FinExpert.e15.cz

Kolik si můžete přivydělat „na úřadu“ práce v roce 2016?

Letos je možné si přivydělat více než tomu bylo v roce předešlém.

Pro většinu v evidenci na úřadu práce je ideální, když se jim co nejdříve podaří najít práci na hlavní pracovní poměr a mají opět vlastní pravidelnou mzdu. Někdy se však nedaří práci na stálý pracovní poměr najít, pouze brigády.

Pokud jste vedeni na úřadu práce můžete mít příjem formou nekolidujícího zaměstnání ve výši poloviny minimální mzdy, přitom budete nadále zařazeni v evidenci a budou se na vás vztahovat výhody, které z toho plynou.

Vyšší minimální mzda = vyšší možný přivýdělek

Pro rok 2016 se zvyšila minimální mzda z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Zvýšení minimální mzdy znamená, že je v roce 2016 možné si přivydělat formou nekolidujícího zaměstnání 4 950 Kč (9 900 Kč x 50 %) měsíčně. Minimální mzda pro invalidní důchodce se zvyšila z 8 000 Kč na 9 300 Kč. Invalidní důchodci si tak takto mohou přivydělat 4 650 Kč. 

Sociální pojištění

Sociální pojištění pro živnostníky v roce 2016

Jak vysoká bude minimální záloha v roce 2016?

I taková dočasná práce může být přínosná a může pomoci si zajistit práci na klasickou pracovní smlouvu. Firma nabízející nekolidující zaměstnání může být s pracovní morálkou a schopnostmi pracovníka velmi spokojena a nabídnout standardní pracovní smlouvu. Nebo se podaří díky výkonu nekolidujícího zaměstnání získat kontakt na zaměstnavatele, který hledá nové pracovníky. Zaměstnavatelé rovněž pozitivně hodnotí, že uchazeč o nabízenou práci je sice v evidenci na úřadu práce, ale během evidence chtěl zůstat pracovně aktivní a pracoval alespoň touto formou. 

Při přivýdělku nenáleží podpora v nezaměstnanosti

Během výkonu nekolidujícího zaměstnání není možné pobírat podporu v nezaměstnanosti. V praxi si tedy většinou formou nekolidujícího zaměstnávání přivydělávají občané po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti, kterým se ještě nepodařilo najít práci na hlavní pracovní poměr. Nekolidující zaměstnání je nutné ihned oznámit na úřadu práce nejpozději v den nástupu, jinak hrozí sankční vyřazení z evidence.

Na dohodu o provedení práce 

V praxi si naprostá většina občanů v evidenci na úřadu práce vykonávající nekolidující zaměstnání přivydělává na dohodu o provedení práce. Je to výhodné z důvodu nižšího zdanění. Když je měsíční odměna do 10 000 Kč, tak se neplatí z odměny sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Ani zaměstnavatel, ani zaměstnanec. Jednoduchá administrativa je pro nekolidující zaměstnání, které bývá zpravidla krátkodobého charakteru, ideální.

Vyděláváme | Práce | OSVČ | Podnikání | Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění pro živnostníky v roce 2016

Zálohy musíte platit i při nízkém zisku. Kolik zaplatíte v novém roce?

Kdo pracuje pouze na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tisíc Kč, ten nemá vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny a je veden v registru zdravotní pojišťovny jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a má povinnost platit měsíčně na zdravotním pojištění 13,5 % z minimální mzdy, tedy 1 337 Kč (9 900 Kč x 13,5 %). Jestliže jste však v evidenci na úřadu práce a současně si přivyděláváte formou nekolidujícího zaměstnání, pojistný vztah máte vyřešen – pro účely placení zdravotního pojištění jste považováni za státní pojištěnce

Proč je vhodné být v evidenci? 

Při splnění daných podmínek náleží během evidence na úřadu práce podpora v nezaměstnanosti, která se poskytuje 5 měsíců, 8 měsíců nebo 11 měsíců v závislosti na věku. Pokud jste mladší 50 let je to5 měsíců, občané ve věku 50 let až 55 let mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti 8 měsíců a občané starší 55 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců.

Evidence na úřadu práce je výhodná i po době, kdy je již vyčerpaná podpora v nezaměstnanosti. Evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, se vždy započítává pro důchodové účely. Za všechny v evidenci platí zdravotní pojištění stát, v omezeném rozsahu se započítává pro důchodové účely. Konkrétně doba evidence na úřadu práce, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, se započítává do doby pojištění pro důchodové účely v rozsahu tří let. Tato doba se zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

Dlouhodobá nezaměstnanost je problém

Dlouhodobě nezaměstnaní mají finanční starosti a jsou často závislí na sociálních dávkách. Současně mají problém si najít nové zaměstnání, protože ztrácí pracovní návyky, znalosti a dovednosti. Z důvodu omezeného započítání evidence na úřadu práce pro důchodové účely nemusí být přiznán invalidní důchod a starobní důchod, neboť pro jejich přiznání nestačí pouze zdravotní problémy nebo dosažení důchodového věku, ale je nutné získat i potřebnou dobu pojištění.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den, chci se zeptat, jestli když jsem vedena n...
Andrea
19. 8. 2016, 22:29

Další články

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít.

Před 6 hodinami  |  Ondráčková Kamila

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

26.  8.  2016  |  Rybová Romana
Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

26.  8.  2016  |  Schwarzmann Marek  |  3
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

26.  8.  2016  |  Rybová Romana  |  2

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

26.  8.  2016  |  Inzerce

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít. více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD23.928 Kč-0.042 %
Britská libraGBPGBP31.618 Kč0.098 %
Japonský jenJPYJPY23.839 Kč0.059 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX852.290-0.41 %
CETV58.6000.17 %
ČEZ416.500-0.12 %
Erste Bank687.300-1.09 %
Fortuna89.000-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více