FinExpert.e15.cz

Máte peníze na „stavebku“? Víme jak je vybrat

Na „stavebko“ spoří každý druhý. Jenže Kalousek utahuje šrouby...

Stavební spoření se v porovnání s jinými finančními produkty na trhu stále těší značné oblibě a důvěře lidí, smlouvu má uzavřenou doslova každý druhý, přesněji 4,6 milionu Čechů. Na účtech stavebních spořitelen navíc leží celá čtvrtina úspor domácností – 433 miliard korun. Bohužel „stavebko“ nemá ale vůbec rád ministr financí Kalousek a po tom, co i se zpětnou platností seškrtal výši státní podpory na maximální 2 000 Kč ročně, se chystá zasadit stavebním spořitelnám další ránu.

Trh stavebního spoření chce zpřístupnit i klasickým bankám. To podle stavebních spořitelen povede k narušení, ne-li likvidaci stávajícího ekosystému, kdy jedni spoří a druzí staví, přičemž ti, co staví mají levně půjčené peníze spořících klientů. Na banky by se totiž žádné takové omezení vztahovat nemělo, a tak by vložené peníze pravděpodobně použily na ziskovější a pro klienty i dražší půjčky mimo systém stavebního spoření nebo by vklady mohly investovat i do rizikových finančních produktů.

Ukončíte-li smlouvu v zimě, peníze přijdou na jaře

Ve hře je navíc další snižování státní podpory, takže celkově vzato je budoucnost nejistá. Podívejme se proto na situaci pohledem střadatele, který si smlouvu založil už před mnoha a mnoha lety a dokud stát dával na jeho 18 tisíc ročně podporu 4 500 Kč, byl spokojen a nechal své peníze ležet na smlouvě. Po snížení státní podpory si ale našel lepší investici. Nebo na takového klienta, který uzavřel smlouvu po roce 2004 a na úložku 20 tisíc ročně dostával 3 000 Kč od státu a teď chce třeba opravovat dům.

Minimální dobu spoření, tzv. vázací dobu (5, respektive 6 let u smluv uzavřených po roce 2004) už mají oba střadatelé splněnou, takže se nabízí otázka, jak peníze vybrat a kdy budou na běžném účtě?

76516633.jpg
Máte na „stavebko“ hromadu peněz a chcete třeba opravit svůj dům? Poradíme, jak peníze vybrat

Za stávajících podmínek si oba střadatelé mohou pořídit úplně cokoli: bydlení nebo třeba cestu kolem světa či auto. Státní podpora není (pro zatím) vázána účelově na bytové potřeby, ale i o tom se dnes mluví. Dalším důležitým faktem, na který je třeba pamatovat je skutečnost, že peníze ze stavebního spoření nelze vybrat jen částečně. Stávající smlouvu buď zrušíte a stavební spořitelna vám veškeré peníze vyplatí nebo zůstane běžet a bude dále vázat veškeré vklady.

 
Peníze můžete vybrat po 6 letech, cílovou částku dosáhnout nemusíte.
 

Dejte si proto velký pozor na triky některých prodejců, kteří neznalým klientům namluví opak, za poplatek jim založí smlouvu novou (shrábnou provizi) a v té horší variantě jim ze staré smlouvy vyplatí požadované peníze za poplatek a zbytek přesměrují na novou smlouvu.

Vraťme se zpět k obyčejnému výběru po skončení vázací doby: platí univerzální pravidlo, že výpovědní doba je tříměsíční a začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce. Tedy s jednou světlou výjimkou – stavební spořitelna Wüstenrot vyplácí peníze do 20 dní zcela bez poplatku.

Příklad: přijdete vypovědět smlouvu 5. prosince 2012. Své peníze na běžném účtu ale najdete až posledního března či prvního dubna roku 2013. To není nijak krátká doba, peníze uložené na „stavebku“ však mohou být i likvidnější a klient je může mít zhruba do 10 pracovních dnů.

Tedy za předpokladu, že za výběr zaplatí či splní jinou podmínku. Krom Buřinky (Stavební spořitelny České spořitelny) ale není snadné tyto informace na stránkách stavebních spořitelen a v jejich sazebnících dohledat, proto jsme se zástupců spořitelen zeptali. Poplatky a termíny výplat najdete v tabulce níže:

Poplatek za prominutí výpovědní lhůty při dodržení vázací doby

Stavební spořitelnapoplatekvýplata peněz
Raiffeisen stavební spořitelna1 % z cílové částky*do 10 pracovních dnů
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)0,5 % z cílové částkydo 5 pracovních dnů
Českomoravská stavební spořitelna (Liška)převedení 50 000 Kč na novou smlouvudo 20 dnů
Modrá Pyramida1 % ze zůstatkudo 10 pracovních dnů
Wüstenrot stavební spořitelnabez poplatkudo 20 dnů
*při splnění dalších podmínek, viz níže

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí „Rychlou výplatu“. Ta spočívá v tom, že si klient uzavře novou smlouvu o stavebním spoření, z té stávající na ni převede základní vklad minimálně ve výši 5 000 Kč a uhradí poplatek za uzavření nové smlouvy (1 % z cílové částky). Zbývající peníze pak obdrží do 10 dnů, jak je uvedeno v tabulce výše. Do konce letošního roku má klient možnost uzavřít novou smlouvu s přílohou č. 125 (TURBOspoření) a k 31. prosinci 2012 bude zůstatek účtu činit alespoň 10 tisíc korun, pak dostane tisícovku z poplatku za uzavření smlouvy zpět.

