FinExpert.e15.cz

Má smysl cestovní pojištění?

Česká republika je už několik let součástí Evropské unie se všemi výhodami a evropký průkaz pojištění nám zaručuje stejná práva. Anebo ne?

Dalo by se zjednodušně napsat, že vstupem do Evropské unie má český občan stejná práva na zdravotní péči jako kterýkoliv jiný občan evropského státu, ve kterém se Čech nachází. To je pravda, ale zároveň má zcela stejné povinnosti a musí splnit všechny podmínky, jako místní domorodci. A takové spoléhání na práva, která každému občanovi zaručuje jeho zdravotní pojišťovna nebo mezistátní dododa, může v konečném důsledku přijít pěkně draho. Proč? Protože lékařská péče je až na výjimky v zahraničí vždy mnohonásobně dražší a ceny za ni jsou ekvivalentní k platům či kupní síle místního obyvatelstva. V České republice jsme stále zhýčkaní zdravotní a sociální péčí, v zahraničí s jednáním v bavlnce můžete počítat jen v případě, že můžete prokázat svoji bonitu.

Pojistka jako součást dovolené

Cestovní pojištění je často nedílnou součástí renomovaných cestovních kanceláří, které tak samy chtějí předejít neočekávaným nepříjemným událostem. Ale rok od roku stoupají i statistiky idnividuálních sjednání cestovních pojistek. Všechny pojištťovny se mohou pochlubit stálým zájmem o cestovní pojištění a v zadu nejsou ani banky, které se snaží prodat pojištění ke svým platebním kartám. U lepších typů platebních karet je dokonce cestovní pojištění jejich součástí. Cena pojistky je totiž zcela zanedbatelná oproti riziku, které kryje a dnes snad již nikdo považuje cestovní pojištění za vyhozené peníze.


Chcete se poradit s odborníkem na cestovní pojištění? Využijte naší poradny!


Ohlédnutí za letní sezónou 2006

Statistiky likvidace pojistných událostí z loňské letní sezóny udávají jako nejčastější příčiny pojistných událostí při cestování krátkodobá onemocnění, jako jsou záněty horních cest dýchacích a mandlí, virózy, ale i následky přílišného opalování nebo šlápnutí na mořského ježka. Poměrně obvyklé je i stomatologické a gynekologické ošetření. Časté jsou i úrazy v důsledku dopravní nehody. Z “majetkových“ pojistných událostí jsou během letního cestování nejčastější ztráty a loupeže zavazadel, okradení či vloupání do vozidel.

O tom, že mít v takových případech uzavřené cestovní pojištění se opravdu vyplatí, vypovídá srovnání finanční náročnosti cestovní pojistky (zpravidla se pohybuje v řádu několika set korun nebo jednotek tisíců) a případného pojistného plnění (reálné příklady):

  • Srdeční kolaps v USA s několikadenní hospitalizací včetně řady odborných vyšetření stál 600 765 Kč.
  • Astmatický záchvat v Itálii, k tomu bezvědomí a transport leteckou ambulancí do nejbližšího zdravotnického zařízení vyšlo na 540 000 Kč.
  • Těžký průběh virové chřipky, který proběhl ve Francii, vyšel s týdenní hospitalizací na 112 000 Kč.
  • Akutní zánět slepého střeva prodělaný v Řecku, následná operace včetně hospitalizace byla za 230 000 Kč.
  • Týdenní hospitalizace v Chorvatsku po mozkové mrt.vici vyšla na 130 000 Kč.

Reálné příklady pojistného plnění pojišťovny

Země PU Popis případu Náklady na škodu (v Kč)
Chorvatsko zlomenina pravé nohy 10 218,36
Německo zánět zubu 69 770,36
Rakousko zlomená noha 220 176,06
Egypt slepé střevo 100 295,75
Spojené státy americké slepé střevo 133 767,99

Zdroj: Allianz pojišťovna

Chcete ušetřit a riskovat? Stačí vám jen evropská karta

Pokud máte rádi adrenalinový sport, nedovoluje vám to vaše finanční situace anebo prostě máte odpor k pojišťovnám, můžete se spolehnout pouze na evropský zdravotní průkaz, kterým se ve všech členských státech EU prokazujete. Mimo EU vám je však nanic. Počítejte také s tím, že v některých zemích po vás bude lékařem vyžadováno předložení pasu a můžete se setkat i s požadavkem platby v hotovosti s tím, že vám to následně vaše zdravotní pojišťovna po příjedu do ČR proplatí. Na co se musíte připravit v jednotlivých zemích? To přesně řeší detailní průvodce, který vydalo Ministerstvo zdravotnictví.

Cenu lékařské péče nelze přesně dělit podle státu. Obecně by se dalo říct, že v západní Evropě a zejména ve Švýcarsku, USA, Rusku apod. je lékařská péče dražší, záleží ovšem na typu a úrovni zařízení, které péči poskytuje. Např. státní univerzitní nemocnice v menším městě v USA může poskytnout srovnatelně drahou péči jako specializovaná privátní nemocnice v Maďarsku.

Zaměřte se na kvalitu komerčního pojištění, ne na cenu

Jestli se nechcete dočkat před počínající cestovní sezonou nemilých překvapení, která vás mohou v souvislosti s úrazem, nemocí či jinou způsobenou škodou na cestách potkat, vyplatí se vám při pořizování cestovního pojištění na cesty uzavřít co možná nejširší možné krytí. Evropská karta vám například nepomůže při převozu ambulancí, transportem do České republiky či při repatriaci tělesných ostatků. Komerčním pojištěním je hrazena zdravotní péče poskytnutá  i privátním zdravotnickým zařízením, jinak musíte hledat veřejné zařízení. V případě nehody se vystavujete riziku, že pro záchranu vašeho života budete převezeni do nejbližší nemocnice bez ohledu na to, komu patří. Může jít přitom o špičkové zařízená a splácet do konce života hospitalizační péči není příjemné. Komerční pojištění hradí i spoluúčast, kterou se podílíte na lékařské péči stejně jako místní pojištěnci v zemi pobytu.

Další článek


 
celkem 14 komentářů

Poslední komentáře

Re: Bez pojištění ne
Patrik Chrz
3. 7. 2007, 07:36
Bez pojištění ne
cherry
2. 7. 2007, 22:02
Re: neeee
AAA
2. 7. 2007, 16:12
Re: neeee
213.151.218.xxx
27. 6. 2007, 12:01
Re: pojisteni zavazadel
Patrik Chrz
27. 6. 2007, 06:50

Další články

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana
Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Před 4 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.

Před 5 hodinami  |  Ondráčková Kamila, Štarmanová Blanka

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Před 10 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Před 18 hodinami  |  Štarková Petra  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.253 Kč0.252 %
Britská libraGBPGBP35.608 Kč0.8 %
Japonský jenJPYJPY22.011 Kč-0.154 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.609 Kč0.055 %
více...
PX889.8001.55 %
CETV56.350-1.40 %
ČEZ430.9000.68 %
Erste Bank657.4003.17 %
Fortuna85.9001.06 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více