FinExpert.e15.cz

Kupujete byt? Jak neprodělat a nenaletět?

Než na vše kývnete, zjistěte si důležité informace o nemovitosti.

Když to tak pozoruju kolem sebe, pořízení vlastní nemovitosti, ať už domu nebo bytu, patří k náročným okamžikům v lidském životě. Pročítání inzerátů, prohlídky, počítání, vidina milionových hypoték… S tím souvisí i přemítání o rizicích, jež mohou vyplynout z neférového jednání realitních kanceláří. Jste v podobné životní fázi? Pak se pojďme podívat na to, jak při koupi nemovitosti neprodělat. 

Na první pohled se může zdát dům nebo byt, který si zrovna prohlížíte, naprosto ideální. Je na docela hezkém místě, realitní makléř o něm poutavě vypráví, upozorňuje vás na výhody. S partnerem se na sebe s úsměvem podíváte. A prodejce by vám už už do ruky strkal rezervační smlouvu a požadoval po vás zaplacení rezervačního poplatku. Zadržte. Ještě než na vše kývnete, zjistěte si důležité informace o nemovitosti. 

Prolustrujte nemovitost i vlastníky

„Kupující by si měl vždy na katastrálním úřadu ověřit list vlastnictví, kde je uvedeno, jaké případné právní vady nemovitost má. Může to být například exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, zástavní právo smluvní, věcná břemena apod. Na listu vlastnictví jsou rovněž uvedeni vlastníci. Zájemce o koupi nemovitosti by si měl tedy dávat pozor, jestli opravdu jednám se skutečným vlastníkem,“ sdělila Romana Schläferová, realitní makléřka společnosti Realitní makléři Plzeň plus.

S tím souhlasí i realitní makléřka Lenka Chladová ze společnosti Home4People. „Kupující by si měl rozhodně ověřit, kolik vlastníků má daná nemovitost, protože pokud jeden z nich nebude s prodejem souhlasit, je nemovitost neprodejná.“

Podle Chladové by měl zájemce sledovat i údaje na tzv. energetickém štítku, kterým musí být v současné chvíli opatřena každá nemovitost, jež se prodává, vyjma chat a rekreačních chalup. Průkaz energetické náročnosti budov uvádí informace o energetické náročnosti nemovitosti a mj. ji zařazuje do jedné z kategorií - od nejúspornější „A“ do nejméně úsporné „G“. „Doporučuju, aby si kupující rovněž důkladně ověřil stav kupované nemovitosti, zejména v případě domu na prohlídku pozval i stavebního technika,“ dodala realitní makléřka. 

Buďte k sobě upřímní a čtěte smlouvu

O možnosti financování nemovitosti byste si měli udělat představu ještě před tím, než začnete vysněný byt nebo dům hledat. Zjistěte si, zda dosáhnete na hypotéku a jak vysoké budou měsíční splátky. Není na škodu udělat si malý test a každý měsíc odkládat stranou částku, kterou byste po koupi nemovitosti spláceli. Myslete také na to, že při podpisu rezervační smlouvy po vás bude realitní kancelář požadovat složení rezervační zálohy. „Ještě před podpisem rezervační smlouvy by si měl kupující ověřit, zda má dostatečné prostředky na koupi nemovitosti, aby po jejím podpisu nenastal problém, že na danou nemovitost finanční nedosáhne,“ upozornila Chladová. 

Podle Schläferové by si kupující měli pořádně přečíst veškeré dokumenty. „Častým jevem je, že lidé nečtou pozorně smlouvy. Nejdůležitější částí je to, jakým způsobem budou převedeny finance a jakým způsobem a kdy se nemovitost bude předávat kupujícímu. Při samotném převodu  nemovitosti je třeba dát největší pozor na to, jakým způsobem budou převedeny finance. Peníze by měly být uloženy na vázaném jistotním účtu v bance nebo v notářské úschově. V těchto dvou případech klient nemůže o finance přijít.“

Změny, které přinesl nový občanský zákoník

Od ledna letošního roku vstoupil v platnost dlouho očekávaný nový občanský zákoník, který se dotkl i oblasti prodejů a pronájmů nemovitostí. Při koupi, resp. prodeji nemovitosti je vhodné se ve smlouvě dohodnout, kdo bude hradit daň z převodu nemovitosti, která činí 4 procenta z ceny. „Podle nového občanského zákoníku totiž už neplatí, že daň hradí prodávající, ale účastníkům je dána možnost se na zaplacení daně domluvit. I tuto informaci je dobré do kupních smluv dávat a předcházet tak nedorozumění,“ upozornila  Schläferová. 

Důležité změny vnesla nová legislativa i do podoby kupní smlouvy. Ta se dříve řídila jen obchodním zákoníkem. Kupní smlouva by měla být sjednána za podmínek, které zákon nezakazuje a které neporušují dobré mravy. Práva a povinnosti kupujícího by měly být v rovnováze

V případě, že kupujete novou nemovitost, prodloužila se lhůta, do kdy je možné podat reklamaci, a to na 5 let od doby nabytí nemovitosti. Zatímco u nových nemovitostí se reklamace uplatňují snadno, u starších staveb je prokázání vady problematičtější už jen z toho důvodu, že se může jednat o nedostatky vzniklé opotřebení, nesprávným užíváním nebo údržbou

Zajímavou možností, kterou občanský zákoník přinesl, je tzv. koupě na zkoušku. Ta by se mohla zalíbit všem, kteří váhají, zda se jim nemovitost bude skutečně zamlouvat. Kupující si může nemovitost zakoupit na zkoušku s podmínkou, že ji ve zkušební lhůtě buď schválí, nebo vrátí. Ve druhém případě je nutné, aby ji vrátil ve stavu, v jakém ji převzal. 

Další článek


 

 


Další články

Jak správně nastavit cestovní pojištění? Nezapomeňte na zuby!

Jak správně nastavit cestovní pojištění? Nezapomeňte na zuby!

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana

Účet u Creditas můžete nově založit online, stačí účet v jiné bance

Účet u Creditas můžete nově založit online, stačí účet v jiné bance

Před 7 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  1
Většina podnikatelů je prý na EET připravena, chválí si Finanční správa

Většina podnikatelů je prý na EET připravena, chválí si Finanční správa

Před 10 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Dohání vás dluhy? Dejte šanci konsolidaci či refinancování

Dohání vás dluhy? Dejte šanci konsolidaci či refinancování

(Inzerce) Máte na krku několik úvěrů či kreditních karet s vyčerpaným limitem a jejich splácení vám pomalu začíná přerůstat přes hlavu? Nebo vás už unavuje každý měsíc hlídat několik termínu splatnosti vašich závazků?

Před 18 hodinami  |  Inzerce

Svěřenské fondy: Mohou zachránit i malou rodinnou firmu

Svěřenské fondy: Mohou zachránit i malou rodinnou firmu

Tento institut ale není jen pro horních deset tisíc.

Před 18 hodinami  |  Poncarová Jana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více