FinExpert.e15.cz

Kontrolní hlášení se poprvé dotkne všech plátců DPH

Praha, 22. dubna 2016

Zatímco někteří plátci DPH budou odevzdávat kontrolní hlášení již potřetí, tento měsíc k nim přibydou také ti, kteří se k dani z přidané hodnoty přiznávají čtvrtletně.  V dubnu by tak měla finanční správa obdržet více než půl milionu kontrolních hlášení. 

Nejzazším termínem pro podání kontrolního hlášení je nyní pondělí 25. dubna. Ve srovnání s předchozími měsíci by měl být nyní jejich počet ale více jak dvojnásobný, což sebou nese jak zvýšený tlak na zpracovatele účetnictví, tak i finanční správu. 

Nesoulady se řeší osobně

V souvislosti s kontrolním hlášením se hromadí zprávy o jeho prověrkách. Vzhledem k extrémně krátké pětidenní lhůtě je ze strany finanční správy často před zasíláním písemných výzev upřednostňováno prověřování po telefonu či osobní návštěvou. Prověřovány jsou často i zcela nevýznamné rozdíly či nesoulady. "Tento postup je zatěžující jak pro samotného plátce daně, tak i pro zaměstnance finančních úřadů. Podle našich informací se z vyhodnocení kontrolního hlášení nahromadily na každém finančním úřadu stovky nesouladů, které musí být údajně být zkontrolovány," říká Janoušková, daňová specialistka společnosti KODAP.

Nevyplněné ID datové schránky nebo emailu či špatně uvedený formát daňového identifikačního čísla u dodavatele. To jsou nejčastější chyby, kterých se podnikatelé dopouštějí při vyplňování kontrolního hlášení. "I sebemenší nesoulad mezi údaji dodavatele a odběratele u vykázaného základu daně v řádu halířů u poskytnutého/přijatého plnění může být důvodem k vydání výzvy správce daně. Ostatně právě s tím se také často setkáváme," vysvětluje Jana Janoušková ze společnosti KODAP.
 
Fyzické osoby nemusí mít ani daňovou schránku ani elektronický podpis. Kontrolní hlášení mohou podat prostřednictví daňového portálu EPO s podpisem doplněným na tzv. e-tiskopis. Ten se vygeneruje se při odesílání prostřednictvím portálu EPO a je třeba ho doručit v termínu pro podání přiznání správci daně nebo alespoň předat k poštovní přepravě. Datum podání na poštu, tedy razítko odeslání, pak musí být nejpozději 25. dubna. Pokud by dopis odešel až v úterý, šlo by o neúčinné podání bez ohledu na to, že samotné kontrolní hlášení bylo posláno přes EPO již den předtím. 

Skutečně vyšší výběr nebo jen zadržování prostředků? 

Otazník visí nad očekávaným zvýšením daňových příjmů. Zavedení kontrolního hlášení může mít v současné době vliv pouze na inkaso DPH, které v březnu skutečně meziročně vzrostlo o 4,19 %. V dani z příjmů se ale projeví až s přiznáním za rok 2016. "Další skutečností je, že objem prověřovaných a zatím nevrácených nadměrných odpočtů roste. A tak otázkou zůstává, jak velká je částka nadměrných odpočtů, které jsou prověřovány a jednou k jejich vrácení stejně dojde," doplňuje Janoušková.

Další článekDalší články

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Před 6 hodinami  |  Gola Petr

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Včera  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Včera  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více