FinExpert.e15.cz

Komentář: Růst inflace zatím nehrozí

Meziroční pokles růstu spotřebitelských cen je ovlivněn hlavně cenou PHM na českých čerpacích stanicích. PHM jsou oproti loňskému roku stále velice levné a i díky klesajícím cenám dovolených došlo k meziročnímu propadu v růstu inflace. U dovolených je nasnadě nejistá situace v oblíbených cílových destinacích.

Inflaci ale musíme zkoumat i s ohledem na ceny ropy na světových trzích. Loni touto dobou byla ropa o 20 USD/barel dražší, ani přes její zdražení ze začátku letošního roku ale není dopad do cen PHM a následně do CPI (inflace) vůbec znát. Pro vyšší růst inflace by musel přijít nějaký zásadnější šok, který by zahýbal s cenou ropy. Například zvýšení cen v prvním kvartále letošního roku jsme velmi rychle zaznamenali u čerpacích stanic a ukázalo se, že pokud jde o zdražování PHM, jde to velmi rychle.

Vyděláváme | Daně | Práce

Kolik skutečně platíme na daních?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Při každodenních nákupech se platí DPH.

Nedá se očekávat nijak zásadní růst cen této komodity, a tak z této situace, která nemalou měrou pomáhá hospodářskému růstu v ČR, můžeme nadále těžit. K jednoprocentní inflaci tak není úplně blízko.

Přesto tu jsou určité signály, například rostoucí ceny nemovitostí na realitním trhu a paradoxně rekordně nízká nezaměstnanost v rámci ČR. Ukazuje se, že už pomaličku začíná být problém s
najímáním kvalitních a zkušených pracovníků, což s sebou nese tlak na navyšování lákadel pro takové lidi. Tím je samozřejmě mzda a její růst. S růstem ekonomiky také ruku v ruce jde i tlak na růst mezd stávajících zaměstnanců u velkých zaměstnavatelů, např. u Škody.

Růst cen na realitním trhu jde ruku v ruce se stále větší touhou Čechů po vlastním bydlení. Ta je hnána extrémně nízkými úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů a poptávka tak roste. Máme za sebou dva rekordní roky co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů a rok 2016 zatím vypadá po prvním kvartále také velice slibně.

Na realitním trhu pak platí, že růst poptávky znamená hlavně růst ceny. Postavit byt nebo rodinný dům totiž není úplně otázka 1 nebo 2 měsíců.

Autor je analytikem Broker Consulting.

Další článek


 

 


Další články

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 3 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 5 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 13 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více