FinExpert.e15.cz

Kvůli dárku na Valentýna se někteří dokonce zadluží

Praha, 9 února 2017

Svátek svatého Valentýna je pro muže ideální příležitostí potěšit svou partnerku krásným šperkem. Podle International Diamond Exchange patří Valentýn spolu s Vánocemi a Dnem matek mezi svátky, během kterých mají klenotnictví nejvyšší tržby. Podle průzkumu, který pro největší české klenotnictví ALO diamonds vypracovala agentura Simply 5, by při vhodné příležitosti, jakou Valentýn rozhodně je, koupilo luxusní šperk 17 % Čechů a 23 % Slováků. Zajímavostí je, že na splátky by bylo takovýto šperk ochotno koupit jen 14 % Čechů, ale až 24 % Slováků.

Valentýn patří v USA mezi 3 nejdůležitější svátky, kdy lidé nejvíce nakupují šperky. Podle International Diamond Exchange se svátek svatého Valentýna podílí na celkových tržbách amerických klenotnictví téměř osmi procenty. Větší podíl mají jen Vánoce (24 %) a Den matek (8,2 %). Podle statistik ALO diamonds se prodeje na Slovensku a v České republice stále více přibližují hlavním trendům západních zemí. Období před Vánocemi má na celkových tržbách klenotnictví až čtvrtinový podíl a i Valentýn se postupně stává významnou příležitostí k obdarování šperkem. 

Podle zprávy poradenské společnosti Bain & Company si šperky v cenové kategorii 1 000 – 5 000 USD (25 000 – 125 000 korun) kupuje až 44,5 % Číňanů a 36,5 % Američanů. Češi a Slováci v této statistice s jen 3 % zatím zaostávají. „Kategorie investičních šperků má v západním světě silnou tradici, kterou začínáme pozorovat i u nás. Češi a Slováci stále častěji vnímají kvalitní šperky jako bezpečný investiční nástroj,“ vysvětluje Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Průzkum, který pro ALO diamonds realizovala na Slovensku a v České republice agentura Simply 5, ale ukazuje drobné rozdíly i mezi nákupním chováním Čechů a Slováků. Slováci obdarovávají šperkem v průměrné hodnotě 10 500 korun, kdežto Češi jen v průměrné hodnotě 7 800 korun. Opačně je to při nákupech v kategorii luxusních klenotů. Průměrná hodnota šperku darovaného Slovákem je zde v přepočtu 19 900 korun, zatímco Čech volí šperk v průměrné hodnotě 20 400 korun.

Slováci jsou ochotní utrácet za šperky víc

Podle průzkumu kupuje šperk aspoň jednou za rok jako dárek 22 % Čechů. Slováci jsou v tomto směru štědřejší, až 29 % oslovených potvrdilo, že šperk jako dar kupuje aspoň jednou ročně. Při vhodné události, jakou je například Valentýn, by luxusní šperk koupilo 23 % Slováků a 17 % Čechů. Zajímavé přitom je, že Slováci mají při nákupu luxusního šperku menší problém se zadlužit.

Téměř čtvrtina Slováků (24 %) by při vhodné příležitosti koupila luxusní šperk na splátky. Opatrnější jsou v tomto směru Češi, ze kterých by se k nákupu luxusního šperku na splátky odhodlalo jen 14 % respondentů.

V nárocích na kvalitu se shodujeme

Ohledně nároků na kvalitu se Češi a Slováci shodují. Oba národy označily při pořizování investičního šperku kvalitu materiálu, kvalitu zpracování a doživotní záruku. Velmi podobné byly i nároky na typ materiálu, kde se 77 % Čechů a 75 % Slováků jednoznačně shodlo na diamantu. Jen 7 % Slováků a 4 % Čechů by volilo jiné drahé kameny, například rubíny nebo smaragdy.

V USA graduje zásnubní období

Zatímco v Česku podle ALO diamonds neexistují měsíce, během kterých by zaznělo výrazně víc žádostí o ruku, Spojené státy právě prožívají „engagement season“. Během tohoto období, které začíná Dnem díkůvzdání a končí na svatého Valentýna, proběhne v USA podle serveru WeddingWire.com zhruba 40 % žádostí o ruku z celého roku. Průměrná pořizovací cena zásnubního prstenu je v USA podle agentury Bloomberg 6 000 dolarů (v přepočtu zhruba 151 000 korun).

Další článekDalší články

Budeme silní a budeme si vládnout sami... Dnes započal „Brexit“

Budeme silní a budeme si vládnout sami... Dnes započal „Brexit“

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Bankovka 50 Kč skončí, ČNB mapuje její historii od Rakouska-Uherska

Bankovka 50 Kč skončí, ČNB mapuje její historii od Rakouska-Uherska

Před 5 hodinami  |  Pospíšil Aleš
8 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

8 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

Jestliže chcete skutečně ušetřit, udělejte si inventuru v poplatcích.

Před 7 hodinami  |  web Investiční  |  12

Penzijní spoření: Vše, co potřebujete vědět

Penzijní spoření: Vše, co potřebujete vědět

Podívejme se na jednotlivé výhody, stejně jako rizika.

Před 15 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Včera  |  Kleinová Andrea

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více