FinExpert.e15.cz

Kolik vám ušetří noční proud? A kdy levnější tarif běží?

Pokud spotřebiče zapínáte v době nízkého tarifu, můžete ušetřit.

Domácnosti, které elektřinu využívají k ohřevu vody nebo vytápění, mají výhodu. Po část dne jim do zásuvek proudí levnější elektřina. Pokud náročné spotřebiče zapínají v době, kdy jde nízký tarif, jemuž se dříve říkalo noční proud, mohou ušetřit. 

Ještě než se podíváme na konkrétní výpočty, které nám ukážou jak moc může být nízký tarif výhodný, pojďme si ujasnit pojmy. V první řadě je třeba říct, že noční proud už neexistuje. Název získal od doby, kdy do zásuvek odběratelů proudil, tedy v noci. Dnes se levnější elektřině říká nízký tarif. „Ten neběží zdaleka jen v noci a pro zákazníka je náročnější nasměrovat svojí maximální spotřebu právě do doby platnosti nízkého tarifu,“ upozornil Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy. 

Jak zjistit čas nízkého proudu?

Zapínání a vypínání nízkého tarifu je řízeno prostřednictvím Hromadného dálkového ovládání (HDO). Jedná se o systém, který řídí odběr elektrické energie a vyrovnává spotřebu, aby byla v elektrické síti zajištěna rovnováha. Je třeba podotknout, že časy spínání nízkého tarifu se mohou v průběhu roku měnit. Proto je vhodné si je čas od času ověřit. Konkrétní dobu nízkého tarifu zjistíte u příslušného distributora (PRE, ČEZ, E.ON), a to na jeho webových stránkách, na zákaznické lince nebo e-mailovým dotazem. 

Nakupujeme | Šetříme | Internetové bankovnictví | Chytré telefony

Díky smartbankingu prý méně utrácíme

„Je třeba podotknout, že časy nejsou pro všechny distribuční sazby v rámci regionu jednotné a během roku může docházet k jejich změnám. Z tohoto pohledu je vhodné u nově budovaných instalací již počítat s tím, že některé spotřebiče lze ve většině případů užívat pouze v době platnosti nízkého tarifu (např. pračka, myčka) a podobně, jako jsou blokovány spotřebiče na vytápění nebo ohřev vody, regulovat i tyto ostatní spotřebiče,“ vysvětlil Mařík. 

Připomeňme pro pořádek, že v době platnosti nízkého tarifu spotřebovávají levnější proud všechny spotřebiče v celé domácnosti (nikoli například jen bojler nebo elektrické topení). „Byť se to zdá logické, léta praxe se zákazníky ukazují, že je dobré to zdůraznit,“ dodal energetický poradce. 

Kdo dosáhne na levnější elektřinu

Levnější proud není pro každého. Nedosáhnou na něho odběratelé, kteří mají sjednanou jednotarifní distribuční sazbu (D01d a D02d), tedy ti, kteří elektřinou neohřívají vodu nebo ji nepoužívají k vytápění. Nízký tarif je součástí dvoutarifních distribučních sazeb. Níže najdete jejich základní přehled. 

  • D25d (ohřev vody) – dvoutarifní sazba s platností nízkého tarifu po dobu 8 hodin. Pro její přiznání je třeba využívat elektrický akumulační spotřebič pro ohřev vody (bojler). 
  • D26d (ohřev vody, vyšší spotřeba) – dvoutarifní sazba s platností nízkého tarifu po dobu 8 hodin určená pro domácnost s vyšší spotřebou elektřiny, které využívají elektrické spotřebiče k ohřevu vody. 
  • D27d (elektromobil) – nová dvoutarifní sazba s platností nízkého tarifu po dobu 8 hodin určená pro majitele elektromobilů. 
  • D35d (vytápění) – dvoutarifní sazba s platností nízkého tarifu po dobu 16 hodin určená pro domácnosti, kde jsou tzv. hybridní elektrické spotřebiče pro vytápění. 
  • D45d (vytápění – přímotop) – dvoutarifní sazba s dobou platnosti nízkého tarifu 20 hodin. Tato sazba je určená pro domácnosti, které jsou vytápěny přímotopy. 
  • D55d a D56d (tepelné čerpadlo) – dvoutarifní sazba určená pro tepelná čerpadla, doba platnosti nízkého tarifu je 22 hodin. 
  • D61d (chatař, chalupář) – jde o sazbu, která je určená pro víkendové pobyty na chatách a chalupách. Nízký tarif běží celoročně od pátku od 12 hodin do neděle do 22 hodin. 

