FinExpert.e15.cz

Kontroly kotlů: Je opravdu každého věc, čím topí?

Pokuta hrozí i v případě, že se potvrdí spalování zakázaných věcí.

Projednávaná novela zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb. mimo jiné stanovuje i povinnost provozovatele spalovacího zařízení umožnit kontrolu kotle pracovníkům obce. Kontrola může být provedena na základě opakovaného důvodného podezření o špatném spalování.

Pokud dojde k prvnímu důvodnému podezření, například z podnětu souseda, bude majitel poučen, že při dalším přestupku může být provedena kontrola tepelného zdroje. V případě, že majitel odmítne kontrolu vpustit do svého domu, hrozí mu za tento přestupek udělení pokuty až do výše 50 tisíc korun. Pokuta ve stejné výši hrozí i v případě, že se potvrdí nezákonné jednání, tedy spalování zakázaných věcí.

Co spalovat lze, a co nikoliv?

Pokud chceme být opravdu poctiví, můžeme se podívat do zákona o ochraně ovzduší a příslušných vyhlášek. Jednoduše řečeno, spalovat lze pouze paliva, která splňují požadavky na kvalitu paliv stanovených výrobcem kotle.                                                                                                  

Přísně zakázáno je spalovat hnědé uhlí energetické (to které je určeno pro elektrárny), lignit (méně kvalitní hnědé uhlí), uhelné kaly a proplasty. Z materiálů, ke kterým se běžně dostaneme to je dřevotříska, překližka, dřevovláknitá deska a další druhy lepeného dřeva. Výslovně zakázáno je též spalování odpadu vzniklého v domácnostech. 

Bydlíme | Zákony

Do konce roku musíte mít zkontrolovaný stav kotle

Za nezkontrolování kotle může hrozit pokuta až 20 tisíc korun.

Jak budou kontroly probíhat? Namátkou nebo třeba na „udání“? 

Podle Ministerstva životního prostředí se kontroly provozu kotle naprosto běžně provádí u právnických osob a OSVČ, tedy i v rodinných domech, kde se provozuje živnost. Pro úředníky to tedy nebude žádná novinka. Kontrola by samozřejmě neměla sloužit k jiným účelům, než ke kontrole kotle a jeho příslušenství. Pokud nebudete s výsledkem kontroly souhlasit, je možné se proti němu odvolat nebo podat námitky v rámci správního řízení. 

„Pokud orgán ochrany ovzduší obdrží podnět na podezření ohledně porušování zákona o ochraně ovzduší se současně doloženými dokumenty (foto, video, vyjádření svědků apod.), uváží, zda stížnost zakládá důvodné podezření na porušování povinností stanovených zákonem. Podnětem k zahájení úkonů úřadu mohou být např. fotografie, videa pokrývající více než 30minutový kontinuální záznam kvůli prokázání, že se nejednalo pouze o fázi roztápění atp.,“ říká Petra Roubíčková, tisková mluvčí MŽP.

Jestliže stížnost dostatečné podklady neobsahuje, vyžádá si správní orgán jejich doplnění a svědectví nebo si je opatří sám (místní šetření, měření tmavosti kouře, příp. další dostupné a využitelné metody).

„Teprve v případě opakovaného podezření na porušení zákonem daných povinností a po prvním písemném upozornění zaslaném provozovateli spalovacího zdroje (úředníci budou muset vlastníka domu na možný problém upozornit dopisem, ve kterém jej poučí o jeho povinnostech dle zákona o ochraně ovzduší a o možnostech přímé kontroly zdroje v případě vzniku důvodného podezření na opakované porušení zákona), může orgán ochrany ovzduší přistoupit ke kontrole spalovacího zdroje,“ doplňuje Petra Roubíčková.

Teprve po těchto opakovaných důvodných podezřeních bude moct orgán ochrany ovzduší přistoupit přímé kontrole spalovacího zařízení. Pokud tedy bude předložena nepodložená stížnost, ke kontrole kotle nedojde.    

Kontroly budou prováděny buď po předchozím oznámení, ale i bez oznámení provozovateli kotle. Jestliže bude kontrola nahlášena dopředu a majitel nebude k zastižení, nebo kontrolu odmítne vpustit do domu, bude možné mu udělit pokutu až do výše 50 tisíc korun.

Názor 

„Žiji v malém městě, které leží v údolí. V období od září do dubna je u nás v kteroukoliv denní i noční dobu téměř nedýchatelno. A to nejen kvůli hlavní silnici, po které denně projedou stovky aut, ale i díky tomu, že v našem městě ještě spousta domů topí pevnými palivy a samozřejmě se najde hodně občanů, kteří spálí vše, co jim přijde pod ruku. Kontroly toho, co spalujeme, možná budou zásahem do soukromí, budou podporovat boje mezi sousedy, kteří se budou udávat. Pokud to ale povede k lepšímu ovzduší v našem městě, tak za mě mají kontroly zelenou! I když si spíš myslím, že půjde jen o zákon, ale obce se tímto bohužel nebudou chtít zabývat a přidávat si práci,“ říká pan Pavel.

Další článek


 
celkem 6 komentářů

Poslední komentáře

Jenze nekdo treba proste nama tech 500 Kc mesicne na...
Noxik
21. 3. 2016, 21:00
Ne, nejsem politik. Dříve jsme topili uhlím. 50 metr...
Radek Holeček
21. 3. 2016, 19:39
Nejste vy nahodou politik? Nebo snad opravdu verite,...
Noxik
21. 3. 2016, 18:13
A on je plyn nějak drahý? Mám 80 let starý barák a n...
Radek Holeček
21. 3. 2016, 16:17
a co snížit cenu plynu?
milan
21. 3. 2016, 13:13

Další články

Většina lidí už dává přednost kartě před hotovostí. Podívejte se proč

Většina lidí už dává přednost kartě před hotovostí. Podívejte se proč

Před 10 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  3
Jak postupovat, aby vám nezůstal nevyužitý voucher na službu se slevou

Jak postupovat, aby vám nezůstal nevyužitý voucher na službu se slevou

Včera  |  Ondráčková Kamila
U Last Minute pobytu pozor na zrušení zájezdu

U Last Minute pobytu pozor na zrušení zájezdu

Včera  |  Rybová Romana  |  1
Koho se týká EET již od prosince?

Koho se týká EET již od prosince?

Za neplnění zákonných povinností hrozí vysoké sankce, proto je potřeba se na EET včas připravit.

Včera  |  Ivanco Gabriela  |  3

Hypotéka: Šest nejčastějších situací a jak je řešit

Hypotéka: Šest nejčastějších situací a jak je řešit

Život s hypotékou není neměnný. Přijdou životní situace, které mohou splácení hypotéky zkomplikovat.

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Se smartphonem v kapse můžete ušetřit prakticky na všem. více

EuroEUREUR27.025 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.535 Kč0.02 %
Britská libraGBPGBP32.127 Kč-0.641 %
Japonský jenJPYJPY23.123 Kč0.164 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.028 %
více...
PX892.9800.62 %
CETV55.000-1.43 %
ČEZ459.8000.39 %
Erste Bank654.0001.13 %
Fortuna89.0001.14 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více