Lišácky se chová i Českomoravská stavební spořitelna (Liška), která klientům vyplatí jejich peníze do tří týdnů, ale jen za podmínky, že si uzavřou novou smlouvu o stavebním spoření a převedenou na ni alespoň 50 tisíc korun ze staré smlouvy.

Modrá pyramida má pro změnu ještě další alternativu pro klienty, kteří nechtějí čekat na peníze tři měsíce. Pokud si klient založí novou smlouvu (úhrada 1 % z cílové částky) a minimálně stejné peníze jako jednoprocentní poplatek za založení převede na novou smlouvu, dostane zbylé peníze ze staré smlouvy do 10 pracovních dní.

Výběr před koncem vázací doby se prodraží

Podobná situace může nastat, pokud potřebujete vybrat vložené peníze ještě před uplynutím vázací doby. Pokud například spoříte od roku 2008 a peníze potřebujte ihned, můžete se se spořitelnou domluvit na předčasném ukončení smlouvy. Vázací doba by v tomto případě skončila až v roce 2014, ale i tak lze dostat peníze předčasně. Bohužel pak klient ztrácí nárok na všechny státní podpory (ty se vrátí zpět do státní pokladny) a ještě musí uhradit nemalý sankční poplatek.

Ten činí v závislosti na stavební spořitelně půl až jedno procento z cílové částky, což jsou v praxi i tisíce korun. Například za předčasné ukončení smlouvy s cílovou částkou 200 tisíc u Modré Pyramidy zaplatíte 2 000 Kč, u Buřinky pak tisícovku. Úroky z vkladů i ztržených státních podpor vám ale zůstanou. Úročení vkladů je všude podobné, činí 2 % ročně. Více o poplatcích za předčasné ukončení smlouvy napoví tabulka:

Ukončení stavebního spoření před koncem vázací doby

Stavební spořitelnapoplatek
Raiffeisen stavební spořitelna0,5 % z cílové částky, nejméně 500 Kč
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)0,5 % z cílové částky
Českomoravská stavební spořitelna (Liška)0,5 % z cílové částky, nejméně 1000 Kč
Modrá Pyramida1 % z cílové částky
Wüstenrot stavební spořitelna0,9 % z cílové částky

Sečteno a podtrženo, vsázet na jednu kartu a ukládat všechny úspory na stavební spoření není rozumné. Pro případ náhlých výdajů udržujte rezervu třeba na spořicím účtu tak, abyste nemuseli platit tisícové sankce, kdyby se „něco semlelo“ a nutně byste potřebovali peníze. Protože kdo si počká, ten se dočká a stavebních spořitelen to platí dvojnásob. Sice to můžou být i čtyři měsíce, ale tak už prostě „stavebko“ funguje.

Další článek


 
celkem 5 komentářů

Poslední komentáře

To co píšete bohužel není pravda, i když byla částka...
lála
24. 7. 2014, 08:59
Nemá vliv, že smlouva byla uzavřena na konci roku, p...
88.100.146.xxx
13. 1. 2013, 12:02
Poradíte mi někdo, jak se počítá lhůta 6ti let? Mám ...
JanK
5. 1. 2013, 19:41
Takový článek, a úplně v něm chybí zmínka, že před v...
zdenek
17. 11. 2012, 09:20
To je zas narychlo splácnutá slátanina. Titulek jak ...
J.
14. 11. 2012, 21:39

Další články

Začínají Češi investovat?

Začínají Češi investovat?

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana
Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Před 13 hodinami  |  Rybová Romana  |  3

 Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Včera  |  Ondráčková Kamila
Koho se týká EET již od prosince?

Koho se týká EET již od prosince?

Za neplnění zákonných povinností hrozí vysoké sankce, proto je potřeba se na EET včas připravit.

5.  5.  2016  |  Ivanco Gabriela  |  3

P2P půjčky: využít jich mohou i podnikatelé

P2P půjčky: využít jich mohou i podnikatelé

Včera  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.255 Kč0.214 %
Britská libraGBPGBP35.497 Kč0.121 %
Japonský jenJPYJPY21.811 Kč-1.192 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.083 %
více...
PX893.0100.04 %
CETV62.7500.32 %
ČEZ442.6001.00 %
Erste Bank656.700-0.17 %
Fortuna85.500-0.58 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více