Nízký tarif ušetří několik stokorun

Vyplatí se vůbec sledovat, kdy do vašich zásuvek proudí nízký tarif? Podle odborníků ano. „Úspory mezi nízkým a vysokým tarifem mohou být u domácích spotřebičů poměrně výrazné. Dobrým příkladem je třeba pračka s předním plněním na 6 kg prádla. Takový spotřebič si vezme na jeden cyklus praní zhruba 0,7-1,15 kWh energie v závislosti na své třídě. U pračky nejvyšší třídy A+++ bude stát elektřina pro jeden prací cyklus ve vysokém tarifu 3,301 Kč a v nízkém 1,389 Kč,“ uvedl Jiří Vastl, odborník cenotvorby společnosti E.ON Energie. 

Investujeme

Apple nabízí: „Půjčte nám peníze na 8 let, dostanete 1 % ročně“

Apple má 68 miliard dolarů v krátkodobých, rychle svolatených aktivech. Z toho 14 miliard dolarů má přímo v hotovosti.

Podle Jiřího Vastla jsou úspory podobné i u pračky s nižší energetickou třídou. Zákazník zaplatí za jedno praní ve vysokém tarifu 5,423 Kč, v nízkém tarifu však pouze 2,282 Kč. „Při praní v nízkém tarifu tedy zákazník ušetří zhruba 58 % nákladů na praní. Při 150 pracích cyklech ročně to může pro zákazníka znamenat úsporu od 290 do 470 Kč,“ dodal odborník. 

Také podle energetického poradce Zdeňka Maříka je možné ročně ušetřit v průměru několik stokorun. „Pokud předpokládáme, že máme standardní myčku a pračku třídy A, kdy každá spotřebuje na jedno vyprání (umytí) cca 1 kWh, týdně umýváme nádobí třikrát a dvakrát pereme v pračce, máme sazbu D25d, lze přesunutím této spotřeby do doby nízkého tarifu uspořit ročně cca 400 Kč. Ušetřená částka není na první pohled velká, nicméně jedná se o odhad a každá domácnost je v tomto ohledu specifická,“ vysvětlil. 

Další článek


 
celkem 7 komentářů

Poslední komentáře

Přechod z D02 na D45 představuje úsporu cca 35-40%. ...
Pavel
29. 11. 2014, 08:40
Protože by nikdo elektřinou nešetřil
Doktor Ludvík
28. 11. 2014, 18:11
Neuvádí se v článku rozdílná výše stálých měsíčních ...
28. 11. 2014, 14:07
Moc nechápu, proč je nízká sazba určena jen pro ty, ...
Fido
28. 11. 2014, 14:01
Kvůli rovnoměrnějšímu odběru (zatížení sítě). Asi je...
radim
28. 11. 2014, 09:38

Další články

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Před 1 hodinou  |  Štarková Petra

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

Včera  |  Rybová Romana
Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Včera  |  Ondráčková Kamila
Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Včera  |  Dufek Petr
Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Dnešní doba přeje více půjčkám než spoření.

20.  5.  2016  |  Rybová Romana  |  5

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.025 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč0.355 %
Britská libraGBPGBP35.323 Kč1.164 %
Japonský jenJPYJPY22.045 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.607 Kč-0.083 %
více...
PX875.8600.12 %
CETV57.1501.15 %
ČEZ429.400-0.69 %
Erste Bank638.0001.79 %
Fortuna85.000-0.76 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více