velmi bohatých v Číně se zvýšil o 7,8 % a v Rusku o 15,5 %. Latinská Amerika vykázala v roce 2006 růst reálného HDP na úrovni 4,8 % a přilákala významné přímé zahraniční investice. Populace velmi bohatých osob v regionu skokově vzrostla v roce 2006 o 10,2 procenta. Překročila tak růstem globální průměr 8,3 %.

Střední Východ byl jediným regionem, který zaznamenal spíše rozklad než konsolidaci bohatství. Globální poptávka po ropě v roce 2006 pomohla zvýšit počet velmi bohatých osob o 11,9 %, ale korekce na nadhodnocené burze snížila míry kapitalizace trhu, čímž zpomalila celkovou akumulaci bohatství.

Roste zájem o nemovitosti

V roce 2006 přesunuli velmi bohatí investoři více peněz do investic do nemovitostí, často na úkor některé ze svých alternativních investic. Objem globálních přímých transakcí, souvisejících s nemovitostmi, v roce 2006 dosáhl 682 miliard USD, což představuje v porovnání s rokem 2005 nárůst o 38 procent. Investiční fondy, které se zaměřují na nemovitosti, byly velmi populárním investičním nástrojem. I když zůstaly alternativní investice klíčovou složkou portfolií velmi bohatých investorů, celkové množství finančních prostředků vložených do těchto investic v roce 2006 pokleslo.

Poprvé v historii sledovala studie také donátorské aktivity velmi bohatých osob. Na dobročinné účely věnovali v roce 2006 ultra bohatí (30 mil. USD finančního majetku a více) odhadem 285 miliard USD.

Růst bohatství pravděpodobně zpomalí

Autoři studie očekávají, že vyspělé trhy jako Spojené státy americké budou přibržďovat světovou ekonomiku a přispějí ke stabilizaci na úrovni mírného růstu. S tím, jak řada centrálních bank zpřísňuje monetární politiku, by mohlo brzy skončit období vysoké likvidity, které stimulovalo růst v posledních letech. Dojde pravděpodobně ke zpomalení růstu v Asii a Latinské Americe.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A co klesající dolar?
P.C.
15. 9. 2007, 12:09

Další články

Účastníci II. pilíře si mohou doplatit pojistné

Účastníci II. pilíře si mohou doplatit pojistné

Pokud se rozhodnete doplatit rozdíl pojistného na důchodové pojištění, získáte vyšší procentní výměru starobního důchodu.

Před 1 hodinou  |  Rybová Romana

Doklady pro mzdovou účetní: Nezapomeňte je dodat!

Doklady pro mzdovou účetní: Nezapomeňte je dodat!

V ročním zúčtování daně je možné napravit i některé nesrovnalosti.

Před 4 hodinami  |  Gola Petr  |  2

5 důvodů, proč dětem nezakazovat počítačové hry

5 důvodů, proč dětem nezakazovat počítačové hry

Co tedy mohou hry vašim potomkům přinést?

Včera  |  Štarková Petra  |  7

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Včera  |  Ondráčková Kamila
Nová kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2017

Nová kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2017

Včera  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční chyby | Rodinný rozpočet | Platíme | Spoříme

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho. více