FinExpert.e15.cz

Koruna mezi prezidentem a ČNB

Praha, 27. března 2015

ČNB se nechce vzdát monopolu na pohyby koruny a implicitně posouvá kurzový závazek. To je nejdůležitější zjištění z posledního zasedání ČNB. Posuďte sami.

Zatímco únorovou a březnovou kritiku ze strany prezidenta Zemana a následné posílení koruny až na nejsilnější hodnoty od listopadu 2013 ponechala ČNB bez komentáře, na svém právě skončeném zasedání ukázala, že se nehodlá spokojit s tím, že jí monopol na korunu bude narušovat (byť lidově volený) prezident.  ČNB tak sice na čtvrtečním zasedání žádnou změnu v nastavení měnové politiky neudělala, řekla však, že pravděpodobnost, že v budoucnu přistoupí k posunutí hladiny kurzového závazku (momentálně na 27 korunách za euro), se od posledního zasedání zvýšila. To je zjevná verbální protikorunová intervence, a to v situaci, kdy data ukazují spíše opačným směrem. Zaprvé, data z Evropy se v posledních týdnech výrazně zlepšila – z tvrdých dat lze zmínit např. silný růst maloobchodu (nejrychlejší od roku 2005), z měkkých např. právě zveřejněné indexy PMI (na téměř čtyřletém maximu) či spotřebitelské důvěry (nejvýše od roku 2007).  Deflační hrozba se tak v Evropě v posledních týdnech výrazně zmenšila. Zadruhé, i česká data byla solidní, a maloobchod, poptávková inflace ani spotřebitelská důvěra neukazují na potřebu slabší koruny jako nástroje boje s deflační hrozbou. A neukazuje na ni konec konců ani vývoj v okolních zemí, kde „řádí“ deflace – Polsko ani Maďarsko se ve zhoubné deflační spirále určitě nenacházejí. Nevěřím, že ČNB tento vývoj nevidí – a jediné vysvětlení je, že než o realistický měnově-politický scénář se zde jedná o nepřímý vzkaz prezidentovi „koruna je naše“.

Stejně tak je z měnově-politického hlediska důležité „přiznání“, že ČNB implicitně cílí na slabší úroveň koruny, než je 27 korun za euro. Že tomu tak je, plyne z odůvodnění onoho „růstu pravděpodobnosti posunutí závazku“ – důvodem je totiž dle ČNB kromě slabších mzdových dat také tržní „kurz koruny vůči euru“.  To je vzhledem k tomu, že kurz koruny je nyní primárním nástrojem měnové politiky (za normálních okolností je jím dvoutýdenní repo sazba), ekvivalent sdělení, že úroveň koruny potřebná k dosažení inflačního cíle je z pohledu ČNB slabší než stanovený kurzový závazek.

Česká koruna tak bude mít nelehký rok: ačkoliv fundamenty (běžný účet, reálná konvergence, kvantitativní uvolňování ECB) i prezident jsou na její straně, v budově Na Příkopech stále moc přátel nemá.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Další článekDalší články

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

Včera  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Včera  |  Ondráčková Kamila
Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  3
Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

Včera  |  Procházková Kateřina  |  5

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

23.  2.  2017  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Koupě bytu | Prodej bytu | Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více