FinExpert.e15.cz

Letošní Den bez dluhů odhalil, že Češi se nejčastěji zadlužují kvůli spotřebitelským úvěrům

Hradec Králové, 26. listopadu 2015

Touha po vlastním bydlení, nákupy domácích spotřebičů, automobilů a dovolených jsou nejčastějšími důvody, které vedou české spotřebitele k rozhodnutí čerpat půjčky ve formě spotřebitelských úvěrů a hypoték. Z těchto půjček se ovšem při špatném finančním plánu nebo platební nezodpovědnosti mohou nejčastěji stát problematické nesplácené dluhy. Tato zjištění přinesly reálné výpovědi lidí, kteří v rámci letošního ročníku Dne bez dluhů hovořili s poradci z Poradny při finanční tísni, Rubikon Centra a společnosti Kruk Česká a Slovenská republika.

Odborníky z Poradny při finanční tísni a společnosti Kruk navštívilo během letošního ročníku Dne bez dluhů více než sedm stovek českých spotřebitelů, kteří se ve dnech 12. – 15. listopadu vydali do informačních stánků a mobilních expozic v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě a Plzni. Návštěvníci stánků hledali především rady, jak zlepšit plánování v oblasti osobních financí, nejvhodnější postupy při hrozbě exekucí, prevenci proti upadnutí do hlubokých dluhů a řešení vlastních problémů s dluhy.

Banky i nebankovní instituce vítězí nad rodinou

Rozhovory s návštěvníky stánků Kruk odhalily především fakt, že čeští občané se většinou stydí půjčovat si při nedostatku vlastních finančních prostředků peníze ve svých rodinách a obracejí se proto primárně na bankovní i nebankovní instituce, které jim skýtají maximální anonymitu. Teprve v případě problémů se splácením těchto půjček zkoušejí hledat pomoc ve vlastní rodině.

„Stále více se ukazuje, jak důležité jsou rodiny s otevřenou komunikací a proaktivním přístupem k řešení možných problémů všech jejich členů,” řekla Markéta Fixová, tisková mluvčí společnosti Kruk.

„Návštěvníci našich terénních expozic potvrdili, že soudržné rodiny dokážou prakticky vždy vyřešit finanční závazky, které přesáhly možnosti jednotlivce. Narušené vztahy a problémy s komunikací v rodinách jsou ovšem dnes mnohem častější a jejich důsledkem je nepřekonatelný stud se svěřením finančních problémů příbuzenstvu, který vede k závažným problémům se splácením půjček, balancujícím až na hranici exekucí.”

Spotřební život vítězí nad logikou

Pokud se čeští spotřebitelé dostanou do situace, která si žádá použití více finančních prostředků, než mají aktuálně k dispozici, mnohem častěji se uchylují k okamžitým půjčkám, než aby dokázali maximálně využít svoje úspory v kombinaci s plánovanými rezervami svých pravidelných příjmů. Půjčky nejčastěji tvoří spotřebitelské úvěry (58 %), hypotéky (55 %), kreditní karty (42 %) a kontokorenty (28 %).

Jen málokdy je ovšem potřeba dalších finančních prostředků neodkladná. Čeští spotřebitelé jen zkrátka neradi čekají, a tak své půjčky nejčastěji využívají na okamžitý nákup vybavení jejich domácností bílým zbožím a elektronikou (42 %), automobilů (42 %), dovolených (28 %) a – především vánočních – dárků (21 %). Přibližně 14 % lidí hledá formou půjček překlenutí tíživé finanční situace či jiné půjčky.

„Mohutné reklamní kampaně velkých prodejců a výrobců spotřebního zboží spolu s rostoucím tempem spotřebitelské konzumerizace zvyšují touhu lidí po okamžitém vlastnění nových věcí. Emoce pak často zastíní rozum a výsledkem je neuvážené nakupování a zadlužování,“ doplnila Markéta Fixová. „Nákupy na dluh mohou ale přivést spotřebitele do finančních potíží či jej dostat až do dluhové spirály. Je proto naprosto stěžejní mít vytvořenu finanční rezervu pro případ výpadku pravidelného příjmu.“

Většina Čechů odkládá řešení svých finančních problémů

Návštěvníci informačních stánků a mobilních expozic se shodli, že jen málokdo řeší své finanční problémy okamžitě poté, co nastanou. K odkladům v řešení finančních problémů vede české spotřebitele většinou stud (56 %), nižší finanční gramotnost (42 %) a bezradnost (28 %). Často také odkládají okamžité řešení kvůli očekávání brzkého zlepšení finanční situace (28 %). Jakmile už další odklady nejsou možné, snaží se nejčastěji tzv. vytlouci klín klínem, tedy pokrýt jednu půjčku jinou (42 %), což je nejnebezpečnější varianta z hlediska rizika osobního bankrotu či exekuce.

„Každý, kdo se dostane do dluhů, by měl co nejdříve kontaktovat svého věřitele a současně se svůj problém odvážit sdělit vlastní rodině, která může jako první zasáhnout a pomoci. Psychologickou či komunikační roli rodiny dokáže případně zastoupit odborná pomoc z bezplatných neziskových organizací, jako je např. Poradna při finanční tísni,” uzavřela Markéta Fixová.

Další článekDalší články

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční  |  2

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  2
Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  8
Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD23.938 Kč-0.192 %
Britská libraGBPGBP31.587 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY23.825 Kč-0.42 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX851.390-0.78 %
CETV58.5000.86 %
ČEZ416.000-0.48 %
Erste Bank691.4000.04 %
Fortuna91.000-4.21 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více