FinExpert.e15.cz

Koruna mezi prezidentem a ČNB

Praha, 27. března 2015

ČNB se nechce vzdát monopolu na pohyby koruny a implicitně posouvá kurzový závazek. To je nejdůležitější zjištění z posledního zasedání ČNB. Posuďte sami.

Zatímco únorovou a březnovou kritiku ze strany prezidenta Zemana a následné posílení koruny až na nejsilnější hodnoty od listopadu 2013 ponechala ČNB bez komentáře, na svém právě skončeném zasedání ukázala, že se nehodlá spokojit s tím, že jí monopol na korunu bude narušovat (byť lidově volený) prezident.  ČNB tak sice na čtvrtečním zasedání žádnou změnu v nastavení měnové politiky neudělala, řekla však, že pravděpodobnost, že v budoucnu přistoupí k posunutí hladiny kurzového závazku (momentálně na 27 korunách za euro), se od posledního zasedání zvýšila. To je zjevná verbální protikorunová intervence, a to v situaci, kdy data ukazují spíše opačným směrem. Zaprvé, data z Evropy se v posledních týdnech výrazně zlepšila – z tvrdých dat lze zmínit např. silný růst maloobchodu (nejrychlejší od roku 2005), z měkkých např. právě zveřejněné indexy PMI (na téměř čtyřletém maximu) či spotřebitelské důvěry (nejvýše od roku 2007).  Deflační hrozba se tak v Evropě v posledních týdnech výrazně zmenšila. Zadruhé, i česká data byla solidní, a maloobchod, poptávková inflace ani spotřebitelská důvěra neukazují na potřebu slabší koruny jako nástroje boje s deflační hrozbou. A neukazuje na ni konec konců ani vývoj v okolních zemí, kde „řádí“ deflace – Polsko ani Maďarsko se ve zhoubné deflační spirále určitě nenacházejí. Nevěřím, že ČNB tento vývoj nevidí – a jediné vysvětlení je, že než o realistický měnově-politický scénář se zde jedná o nepřímý vzkaz prezidentovi „koruna je naše“.

Stejně tak je z měnově-politického hlediska důležité „přiznání“, že ČNB implicitně cílí na slabší úroveň koruny, než je 27 korun za euro. Že tomu tak je, plyne z odůvodnění onoho „růstu pravděpodobnosti posunutí závazku“ – důvodem je totiž dle ČNB kromě slabších mzdových dat také tržní „kurz koruny vůči euru“.  To je vzhledem k tomu, že kurz koruny je nyní primárním nástrojem měnové politiky (za normálních okolností je jím dvoutýdenní repo sazba), ekvivalent sdělení, že úroveň koruny potřebná k dosažení inflačního cíle je z pohledu ČNB slabší než stanovený kurzový závazek.

Česká koruna tak bude mít nelehký rok: ačkoliv fundamenty (běžný účet, reálná konvergence, kvantitativní uvolňování ECB) i prezident jsou na její straně, v budově Na Příkopech stále moc přátel nemá.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Další článekDalší články

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Před 1 hodinou  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Před 1 hodinou  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Před 4 hodinami  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 14 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více