FinExpert.e15.cz

Koupě auta: Nové nebo ojeté?

Podle odborníků se při koupi ojetého automobilu rozhodujeme poměrně impulzivně.

Rozhodli jste se pro koupi auta, ale nevíte, jestli zvolit variantu nového nebo ojetého vozu? Budeme mluvit, resp. psát o možnosti, že na auto nemáme své vlastní peníze, musíme se tedy rozhodovat mezi leasingem a půjčkou.

Ojeté auto

Při koupi ojetého automobilu musíte počítat se spoustou času stráveného obcházením autobazarů a vybíráním konkrétního auta. Také je dobré přesvědčit někoho, kdo autům rozumí, aby tyto chvilky strávil spolu s vámi. Podle odborníků se při koupi ojetého automobilu rozhodujeme poměrně impulzivně. Líbí se nám představa parádního bouráku zaparkovaného před domem. „Samozřejmě ideální je, pokud máme peníze na auto našetřené a k tomu ještě rezervu ve výši zhruba 20% nákupní ceny vozu na případné opravy, které jsou spíše pravidlem než výjimkou,“ radí Pavel Vlček z mBank.    

Po nákupu ojetého vozu totiž musíme počítat se základním servisem (výměna oleje a dalších kapalin, filtrů,...). Je totiž velmi nepravděpodobné, že to udělal již předchozí majitel. Počítejme tedy s částkou zhruba okolo 5 až 10 tisíc korun. Tyto náklady bohužel nemusí být konečné. Možná budeme muset vyměnit brzdy, tlumiče, nápravu, vyčistit klimatizaci, atd. 

A jak je to s úvěrem na ojetinu? „Lidé se u nákupu ojetého auta často v euforii nechají nalákat na „slevy“ při financování vozu prostřednictvím úvěru sjednaného u prodejce. Slevy jsou to v uvozovkách, protože zákazník takovou slevu samozřejmě zaplatí tím, o kolik deklarovanou cenu auta přeplatí na nákladech za úvěr. Zákazníci dělají chybu, že se nechají nalákat na nízkou splátku a neporovnávají celkové náklady na úvěr,“ doplňuje.

Nové auto na leasing

U nákupu nového auta se prý více zamýšlíme. Výběr značky a typu nového vozu nám trvá mnohem déle. Můžeme využívat výhody toho, že prodejce potřebuje vozy prodávat a my tak máme možnost více si vymýšlet a smlouvat s ním. Je jasné, že cena je nastavená tak, aby byl podpořen prodej auta.

Na této nabídce se podílí dealer a importér. Ti samozřejmě dostávají jistou částku z každého vozu, která jim připadne, jestli nové auto prodají za ceníkovou cenu. Tuto marži mohou také použít na nějakou formu podpory prodeje, například přímou slevu na vůz, nabídku doplňků a služeb zdarma či na výhodné financování nákupu auta. Může se tak stát, že nové auto sice splácíte, ale v závěru přeplatíte jen minimální částku nebo dokonce vůbec nic. Zjistěte si proto, jaký má automobilka a její dealerská síť přístup k podpoře prodeje a nekývněte hned na první nabídku.

Platíme | Pojištění | Smlouvy

Jak ukončit povinné ručení?

Jak zrušit smlouvu povinného ručení, aby nedošlo ke komplikacím. Poradíme vám jak smlouvu ukončit.

Auto potřebuji, ale nechci jej kupovat

Pokud si nechcete půjčovat na auto, můžete si půjčit auto. A využít tak operativního leasingu. Například u ČSOB Leasingu si můžete vůz pronajímat za částky nižší než 5 000 korun měsíčně. Podle Martiny Slavíkové z Ery je operativní leasing stále žádanější.

Operativní leasing je něco podobného jako obyčejný leasing, až na to, že po skončení smlouvy zůstává vozidlo majetkem leasingové společnosti. V leasingové splátce tak platíte pouze rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou auta. Neskládáte žádnou akontaci a částka je daňově odpočitatelnou položkou. Operativní leasing se často využívá ve firmách.

Další článek


 

celkem 25 komentářů

Nejnovější komentáře

V prvních dvou letech se sníží cena nového vozidla a...
Burák
21. 11. 2016, 16:17
To je úplně přesně ono! Když potřebuju auto, tak ho ...
JardaMiliarda
10. 10. 2016, 14:06
Ono je to sice pěkný, že než si člověk koupí nový au...
JardaMiliarda
10. 10. 2016, 14:04
Já bych na nové čekal 7 měsíců. Tak jsem koupil záno...
jarda
30. 5. 2016, 20:14
mojareč. nove auta jsou nesysl prozbohatlíky
VIPP
16. 5. 2016, 15:37

Další články

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy.

Před 1 hodinou  |  Rybová Romana

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Včera  |  Pospíšil Aleš
Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

Včera  |  Štarková Petra  |  4

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

21.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  2
Spoření pro děti: Jak a kolik?

Spoření pro děti: Jak a kolik?

Jak a kolik spořit dětem, abychom jim v budoucnu finančně ulehčili start do samostatného života.

21.  2.  2017  |  Cibulka Michal  |  7

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená