FinExpert.e15.cz

MF ČR chce drasticky omezit platby v hotovosti

Na platební styk v České republice se chystá další omezující prvek.

Návrh nového zákona o omezení plateb v hotovosti, jenž Ministerstvo financí ČR poslalo do připomínkového řízení, obsahuje několik podstatných změn. Tou největší je bezpochyby omezení rozložení plateb v hotovosti do několika dní za sebou – limit 350 000 Kč se totiž vztahuje na období 28 kalendářních dní

Záměr nového legislativního opatření, které by mělo být účinné od roku 2013, je zřejmý – bojovat s šedou ekonomikou. To je jistě chvályhodné, ale je otázka, zda to přinese efekt a sníží apetit těch lidí, kteří jsou zvyklí schovávat si miliony do krabic od vína nebo desítky milionů pod podlahu. Druhou stranou mince totiž je omezení svobody občana nakládat se zákonným platidlem. Jak MF ČR uvádí v předkládací zprávě, hlavní změny lze shrnout takto:

  • Za platbu v hotovosti se považuje jakýkoli faktický tok hotovosti mezi dvěma osobami bez ohledu na právní důvod, na jehož základě k tomuto toku dochází.
  • Zákon se bude nově vztahovat i na některé platby mezi českými osobami v cizině, čímž se má zabránit obcházení zákona účelovým prováděním plateb v hotovosti mimo území České republiky.
  • Redukuje se počet výjimek z působnosti zákona. Zůstávají však zachovány výjimky, kde je jednou stranou hotovostní platby stát (platby podle daňového řádu nebo celního zákona) nebo oprávněný poskytovatel platebních služeb (vklady na účet, výběry z účtu, hotovostní převody), nebo výjimky, které vyplývají z povahy věci (platby v době krizového stavu).
  • Limit 350 000 Kč se nevztahuje k jednomu kalendářnímu dni jako dosud, ale k jakýmkoli 28 dnům po sobě jdoucích. I tím se má zabránit účelovému obcházení zákona.

Hlavními argumenty pro zvýšení periody 28 dnů má být zamezení současné praxe, kdy lze ustanovení „jednoho kalendářního dne“ obejít rozložením platby do několika dní po sobě. „Toto období se zdá být dostatečně dlouhé na to, aby zabránilo evidentnímu obcházení zákona,“ uvedlo v materiálu MF. Další novinkou je pak zrušení výjimek právních důvodů k převodu hotovosti – to bylo zneužíváno, neboť subjekty předávající si peníze označovaly tyto transakce jako splátku předchozího právního úkonu, např. ústní smlouvy o půjčce. „To podle převažujícího názoru vylučuje aplikaci zákona v případě půjček, darování a dalších smluv reálné povahy, při nichž závazek vzniká teprve poskytnutím plnění," uvedlo ministerstvo financí. Opatření by se mělo vztahovat i na některé platby mezi českými osobami v cizině.

Omezení se netýká vztahu se státem (doufejme, že nejsou zahrnuty platby politikům v krabicích od bot), či transakcí s oprávněnými poskytovateli platebních služeb. Platby komoditami, jako je zlato, stříbro nebo diamanty, které jsou velmi likvidní a dají se brát jako určitý druh platidla, jsou ovšem z návrhu MF také zahrnuty.

Ačkoliv se marketingově podobné zákony tváří bohulibě, výsledky honu za špinavými penězi jsou z pohledu státu naprosto tristní. „Přestože právní úprava týkající se praní špinavých peněz u nás existuje již více než 15 let, případů, které by řešily soudy vyšších stupňů, je pouze pár desítek, a to jen ve vztahu k původnímu předpisu. Nový tzv. zákon o praní špinavých peněz za tři roky své existence ještě nepřinesl takový soudní spor ani jediný,“ sdělila před časem Právu na základě analýzy české judikatury právnička právního informačního systému Codexis Petra Gříbková.

„Omezení svobody široké veřejnosti při nakládání s hotovostí kvůli pár případům, které navíc stát neumí efektivně postihovat – viz poslední případ tzv. knížete z Hluboké, je pro mě nepřijatelné. Opakovaně jde o typické jednání našeho státu – neví si rady, jak bojovat proti šedé ekonomice, tak to zakáže všem. Nezapomínejme ovšem, že oběživo – bankovky a mince – jsou zákonné platidlo, a podobné legislativní návrhy bránící v jejím využívání mi připadají zvláštní. Stát neumí bojovat proti daňovým únikům, tak omezí nakládání s legálními penězi? A co víc, v podstatě stát nutí občany používat banky, které pak vydělávají na tomto platebním styku. Stát vlastně staví člověka před rozhodnutí – nechat vydělat soukromý subjekt (banku) nebo porušit zákon,“ říká Patrik Nacher, majitel webu Bankovnipoplatky.com.

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com  

Další článek


 
celkem 25 komentářů

Poslední komentáře

Záleží na tom, o jakých nákladech se bavíme. Jestli ...
Patrik Chrz
19. 5. 2012, 04:09
Na druhou stranu je i možné platit bankovním převode...
Patrik Chrz
19. 5. 2012, 04:02
Nevim, nebot reklamy nesleduji.
Noxik
18. 5. 2012, 21:29
neznám kartu, která nic nestojí ..... vždy to něco s...
johnnik
18. 5. 2012, 18:39
jak na tom vydělalo švédsko?
pojke
18. 5. 2012, 18:36

Další články

Česká pojišťovna zvyšuje limity v cestovním pojištění

Česká pojišťovna zvyšuje limity v cestovním pojištění

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Do Česka míří franchisový koncept ve finančnictví MBI

Do Česka míří franchisový koncept ve finančnictví MBI

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Začínají Češi investovat?

Začínají Češi investovat?

Před 14 hodinami  |  Rybová Romana
Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Před 23 hodinami  |  Rybová Romana  |  5

 Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.223 Kč-0.132 %
Britská libraGBPGBP35.467 Kč-0.085 %
Japonský jenJPYJPY21.820 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.606 Kč-0.139 %
více...
PX895.1100.27 %
CETV63.1000.88 %
ČEZ444.3001.39 %
Erste Bank657.600-0.03 %
Fortuna85.400-0.70 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více