FinExpert.e15.cz

Kupní síla obyvatel ČR je v rámci Evropy žalostná

Rozdíly v životní úrovni Evropanů jsou stále obrovské.

Situace ve východoevropských zemích včetně České republiky se sice postupně zlepšuje, ale životní úroveň západu je pro drtivou většinu lidí u nás v nedohlednu. Prostě a jednoduše, pořád je to my a oni - občané starých a nových členských států EU. Dříve jsem slýchával, že v rámci Evropy jsme bráni jako občané druhé kategorie, já bych řekl, že co se týče kupní síly tak to platí bezezbytku.

Dle německých analytiků ze společnosti GfK GeoMarketing (čerstvou zprávu v angličtině najdete zde), která každoročně zpracovává geomarketingovou mapu Evropy, je kupní síla u nás ale i na sousedním Slovensku zhruba na úrovni 60 % průměrné kupní síly v Evropě, což je docela smutné. Samozřejmě jsou i regiony, které jsou na tom lépe jako Praha, Bratislava a jejich okolí a jiné zase o něco hůře, například na východním Slovensku. Naprostá většina obyvatel obou zemí však nedosáhne ani na dvě třetiny průměrné hodnoty za 42 evropských zemí.

Kupní sílu v Evropě za rok 2010 zobrazuje následující mapa:

Klepněte pro větší obrázek

Průměrná kupní síla na jednoho Evropana za rok 2010 činí 11 945 € ročně, dle aktuálního kurzu tedy téměř 300 000 Kč. V České republice je to tedy dle tmavě žluté barvy na mapě nějakých 180 000 Kč. Kupní síla z pohledu Gfk vyjadřuje nominální disponibilní důchod jedince včetně transferových plateb od státu po odečtení daní. Jde v podstatě o příjem jednotlivce po zdanění, který se následně dělí na spotřebu a úspory.

Pokud se nad tím zamyslíme, toto číslo je velmi reálné. Oficiální průměrná mzda v České republice je aktuálně zhruba 23 500 Kč, jenže tato cifra jen výsledkem kouzel se statistikou, která zpravidla umožňuje interpretovat jedny výsledky různě a hlavně ukazatel průměr je velmi citlivý na extrémní hodnoty, jež ho zkreslují. Průměr proto není vůbec přesný, skutečnost lépe vystihuje medián, tedy střední hodnota. Ve skutečnosti na průměrnou mzdu, tak jak ji uvádí Český statistický úřad, nedosáhnou dvě třetiny lidí.

A bude hůř...

Hodnotu, která lépe vystihuje skutečnost, nabídl v srpnu náš spřízněný ekonomický deník E15. Ten před několika měsíci na základě údajů společnosti Merces uvedl, že opravdová „průměrná“ mzda je v České republice 20 000 Kč. Po odečtení daní včetně sociálního a zdravotního pojištění by nám tedy v případě hrubé mzdy 20 000 Kč zůstalo 15 850 Kč měsíčně. To je 190 200 Kč ročně. Pokud bychom šli s oním průměrem ještě o tisícovku níže na 19 000, zůstane nám za rok v kapse nějakých 182 000, což už odpovídá prezentovaným výsledkům.

Klepněte pro větší obrázek


Kupní síla obyvatel České republiky je v rámci Evropy žalostná a po realizaci vládních škrtů bude ještě hůř

Při pohledu na geomarketingovou mapu je tak zřejmé jak jsme na tom bídně. Hromada komodit včetně základních životních potřeb totiž u nás stojí úplně stejně nebo dokonce více než třeba v Německu či jinde na západě. Ano, jistě, pro Němce, Dána, Francouze či Angličana jsou v domovské zemi statky a služby zpravidla dražší než u nás, ale i tak si jich může do svého spotřebního koše nakoupit několikrát více než my.

Koupíme méně, zaplatíme více

A bude ještě mnohem hůř, současná vláda se totiž rozhodla šetřit a získávat prostředky tím nejsnazším možným způsobem - rozhodla seškrtat platy zaměstnanců ve státním sektoru, transferové platby a zvýšit daně. V tomto případě jde o zvýšení nepřímých daní, konkrétně spodní sazby DPH z 10 na 19 %, což prodraží především základní životní potřeby (potraviny, léky, MHD, bydlení, teplo, noviny a knihy).

Budeme tak mít ještě méně peněz a už si za ně nebudeme moci koupit ty stejné statky jako dnes, cena našeho současného spotřebního koše totiž navíc vzroste.

Klepněte pro větší obrázek 


Škrty se ovšem nedotknou všech, naši „rozpočtově odpovědní“ hospodáři vědí jak své vlastní příjmy vylepšit

A pokud něčí příjem nepokryje jeho autonomní spotřebu (je na výši důchodu nezávislá), bude si muset půjčovat a zadlužovat se, což ho dříve či později přivede do dluhové pasti. Ostatní budou muset omezit spotřebu či úspory (nebo obojí), popřípadě nějakým způsobem navýšit svůj příjem, respektive úspory čerpat. Kroky vlády tedy evidentně naši kupní sílu ještě více omezí. O blahobytu zemí západní Evropy si tak můžeme na mnoho dalších let nechat maximálně zdát.

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

jasne, investuj 100 eur mesacne a o sto rokov mas mo...
eee
4. 1. 2011, 12:18
Blbost komunisti předali tuto zemi min.zadluženou a ...
Zdenek
29. 12. 2010, 17:14
ten první možná pochopí, že jsou to blbosti a peníze...
uuu
22. 12. 2010, 11:45
Jo, ale když někomu ze 40 tis zbyde 15 nebo jinýmu z...
22. 12. 2010, 11:20
Co je to ale disponibilní příjem? Je to opravdu ce...
Martin Ř.
22. 12. 2010, 11:15

Další články

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Před 7 hodinami  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila
6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Před 11 hodinami  |  Kleinová Andrea

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Týká se vás i příloha číslo dvě daňového přiznání.

Před 14 hodinami  |  Gola Petr

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více